Do Prahy míří sdílení aut Car4Way

Sdílení aut je v zahraničí již poměrně zaběhlou službou, která doplňuje veřejnou hromadnou dopravu a individuální doprava taxíky. V Česku se však zatím příliš nerozšířila. Podle dostupných zpráv za to mohli především představitelé měst, kteří se o tzv. carsharing příliš nezajímali. Situace se ale začíná podle všeho konečně měnit a do Prahy míří jedna z prvních služeb, díky které si můžete půjčit auto od čtyř korun za kilometr.

Car4Way 1

Nemusíte se přitom starat o pohonné hmoty, servis a dokonce ani o parkovaní. Hned od začátku budou moci vozy Car4Way parkovat v modrých zónách na Praze 5 a 6 a do konce roku se také počítá s Prahou 8. Zapůjčené auto navíc nemusíte vracet na specifické místo a můžete jej odstavit kdekoliv v Praze.

Má to ale pochopitelně několik háčků. Registrace do služby nebude ani zdaleka tak jednoduchá, jako v zahraničí. Nejdříve se musíte zaregistrovat přes webový portál a jakmile bude vaše registrace schválena, musíte se dostavit do pražské centrály, kde si vyzvednete NFC kartu pro odemknutí vozu a také kde složíte kauci, která je pro začátek stanovena na dva tisíce korun.

Car4Way 2

Na službě je znát, že je teprve na začátku. Díky spolupráci se Škodou Auto a VW se to sice nijak výrazně nepodepisuje na velikosti čtyřkolé flotily, registrační proces ale pravděpodobně odradí masy. Car4Way však má obrovskou výhodu v široké nabídce vozů a také síle partnerů, kteří se budou snažit službu k veřejnosti protlačit. Bez budoucích změn a zjednodušení registračního procesu se ale pravděpodobně startující služba neobejde.