Apple iPhone SE – I po roce dává smysl (recenze)

Review of: iPhone SE
Typ:
Smartphone
Version:
iOS 10.2
Price:
12 990 Kč

Reviewed by:
Rating:
5
On 16.2.2017
Last modified:16.2.2017

Summary:

iPhone SE je ideální volbou, když sháníte náhradu za svůj už dosluhující pětkový model a zároveň vás neláká větší displej. Rychlostí iPhone SE s klidem stíhá i letošní iPhone 7 a jeho výkon je nesrovnatelně vyšší než u několik let starých pětkových iPhonů.

Apple téměř před rokem představil aktualizovanou verzi svého menšího modelu. I díky své ceně se mezi zákazníky ujal a výrazně tak pomohl prodejním číslům. Vyplatí se však jeho koupě i skoro po roce od světové premiéry?

Ověřený design

iPhone SE je de fato k nerozeznání od původních pětkových modelů. Alespoň z designového hlediska to platí dvojnásob. Displej je sice na současné poměry už velmi kompaktní a jestli jste si zvykli například na velikost šestkových iPhonů, bude pro vás cesta zpět alespoň ze začátku trochu nezvyklá. Po zhruba týdnu si ale většinou zvyknete a přestanete registrovat, že vám na domovské obrazovce schází jedna řada ikonek.

iOS stále spolehlivý

Ač Apple už více než tři roky razí trend větších displejů, samotný systém iOS je stále primárně připravený pro menší rozlišení. To zohledňují i ovládací prvky, které jsou stále v horní části obrazovky a například na větších plusových iPhonech už je u většiny uživatelů problém vůbec na ovládací prvky dosáhnout.

S tímto problémem se u iPhonu SE nesetkáte. Displej je při současném pohledu opravdu malý a i s malou dlaní nebudete mít problém dosáhnout i na horní ovládací prvky. Na druhou stranu jsem se však nesetkal s problémem, že bych měl kvůli menším rozměrům problém s přesností ovládání. Systém poskytuje tlačítka v dostatečné velikosti a i na menších displejích je všechno dostatečně komfortní.

Špička o třetinu levněji

iPhone SE je ideální volbou, když sháníte náhradu za svůj už dosluhující pětkový model a zároveň vás neláká větší displej. Rychlostí iPhone SE s klidem stíhá i letošní iPhone 7 a jeho výkon je nesrovnatelně vyšší než u několik let starých pětkových iPhonů.

Určitě bych však doporučil si připlatit za vyšší kapacitní verzi, protože záznam 4K videa zaplní základní 16 GB variantu během pár desítek minut, nemluvě o záplavě dalších aplikací, fotek a hudby. Střední 64 GB verze by pak už měla dostačovat každému.

iPhone SE pro recenzi zapůjčil český operátor T-Mobile