Apple iPhone X – iPhone desetiletí (recenze)

Review of: Apple iPhone X
Smartphone:
Apple
Version:
iOS 11.2
Price:
29 999 Kč

Reviewed by:
Rating:
5
On 2.4.2018
Last modified:2.4.2018

Summary:

iPhone X je bezesporu nejlepším iPhonem vůbec, to ale není nic nového a podobná věta doprovází snad každou recenzi nového iPhonu. „Desítka“ ale po několika letech malých inovacích přináší razantní až revoluční změny. Minimálně po stránce bezpečnosti a ovládání, jde o největší změny za poslední roky.

Apple loni na podzim představil po několika letech opět přelomový iPhone, který se zřetelně odlišuje od všech předcházejících. Tim Cook iPhone X označil za zařízení, které určí směr společnosti na dalších deset let.

Křehký krasavec

Apple letos po několikaleté pauze opět vsadil sklo, které pokrývá celé tělo smartphonu. Dostal jsem k dispozici černou variantu, která mi doslova padla do oka a nebál bych se označení nejkrásnější iPhone a možná i smartphone vůbec.

Sklo má ale pochopitelně i stinné stránky a málokdo má dostatek odvahy, aby iPhone X nosil bez obalu nebo krytu. Zvláště, když si Apple za opravu rozbité přední nebo zadní strany účtuje podobně jako za nedávno představený iPad.

Na scénu nastupují gesta

iPhone X dal definitivní sbohem ikonickému jedinému tlačítku pod displejem, které bylo s chytrými telefony Applu spjato už od první generace. Nahradila jej gesta, která zpočátku vzbuzovala pochyby.

Moje osobní zkušenost ale byla už po chvíli používání velmi pozitivní ani jsem nečekal, jak rychle se mi podaří překonat zažitý zvyk. Za největší výhodu nového způsobu ovládání bych označil rychlé přepínání posledních aplikací přejetím přes „home indicator“. Podobná možnost nechybí ani u dřívějších iPhonů podporující 3D Touch, kdy stačí silněji přitlačit na levou hranu smartphonu a potáhnout prstem doprava. Nový způsob u iPhonu X mi ale přišel nesrovnatelně přesnější a jednodušší.

FaceID

Druhou razantní změnou je absence TouchID. To nahradilo tzv. FaceID, které vzbudilo snad ještě více rozpaků než absence tlačítka pod displejem. Ani tady jsem ale zklamaný nebyl a přes počáteční pesimismus jsem si jej oblíbil víc než TouchID.

Určitě je na místě zmínit, že FaceID používá speciální koprocesor pro strojové učení, díky kterému se přesnost FaceID doslova každým dnem zpřesňuje. Učení jsem poznal na vlastní kůži, kdy mě první den iPhone nepoznal se zimní čepicí, v dalších dnech už však problém neměl. FaceID ale přeci jen jednu „vadu“ oproti TouchID má, zvládá jen jeden obličej, na rozdíl od TouchID, kam jste mohli přidat i prsty svých nejbližších.

Nejlepší iPhone s nejvyšší cenovkou

iPhone X je bezesporu nejlepším iPhonem vůbec, to ale není nic nového a podobná věta doprovází snad každou recenzi nového iPhonu. „Desítka“ ale po několika letech malých inovacích přináší razantní až revoluční změny. Minimálně po stránce bezpečnosti a ovládání, jde o největší změny za poslední roky.

Jeho vývoj ale pochopitelně nebyl zrovna levný a Apple jej chce pochopitelně zaplatit. I proto je první generace iPhonu X s cenovkou přesahující hranici třiceti tisíc korun vůbec nejdražším iPhonem vůbec. Z mého pohledu je cenovka opodstatněná, ale na otázku jestli máte do iPhonu X takovou sumu skutečně investovat nebo raději počkat na druhou generaci vám pravděpodobně neodpovím. Osobně se spíše přikláním k názoru raději půl roku počkat, ale rozumím taky fanouškům, kteří si iPhone X koupí a nepochybuji, že s ním budou spokojeni.