NVIDIA Shield TV 2017 – Univerzální multimediální centrum (recenze)

Typ:
Multimediální centrum
Version:
Android 7.0
Price:
4 999 Kč

Reviewed by:
Rating:
5
On 3.6.2017
Last modified:12.6.2017

Summary:

Z Shieldu mám velmi pozitivní dojmy a letošní generaci bych nedoporučil snad jen majitelům té předchozí, přeci jen rozdíly jsou opravdu pouze kosmetického charakteru. Jestli však zvažujete koupi zábavního centra do obýváků, určitě nezapomeňte zvážit to od Nvidie.

Nvidia letos na lasvegaském veletrhu CES přišla s druhou generací své velmi oblíbené krabičky do obýváků. Jestli jste někdy vlastnili model z roku 2015, novou generaci poznáte na první pohled. Nutno však jedním dechem dodat, že vnitřnosti Shieldu z roku 2015 a 2017 jsou zcela totožné.

Menší rozměry a bez microSD karty

Když jsem zmiňoval, že majitelé staršího modelu ten nový poznají na první pohled, je to dáno výrazným zmenšením rozměrů. Nový Shield je opticky o dvě třetiny menší a už nepůsobí jako úzká nudle nýbrž jako tuctová malá krabička blízce se podobající běžnému set-top-boxu. Já osobně i nadále zůstávám zastáncem staršího designu. Jednak zvyk je železná košile ale především do většího těla staršího modelu se ještě vešla zdířka pro microSD kartu. Nvidia sice argumentovala faktem, že Shield stále nabízí na zadní straně dvojici USB konektorů, díky kterým můžete připojit prakticky jakýkoliv externí disk, pokud byste si však vystačili s větší a především rychlou paměťovou kartou, argument od Nvidie u vás pravděpodobně nepadne na úrodnou půdu. Mluvím však primárně za uživatele první generace, kteří si na podobný luxus zvykli a jestli má pro vás letošní generace Shieldu být také první, o podobných omezeních vás pravděpodobně ani nenapadne uvažovat.

Nový gamepad a klasický ovladač hned v balení

Nvidia však naprosto určitě bodovala u změny gamepadu. Ten už nepůsobí tak bytelným dojmem a sází na kubistický design, díky kterému také mnohem lépe padne do ruky. Jen malou výhradu mám k tlačítkům, které už nevystupují tak vysoko nad povrch chvíli si na kratší trakci budete zvykat.

Velkou pochvalu si Nvidia zaslouží i za standardní ovladač, který je nově dodáván přímo v balení s konzolí. U předchozích generací jej bylo nutné dokoupit za zhruba patnáct set korun. Ovládací kruhové tlačítko bych sice raději viděl v dolní polovině ovladače, i tak je ovšem pro drtivou většinu základních funkcí Shieldu lepší volbou než gamepad, který se přeci jenom více hodí na hraní her.

Gamestream

A těch už začíná být požehnaně. Stále platí, že můžete hry streamovat buď zdarma ze svého počítače s kompatibilní grafickou kartou nebo za poplatek ze serverů Nvidie. Konečně se však začíná rozrůstat i nabídka her, které je možné nainstalovat nativně do Shieldu a hrát je jako standardní hry. Za všechny můžu zmínit například remake akční hry Tomb Raider z roku 2013. Jde sice o čtyři roky starou hru, nic to však nemění na kvalitě hry, která patřila mezi ty nejlepší z inkriminovaného roku. Shield ovšem stále ztrácí ve sportovním žánru a ani prostřednictvím služby Gamestream si nezahrajete nějaký ročník ze série FIFA nebo NBA.

Android TV 7.0

Letošní Shield přišel na trh s novou verzí operačního systému Android s číselným označením 7.0. Mezi největší novinky patří podporu multitaskingu a picture-in-picture módu. Bohužel s tím si prozatím rozumí jenom vestavěná aplikace Live Channels, pomocí které můžete sledovat živé internetové vysílání. Z českých to aktuálně umožňuje jen Kuki TV, ale k té později. Krom toho nový Android ještě přinesl přepracované Nastavení a především opravu hromadu chyb z nichž ta největší postihovala zlomek uživatelů používající nativně podporovaný Plex server. Nedávno představený Android O by měl do televizí přinést na první ohled znatelnější novinky. S největší pravděpodobností se jej ale nedočkáme dříve než na začátku příštího roku.

 

IPTV jako bonus

Nvidia navíc nedávno přišla se zajímavou nabídkou pro všechny, kdo si plánují letošní Shield koupit do začátku prázdnin. Jestli to totiž stihnou do vyprodání zásob, dostanou k němu navíc ještě půlroční předplatné IPTV Kuki s balíčkem Větší. Jak jsem už zmiňoval, Kuki se umí integrovat do Živých kanálů od Googlu a díky tomu nejste odkázáni jen na trochu zmatenou aplikaci Kuki. K samotné službě aktuálně připravuji samostatný článek a jakmile bude vydaný, připojím zde také odkaz.

 

Další novinky na obzoru

Jak už jsme u Nvidie zvyklí, dá se očekávat, že další novinky přijdou v rámci aktualizačních balíčků, které společnost postupně uvolňuje. Asi jako nejočekávanější se jeví podpora USB DVB-T tunerů, která by měla podle dřívější zpráv přijít v jedné z dalších aktualizací. Těžko však odhadovat, jak to s prací na této funkci vypadá, protože Nvidia se snaží uživatele stále více tlačit k používání IPTV služeb, ostatně partnerství s Kuki na tuzemském trhu je toho jasným důkazem.

Z Shieldu však mám velmi pozitivní dojmy a letošní generaci bych nedoporučil snad jen majitelům té předchozí, přeci jen rozdíly jsou opravdu pouze kosmetického charakteru. Jestli však zvažujete koupi zábavního centra do obýváků, určitě nezapomeňte zvážit to od Nvidie.