Kuki TV – IPTV jako služba (recenze)

Pokusů o IPTV je v Česku hodně. Za těmi nejviditelnějšími stojí tuzemští mobilní operátoři, kteří ji rádi nabízejí v balíčku s internetovým připojením. Pro využívání jejich služeb je však nutností vlastnit také jejich set-top-box, bez kterého nemáte šanci programy naladit. A právě v tom služba Kuki TV vyniká. Ve spolupráci s Nvidií totiž začala nabízet aplikaci pro chytrou krabičku Shield TV a všechny ostatní zařízení s Android TV. Díky té si můžete doslova na pár kliků službu objednat a také integrovat do nativní aplikace Živé kanály, která je nesrovnatelně hbitější než všechny proprietární krabičky ostatních poskytovatelů.

Základ za dvě stovky a zpětné přehrávání do čtyřiceti osmi hodin

Základní balíček začíná na dvou stovkách měsíčně. V rámci té dostanete téměř všechny kanály běžně přístupné v rámci DVB-T a k tomu si můžete vybrat patnáct kanálů z prémiové nabídky, ve které lze najít vybrané slovenské či sportovní kanály. K menšímu i většímu balíčku si ještě navíc můžou zájemci dokoupit HD filmové kanály HBO a Cinemax.

Nejrelevantnější srovnání se nabízí s podobnou službou Lepší TV. Ta je také k dispozici díky aplikaci pro Android TV, už však nenabízí integraci do Živých kanálů od Googlu. Na druhou stranu ovšem dostanete za 190 korun měsíčně o něco více kanálů a především jsou všechny HD kanály vysílány v kodeku H.265, díky čemuž si je vychutnáte i při horším internetovém připojení.

Chce to kvalitní internet

A internet je taky nejkritičtějším bodem všech IPTV. O2 s tím počítá a datový tok jejich set-top-boxu nezatěžuje váš předplacený plán, to je ale spíše výjimka a navíc musíte mít jejich internetovou přípojku. S něčím takovým pochopitelně v rámci Kuki TV nelze počítat a proto provozovatel už s předstihem avizuje, že v blízké budoucnosti v plánu přejít na kodek H.265, který je znatelně úspornější. Aktuálně se však musí uživatelé smířit s tím, že si přehrávání HD kanálů uzme zhruba 15 megabitů. Úspornější kodek však Kuki TV slibuje už přes rok a oficiální vyjádření se nemění. Vývojáři kodek testují, přesné datum zavedení ale ještě stanoveno nebylo.

Lepší obraz ale s menší nabídkou programů

Kuki TV nabízí v porovnání s Lepší TV o řád lepší obraz. U prémiových sportovních kanálů, mezi které během olympiády patřil například taky Eurosport, nabízí FullHD rozlišení (1080p) při plných 50 snímcích. U ostatních je to pak FullHD rozlišení při 25 snímcích. Lepší TV nabízí výstup jen v HD Ready (720p) a při 25 snímcích, což na větších televizích přesahující úhlopříčku 40 palců s 4K rozlišením je bezesporu znát. Není proto divu, že Lepší TV pro vysílání v maximální kvalitě stačí pětinová síťová kapacita. Tomu sice dopomáhá i použitý úsporný kodek H.265, ale hlavní roli v tomto případě bezesporu hraje i nižší výstup obrazu.

Nový způsob distribuce

Kuki TV je dobrým příkladem alternativní služby pro přístup k televiznímu vysílání, kdy nechcete k televizi připojovat další krabičku poskytovatele, ale vystačíte si s aplikací v chytré televizi. Je pozitivní, že se řady poskytovatelů, kteří se k tomuto trendu přidávají rozrůstají a například tradiční poskytovatel Digi2GO se netají vývojem samostatných aplikací pro chytré televize Samsung a platformu Android TV. Nezbývá než doufat, že se i po vydání budou výrobci o aplikace starat, protože žádná z existujících nepatří zrovna k designovým skvostům a žádná zásadní aktualizace od prvotního vydání ani jeden z poskytovatelů nevydal.