Kuki TV – IPTV jako služba (recenze)

Pokusů o IPTV je v Česku hodně. Za těmi nejviditelnějšími stojí tuzemští mobilní operátoři, kteří ji rádi nabízejí v balíčku s internetovým připojením. Pro využívání jejich služeb je však nutností vlastnit také jejich set-top-box, bez kterého nemáte šanci programy naladit. A právě v tom služba Kuki TV vyniká. Ve spolupráci s Nvidií totiž začala nabízet aplikaci pro chytrou krabičku Shield TV a všechny ostatní zařízení s Android TV. Díky té si můžete doslova na pár kliků službu objednat a také integrovat do nativní aplikace Živé kanály, která je nesrovnatelně hbitější než všechny proprietární krabičky ostatních poskytovatelů.

Základ za dvě stovky a zpětné přehrávání do čtyřiceti osmi hodin

Základní balíček začíná na dvou stovkách měsíčně. V rámci té dostanete téměř všechny kanály běžně přístupné v rámci DVB-T a k tomu si můžete vybrat patnáct kanálů z prémiové nabídky, ve které lze najít vybrané slovenské či sportovní kanály. K menšímu i většímu balíčku si ještě navíc můžou zájemci dokoupit HD filmové kanály HBO a Cinemax.

Nejrelevantnější srovnání se nabízí s podobnou službou Lepší.tv. Ta je také k dispozici díky aplikaci pro Android TV, už však nenabízí integraci do Živých kanálů od Googlu. Na druhou stranu ovšem dostanete za 190 korun měsíčně o něco více kanálů a především jsou všechny HD kanály vysílány v kodeku H.265, díky čemuž si je vychutnáte i při horším internetovém připojení.

Chce to kvalitní internet

A internet je taky nejkritičtějším bodem všech IPTV. O2 s tím počítá a datový tok jejich set-top-boxu nezatěžuje váš předplacený plán, to je ale spíše výjimka a navíc musíte mít jejich internetovou přípojku. S něčím takovým pochopitelně v rámci Kuki TV nelze počítat a proto provozovatel už s předstihem avizuje, že v blízké budoucnosti v plánu přejít na kodek H.265, který je znatelně úspornější. Aktuálně se však musí uživatelé smířit s tím, že si přehrávání HD kanálů uzme zhruba 15 megabitů.

Zatím pro geeky, časem snad pro masu

Kuki TV a taky Lepší.tv jsou zatím především pro technologické nadšence. Největší překážkou jsou zatím nezanedbatelné internetové požadavky, které by ovšem měly postupem času ustoupit a trochu netradiční používání. Přeci jenom neznám okolo sebe příliš lidí, které by jenom napadlo, že je možné mít pro přehrávání filmů, YouTube, televize a hraní her jednu krabičku se zanedbatelnou spotřebou. Pevně věřím, že je to zaviněno postupným zaváděním nových technologií do běžného života a určitě by nebyla na škodu i nějaká osvětová (čti marketingová) kampaň. Bez ní se o alternativních IPTV dozví běžní uživatelé jen stěží.