Sony Xperia Compact X – Už to není, co to bývalo (recenze)

Typ:
Smartphone
Version:
Android 7.0
Price:
10 999 Kč

Reviewed by:
Rating:
2
On 8.3.2017
Last modified:8.3.2017

Summary:

Sony se bohužel odvrátilo od původní idey malého smartphonu se špičkovou výbavou. Ústupků je však až příliš a vůbec nekorespondují s cenovkou. Za 10 tisíc korun už můžete bez problémů sehnat i znatelně lépe vybavené modely od konkurence. Za všechny můžu jmenovat třeba Honor 8, který na mě zapůsobil mnohem lepším dojmem, než dnes recenzovaná Sony Xperia Compact X.

Produktová řada Compact řadu let de facto neměla konkurenci. V menších rozměrech totiž modely nabízely to nejlepší, co bylo na trhu. Kompaktní řada tak úspěšně sekundovala vlajkovým lodím, které už splňovaly zažitou konvenci, že čím větší mobil, tím lepší výbava. Letošní Xperia Compact X už ale touto cestou nejde a menší model se tak poprvé nevyhnul znatelným hardwarovým ústupkům, které by větším modelům při zařazení mezi high-endy bezesporu neprošlo. Dá se to však tolerovat u kompaktní varianty? Já bohužel toho názoru nejsem.

Plastový design

Šetření je poznat hned na první pohled. Místo dřívějších prémiových materiálů typu sklo a hliník, tentokrát Sony zvolilo plast. To vzhledu samozřejmě nepomůže, ale ani samotné krychlové rysy dojem nezlepší. Některé prvky jsou navíc čistě z ergonomického hlediska vyřešeny špatně. Jako nejlepší příklad poslouží kolébka pro regulaci hlasitosti, která je nepochopitelně v pravé dolní části pravé hrany.

Android 7.0 Nougat

Naopak pozitivním zjištěním byla přítomnost aktuální verze Androidu, konkrétně ve verzi 7.0 Nougat. Sony si však opět neodpustilo instalaci vlastní nadstavby a především hromady aplikací od partnerů, kterou povětšinou stejně nevyužijete. To by ještě nemusel být takový problém, kdyby alespoň aplikace šly uživatelsky odinstalovat. Sony to však neumožňuje a aplikace vám budou jen zbytečně zabírat místo v paměti

USB-C

Nový typ konektoru USB-C se pomalu začíná rozmáhat mezi širokou masou uživatelů. Je jen dobře, že nechybí ani u Compactu X. Díky tomu si smartphone rozumí i s rychlým nabíjením. Sony však rychlou nabíječku nedodává přímo v balení a jestli o ni stojíte, musíte si ji zvlášť dokoupit.

Špičkový foťák

Foťák se podařilo zachovat ze špičkové vlajkové lodi. Díky tomu jsou výsledné fotky opravdu spolehlivé a jestli nejste zrovna profesionální fotograf, klidně můžete mobilem nahradit svůj aktuální foťák, jestli tedy ještě nějaký máte. Výsledné fotky můžou mít až 23 megapixelů, nechybí podpora HDR a ani laserové ostření. Bohužel však smartphone kvůli pomalému procesoru nezvládá natáčení 4K videa a stropem je FullHD při 60 snímcích za vteřinu.

Už to není, co to bývalo

Sony se bohužel odvrátilo od původní idey malého smartphonu se špičkovou výbavou. Ústupků je však až příliš a vůbec nekorespondují s cenovkou. Za 10 tisíc korun už můžete bez problémů sehnat i znatelně lépe vybavené modely od konkurence. Za všechny můžu jmenovat třeba Honor 8, který na mě zapůsobil mnohem lepším dojmem, než dnes recenzovaná Sony Xperia Compact X.