Apple iPhone 7 – Když chcete zůstat na špičce pokroku (recenze)

Review of: Apple iPhone 7
Typ:
Smartphone
Version:
iOS 10.2
Price:
20 500 Kč

Reviewed by:
Rating:
4
On 16.3.2017
Last modified:16.3.2017

Summary:

Apple iPhone 7 nepřináší žádnou stěžejní novinku a spíše se jen vylepšovaly již existující funkce a technologie. Podle toho taky vypadá mé doporučení. Jestli už nějaký ten iPhone vlastníte, ideálně z šestkové řady, důvodů pro upgrade příliš nemáte. Na druhou stranu když hledáte svůj první iPhone nebo jen chcete jednoduše zůstat na špičce technologického pokroku, není důvod, proč vám iPhone 7 nedoporučit. Jen o tu jednu redukci budete muset mít v kapse víc.

Apple ani v roce 2016 nezapomněl na své věrné mobilní fanoušky a přišel na trh s dvojicí nových modelů. Větší plusový model jsem již recenzovala najdete jej zde. Dnes se podívám na menší a pro mě subjektivně rozměrově lepší klasickou variantu iPhonu 7.

Zase o něco hezčí displej

I když se to zdá neuvěřitelné, nový iPhone opět přichází s o něco hezčím a lepším displejem. Rozdíl je znát na první pohled, když vedle sebe dáte dva roky starý iPhone 6 a letošní variantu. Zaujme především vyšší jas displeje a díky tomu také lepší pozorovací vlastnosti na přímém slunci. Podle Applu by měl také displej vydržet o něco drsnější zacházení, přímo bych vás k tomu však nevybízel. Přeci jenom iPhone 7 stále nepatří ke zrovna nejlevnějším modelům.

Spolehlivější TouchID

Velmi příjemně jsem byl také překvapen z přesnějšího TouchID. To by mělo být podle oficiálních informací stejné jako u předchozího iPhonu 6s, každopádně mně přišlo subjektivně mnohem přesnější a spolehlivější.

Rychlost rozpoznávání zůstala stejná jako u předešlé generace. A právě kvůli tomu Apple do nového iOS 10 přidal funkci Raise to wake známou ze smartphonů konkurenčních značek. Na její přesnost si také nemůžu stěžovat a v 99 procentech případů smartphone vyhodnotil správně, jestli má displej probudit nebo nechat zhasnutý.

Konečně foťák s optickou stabilizací

Apple konečně do menšího iPhonu vměstnal i optickou stabilizaci čočky fotoaparátu. A na výsledných snímcích to je dost znát. Rozdíl zaznamenáte především za špatných světelných podmínek, kdy iPhone potřebuje delší expoziční čas, k čemuž si vypomáhá nepřímo i optickou stabilizací. S 4K rozlišením a Live photos jsme se již setkali u loňského iPhonu 6s, takže v tomto směru nic nového a jestli byste se chtěli o těchto novinkách dozvědět víc, odkážu vás na loňskou recenzi.

Rychlý a spolehlivý systém

Poslední verze iOS 10 běží podle předpokladů na novém iPhonu 7 naprosto plynule a bez jakýchkoliv záseků. Rozdíl je znát i při porovnání se staršími iPhony, kde už reakce nejsou stejně bezprostřední jako u nejnovějšího modelu.

Bez jacku

Jako bezesporu nejkontroverznější změna u nového iPhonu 7 se jeví absence standardního 3,5 mm jacku. Podle slov Applu měli inženýři dostatečnou odvahu k tomu, aby se zbavili několika desetiletími ověřeného standardu pro připojení audio konektoru. Důvody Applu jsou pochopitelné, ale už není tak pochopitelné, proč Apple místo jacku vsadil na svůj vlastní a ne příliš rozšířený konektor lightning. Mimo to Apple ještě v balení spolu s telefonem dodává redukci, díky které do mobilu můžete připojit i klasická sluchátka s oním zatraceným 3,5 milimetrovým jackem. Bezdrátová sluchátka od Applu ještě pořád nejsou oficiálně k dispozici a jestli máte rádi typická jablečná sluchátka, budete si pravděpodobně zvykat na nový způsob připojování přes lightning. Což mimochodem není ani zdaleka stejně komfortní jako u 3,5 mm jacku.

Apple absenci jacku obhajoval také přítomností stereo reproduktorů. Jejich přítomnost sice poznáte, ale rozhodně bych nebyl jejich kvalitou oslněn. Ještě stále mám v živé paměti stereo reproduktory u první generace HTC One a s těmi se iPhone 7 určitě nemůže srovnávat.

Když chcete držet krok s dobou

Apple iPhone 7 nepřináší žádnou stěžejní novinku a spíše se jen vylepšovaly již existující funkce a technologie. Podle toho taky vypadá mé doporučení. Jestli už nějaký ten iPhone vlastníte, ideálně z šestkové řady, důvodů pro upgrade příliš nemáte.

Na druhou stranu když hledáte svůj první iPhone nebo jen chcete jednoduše zůstat na špičce technologického pokroku, není důvod, proč vám iPhone 7 nedoporučit. Jen o tu jednu redukci budete muset mít v kapse víc.

iPhone 7 pro recenzi zapůjčil český operátor T-Mobile