Samsung Galaxy S8 – Umí toho tolik, až se v tom člověk ztratí (recenze)

Typ:
Smartphone
Version:
Android 7.0
Price:
21 999 Kč

Reviewed by:
Rating:
4
On 31.7.2017
Last modified:31.7.2017

Summary:

Letos Samsung sází především na první dojem z designu a to se mu do jisté míry daří. Už jsem si ale trochu zvykl, že Samsung často přijde v první generaci s novými technologiemi, které doladí až za rok. Jsem přesvědčený, že u Galaxy S8 to bude platit dvojnásob. To ale nic nemění na faktu, že jde o mimořádně povedený, futuristický smartphone, jehož křivky jsou nezvykle návykové a bude velmi zajímavé sledovat, jakým směrem se Samsung vydá v příštím roce. Samsung Galaxy S8 vypadá jako povedená předzvěst zajímavé budoucnosti.

Samsung letos přišel už s osmou generací svého stěžejního produktu spotřební elektroniky. Galaxy S8 doprovázela i v Česku výrazná reklamní kampaň, kterou bylo takřka nemožné přehlédnout. Nutno jedním dechem dodat, že letošní vlajková loď Samsungu nad ostatními znatelně vyčnívá a při prvním seznámení uchvátí nejednoho pozorovatele. Ani letos se ovšem jihokorejskému výrobci nepodařilo vše úplně na jedničku a některé přešlapy jsou až odsouzeníhodné.

Úžasný a futuristický design

Samsung letos jednoznačně sází na design a bezrámečkový displej, který se bez nadsázky rozléhá po celé přední straně. Jakmile jednou něco takového okusíte, už nechcete zpět k plochým obdélníkovým tvarům, se kterými se vídáme od pradávna. Co na tom, že cena opravy takového displeje šplhá přes hranici deseti tisíc korun a proto mobil s největší pravděpodobností a při vší příčetnosti hned vrazíte do pouzdra, kterým celý design znatelně utrpí, tohle zkrátka chcete i v dalším mobilu, který si budete kupovat. Nehledě na to, že displej patří svými kvalitami k naprosté špičce a jakákoliv výhrada by byla mylná.

Problém ovšem nastává, když s mobilem začnete skutečně žít a používat jej. Na netradiční poměr stran totiž ještě v drtivé většině nezareagovali vývojáři a nepřizpůsobili pro něj své aplikace. Proto bohužel není výjimkou, když vám nějaká aplikace při pokusu o její přepnutí do správného poměru stran spadne či dokonce v tom horším případě restartuje celý mobil.

Displej je tedy futuristickým každým coulem, dokonce až tak, že v současných podmínkách je občas trochu na škodu. Dá se však očekávat, že postupem týdnů Samsung a velcí vývojáři na novou situaci zareagují a všechny bugy opraví.

Nedotažený software

Jak jsem naznačil už v odstavci výše, Samsung se i u osmé generace svého nejlépe vybaveného smartphonu občas pere se softwarovou částí. Hlavní problém bych ale ani tak neviděl v občasných chybkách či nedodělcích, ty se zkrátka objevují všude a není divu kvůli tomu výrobce hned pranýřovat.

Osobně jsem měl spíše problém s velkým množstvím funkcí, které mobil zvládne. Jakoby na vás mobil křičel „Umím tohle, a ještě tohle, taky támhleto!“. Navíc vždy existuje více než jeden způsob jak se ke konkrétní funkci dostat a tím prostředí zákazníka ještě více mate. Technologičtí nadšenci z tohohle přístupu budou pravděpodobně ještě více nadšení, běžný uživatel typu mých rodičů se však bude cítit spíše zmateně než cokoliv jiného.

Celý tento rozporuplný UI/UX zážitek navíc vrcholí zcela zbytečným tlačítkem na levé hraně smartphonu. Abyste mi správně rozuměli, tlačítko není zbytečné jen v našich končinách či pro český jazyk, nýbrž napříč světem snad jen krom domovské Jižní Koreje. Tlačítko má sloužit pro aktivaci digitálního asistenta Bixby. Ten však ani v podporovaných jazykových mutacích není zrovna spolehlivý a zdaleka nedosahuje kvalit Asistenta od Googlu či Alexy od Amazonu. Boční tlačítko není ani možné přemapovat na jinou funkci. Celou tuto kauzu trefně shrnuli na americkém technologickém webu The Verge titulkem „Softwarová mizérie Samsungu se už začíná projevovat i na hardwaru“. Titulek, myslím, mluví za vše.

Nejlepší foťák na trhu

Foťáky se Samsung tradičně chlubí od pradávna a v posledních letech jejich kvalitu začínají doceňovat i odborníci. Mezi ně sice nepatřím, ale musím potvrdit, že od dob Galaxy S6 patří foťáky Jihokorejců mezi ty nejlepší na trhu. Letos se sice nepřidávaly megapixely, zvětšoval se však snímač a z toho znatelně těží fotky pořízené za šera. Výsledná fotka má pak 12 megapixelů. Video je také velmi kvalitní a smartphone je schopen natáčet až ve 4K při 30 snímcích za vteřinu nebo ve FullHD při 60 snímcích za vteřinu, ani zde není co vytknout.

Bez nabíječky na den

Mírně zklamaný jsem byl z výdrže na jedno nabití. Galaxy S8 sice zvládl jeden náročný den plný focení, bylo to však jen těsně a nemít večer nabíječku u sebe, mohl bych na další fotografický den rychle zapomenout. Velký a jasný displej dělají své a nejvíce se podepisuje právě na spotřebě energie, která je nadprůměrná.

Na druhou stranu mě velmi potěšila rychlost nabíjení. Když smartphone nabíjíte originální nabíječkou, není problém jej nabít z 0 na 100 procent během hodiny, to je například ve srovnání s iPhony nevídané.

Bezpečnost především teoreticky

Samsung se taky letos chlubil, že jeho nejvybavenější model bude nejbezpečnějším smartphonem na trhu. To možná je pravda teoreticky, prakticky to ale docení jen málokdo. Snímání duhovky zdaleka nefunguje tak spolehlivě, jak je prezentováno v propagačních materiálech a protože se Samsungu nepodařilo čtečku otisků prstů integrovat do displeje, našla své místo vedle foťáku. Nejenže si pokaždé zašpiníte čočku foťáku, ale než čtečku skutečně poslepu nahmatáte, často tím vyčerpáte maximální možný počet pokusů. Kvůli tomu jsem nakonec skončil u nejméně bezpečné varianty klasického znaku, který je v Androidu snad už od prvních verzí.

Letos loví hlavně designem

Letos Samsung sází především na první dojem z designu a to se mu do jisté míry daří. Už jsem si ale trochu zvykl, že Samsung často přijde v první generaci s novými technologiemi, které doladí až za rok. Jsem přesvědčený, že u Galaxy S8 to bude platit dvojnásob. To ale nic nemění na faktu, že jde o mimořádně povedený, futuristický smartphone, jehož křivky jsou nezvykle návykové a bude velmi zajímavé sledovat, jakým směrem se Samsung vydá v příštím roce. Samsung Galaxy S8 vypadá jako povedená předzvěst zajímavé budoucnosti.