Apple iPhone 7 Plus – Dvě čočky, haptic engine a bez jacku. Stačí to? (recenze)

Typ:
Smartphone
Version:
iOS 10.1.1
Price:
24 999 Kč

Reviewed by:
Rating:
4
On 11.12.2016
Last modified:12.12.2016

Summary:

U všech předchozích iPhonů jsem vždy recenzi končil slovy, že nový model je určený především pro majitele dva a více let starých generací. U iPhonu 7 to platí ještě víc a troufám si říct, že jestli máte doma iPhone 6s, nemáte prakticky žádný zásadní důvod upgradovat. A velmi podobné je to i u majitelů ještě o rok staršího iPhonu 6. Pokud však máte doma něco staršího a nutně hledáte nový model ať už z jakéhokoliv důvodu, nezapomeňte zvážit také iPhone 7. Jen se už začněte pomalu smiřovat s tím, že bez redukce do něj svá aktuální sluchátka s největší pravděpodobností nepřipojíte

Apple letos už tradičně přišel s dvojicí nových iPhonů. Rozdíl opět není jen ve velikosti ale také v nabídce funkcí. Dnes recenzovaná varianta Plus má krom většího displeje navíc také o gigabajt větší RAM, větší baterii a také místo jedné hned dvě čočky na zádech. Stejně jako menší sourozenec se však obejde bez univerzálního 3,5 mm jacku, který je také důvodem bouřlivých debat. Nabízí se tak otázka, jestli iPhone 7 Plus nabízí dost pozitiv, aby vás přesvědčil pro upgrade ze staršího modelu.

Displej prvotřídní, jak jinak

Displej iPhonu 7 Plus nabízí úhlopříčku 5,5 palců a relativně hrubé rozlišení 1920 na 1080 pixelů. Viditelného rastru se ale určitě bát nemusíte. I přes objektivně nižší rozlišení v porovnání s konkurencí jsou jeho zobrazovací vlastnosti skvělé. Apple se také chlubil rozšířeným gamutem barev. Při přímém srovnání s iPhonem 6 jsem ale žádný zásadní rozdíl nepozoroval a potvrdit tak můžu jen zřetelný nárůst svítivosti. To oceníte především během slunečních dní, kterých teď během zimy příliš není.

Pevnější zpracování

Na druhou stranu hned po uchopení jsem si u iPhonu 7 Plus všiml lepšího zpracování. Ne že by předešlé generace nebyly kvalitní, ale u iPhonu 7 je hned na první dotek zřejmé, že Apple použil tvrdší materiál. To na druhou stranu může být i na škodu, protože když vám iPhonu 7 spadne například na beton, šance rozbití displeje bude o to vyšší. Jestli jste však měli v minulosti zkušenosti s oděrky a škrábanci, u iPhonu 7 byste jich nemuseli mít tolik. Jen pro úplnost dodávám, že jsem měl možnost testovat matně černou variant.

Nové tlačítko domů

Změny se dotkly také tlačítka domů. Při posledních změnách do něj Apple integroval TouchID. Tentokrát však byl Apple ještě pracovitější a klasického tlačítka Home se zbavil úplně. Místo něj vsadil na Force Touch tlačítko. Stejnou technologii známe už třeba z Macbooků nebo Apple Watch, do iPhonů ji však Apple integroval poprvé. Díky tomu si můžete nastavit, jak silnou má mít tlačítko zpětnou vazbu a také by se měla tímto krokem zvýšit jeho životnost. Po téměř týdnu můžu konstatovat, že nové tlačítko není stejně návykové jako nové touchpady u Macbooků, určitě je ale Force Touch krokem správným směrem a nemáte se čeho bát.

Stereo reproduktory a lightning sluchátka

A už se pomalu dostávám k nejkontroverznější změně, kterou Apple u nových iPhonů podnikl. Podle jeho slov měli inženýři dostatečnou odvahu k tomu, aby se zbavili několika desetiletími ověřeného standardu pro připojení audio konektoru. Důvody Applu jsou pochopitelné, ale už není tak pochopitelné, proč Apple místo jacku vsadil na svůj vlastní a ne příliš rozšířený konektor lightning. Mimo to Apple ještě v balení spolu s telefonem dodává redukci, díky které do mobilu můžete připojit i klasická sluchátka s oním zatraceným 3,5 milimetrovým jackem. Bezdrátová sluchátka od Applu ještě pořád nejsou oficiálně k dispozici a jestli máte rádi typická jablečná sluchátka, budete si pravděpodobně zvykat na nový způsob připojování přes lightning. Což mimochodem není ani zdaleka stejně komfortní jako u 3,5 mm jacku.

Apple absenci jacku obhajoval také přítomností stereo reproduktorů. Jejich přítomnost sice poznáte, ale rozhodně bych nebyl jejich kvalitou oslněn. Ještě stále mám v živé paměti stereo reproduktory u první generace HTC One a s těmi se iPhone 7 určitě nemůže srovnávat.

Když jedna čočka nestačí

Na závěr jsem si nechal pro mě nejmilejší překvapení. S dvojicí čoček u smartphonu jsem se už několikrát setkal a pravděpodobně nejlépe ze všech na tom byl Honor 8, který nabízí dobré softwarové zázemí a zároveň ucházející spolehlivost. Prakticky to stejné by se dalo říct i o řešení od Applu. Pro Apple by to sice mohlo působit jako trochu ponižující srovnání, ale zrovna v tomto případě je to spíše třeba brát jako poctu.

Dvojnásobný zoom funguje spolehlivě a oceníte jej především při focení poznámek z tabule nebo jízdního řádu, ke kterému nemůžete dojít dostatečně blízko. Velmi obstojná je i druhá možnost využití. Takzvaný režim portrétu sice přišel až s aktualizací, k dispozici však je už nějaký ten pátek. Apple má bezesporu stále na čem pracovat, když ovšem nebudete příliš zkoumat hrany objektů, ani si nevšimnete, že za bokeh efektem stojí softwarová magie.

Pro majitele starších modelů

U všech předchozích iPhonů jsem vždy recenzi končil slovy, že nový model je určený především pro majitele dva a více let starých generací. U iPhonu 7 to platí ještě víc a troufám si říct, že jestli máte doma iPhone 6s, nemáte prakticky žádný zásadní důvod upgradovat. A velmi podobné je to i u majitelů ještě o rok staršího iPhonu 6. Pokud však máte doma něco staršího a nutně hledáte nový model ať už z jakéhokoliv důvodu, nezapomeňte zvážit také iPhone 7. Jen se už začněte pomalu smiřovat s tím, že bez redukce do něj svá aktuální sluchátka s největší pravděpodobností nepřipojíte.

iPhone 7 Plus pro recenzi zapůjčil český operátor T-Mobile