iOS 11 na iPhonu – Designový refresh a novinky pro vývojáře

Apple v září uvolní v pořadí již jedenáctou verzi svého operačního systému iOS. Novinek sice není mnoho, ale rozhodně je postřehnete. Nelze však upřít, že iOS 11 je větší událostí pro vývojáře než pro samotné uživatele a benefity aktualizace půjdou vidět až s novými aplikacemi.

Zvětšené prostředí

Tou asi nejvýraznější změnou po aktualizaci jsou zvětšené ovládací prvky a především pak navigační lišta v horní části obrazovky. Prvních pár dní se s ní sice bude sžívat, já jsem si však zvykl rychle a oceňuji, že Apple konečně vývojářům umožnil do navigační lišty umístit pole pro vyhledávání. V předchozích verzích pole pro vyhledávání většinou našlo své místo nad danou tabulkou nebo seznamem, takhle prostředí působí mnohem lepší a unifikovanějším dojmem. Teď jen počkat, než tuhle novinku vývojáři implementují i do svých aplikací.

Opět upravené notifikační centrum

Apple si ani letos nedal pokoj a opět upravil notifikační centrum. To se za celou svou dobu existence už dočkalo nespočtu modifikací, loni jsme například přišli o možnost sjednotit notifikace na základě dané aplikace. Letos se situace bohužel opět úplně nevyřešila a zdá se mi, že Apple notifikační centrum ještě více znepřehlednil.

Nově vypadá stejně jako zamykací obrazovka. Už vám však hned na první pohled neukáže všechna zmeškaná oznámení, nýbrž jen tu poslední. Když chcete vidět i ty další, musíte prstem zalistovat níže. To je poněkud otravné, protože zcela chybí indikace, jestli se zde skutečně ještě nějaké starší notifikace nachází nebo ne. Osobně nejsem příliš velkým příznivcem tohoto řešení a pořád se slzou v oku vzpomínám na sice nedokonalé ale mnohem přehlednější notifikační centrum z dob iOS 9.

Více možností pro handicapované uživatele

Pro mě nejzajímavější novinkou jsou změny v možnosti přizpůsobení pro uživatele trpící handicapem. Apple byl už dříve v této oblasti oproti konkurenci značně napřed a v iOS 11 tento svůj náskok ještě více umocňuje. Všechny systémové aplikace budou nově plně kompatibilní s největší velikostí písma a stejné nástroje jsou dostupné i pro vývojáře. Kdo bude chtít, může svou aplikaci plně zpřístupnit pro nejširší masu uživatelů.

 

Předzvěst v podobě ARKitu

Největší očekávání budí nově představená platforma ARKit. Ta vývojářům umožňuje relativně jednoduše pracovat s rozšířenou realitou, která je závislá jen na senzorech umístěných v iPhonu nebo iPadu. Nutno dodat, že se to týká jen iPhonu 6s a novějších. Na druhou stranu je ale velkým plus, že není třeba žádné další zařízení a SDK si plně vystačí se senzory v mobilu.

Podle odezvy vývojářů by vývoj skutečně nemusel být náročnější než vývoj 3D hry a na internetu se už objevují ukázky, co všechno ARKit dokáže. Sám Apple na WWDC sliboval, že se s novou technologií brzy potkáme v aplikaci od švédského prodejce nábytku IKEA a také v loňském roce populárním herním titulu Pokemon Go.

iPhone 7 pro recenzi zapůjčil český operátor T-Mobile