Motorola Moto X Play – Největší konkurent pro Číňany (recenze)

Typ:
Smartphone
Version:
Android 6.0
Price:
7 999 Kč

Reviewed by:
Rating:
4
On 6.9.2016
Last modified:6.9.2016

Summary:

Moto X Play svou cenou přímo zapadá do střední třídy. Svou výbavou do velké míry kopíruje ostatní konkurenty, kteří jsou povětšinou z čínských stájí jako Huawei, Honor či právě Lenovo. Moto je ovšem přeji jenom o něco renomovanější značka než konkurenti z východu, kteří do svých modelů navíc často umisťují zvláštní nadstavby, které často ničí jinak velmi povedený Android 6.0.

Motorola po dlouhé době zavítala také do Česka. Od té doby stihla vystřídat dva majitele a její portfolio se zredukovalo na dva maximálně tři modely ročně. Většinou však jde o velice solidní kusy bez větších zádrhelů. Mně se do rukou dostal prostřední model Moto X Play, který svou cenou přímo útočí na v Česku již zavedené značky.Moto X Play-6

Čistý systém bez zbytečností

Motorola si od svého převzetí Google zakládá na téměř čistém Androidu, který není tížen žádnou zbytečnou nadstavbou. Motorola jen přidala několik užitečných funkcí jako je úsporný režim na zamykací obrazovce. Ten se aktivuje, když mobil zvednete a zobrazí zmeškané notifikace. Když navíc kliknete ikonku aplikace, která notifikaci poslala, zobrazí se v horní polovině obrazovky její náhled. Můžete si tak rychle přečíst třeba SMSku aniž byste museli mobil odemykat.

To je pravděpodobně nejvýraznější vlastní funkce, kterou Motorola do svých modelů zařazuje. Dál se ještě nezapomnělo na rychlé zapnutí fotoaparátu dvojitým otočením, já jsem ale zůstal u klasického zapnutí přes odemykací obrazovku. Tohle gesto si mě tedy moc nezískalo.

Velký displej

Motorola své nové čínské vlastníky nezapře a displej je opravdu až na hranici únosnosti. Svými rozměry samozřejmě, po stránce kvality je zobrazovač mírně nadprůměrný, avšak zcela dostatečný pro běžné uživatele. Displej se chlubí úhlopříčkou 5,5“ a FullHD rozlišením, navíc je kryt ochranným sklem Gorilla Glass 3, které by mělo nějaký ten škrábanec nebo pád ustát.

Moto X Play-4

Jen průměrný fotoaparát

Jak už to tak bývá, hlavní slabinou modelů ze střední třídy je fotoaparát. Ten i u Motoroly podává spolehlivé výsledky jen za ideálního světla a jakmile vejdete do špatně osvětleného interiéru, jde kvalita výsledných fotografií rapidně dolů. Fotografie můžou mít rozlišení až 21 megapixelů, výsledné video však 4K neumí a musíte se spokojit jen se standardním FullHD.

Moto X Play-3

Na zadní straně nechybí přisvětlovací dioda, která sice fotkám příliš nepomůže, hodí se však jako nouzová svítilna.

IMG_20160906_113529873

Dvoudenní výdrž

Výdrž smartphonu byla velmi dobrá. Díky poměrně velké baterii s kapacitou 3630 mAh mobil v průměru bez nabíječky vydrží zhruba dva pracovní dny. Jestli nepoužíváte mobilní data a vystačíte si jen s Wi-Fi, bude výdrž ještě o něco vyšší.

Moto X Play-2

Bohužel baterii není možné uživatelsky vyjmout a jakmile se vám smartphone vybije, jste odkázáni buď na externí power banku nebo budete muset hledat zástrčku.

DualSIM

Pod tím se určitě opět podepsalo Lenovo. Motorola totiž trochu netradičně nabízí duální slot pro druhou SIM kartu. Ta může sloužit buď pro SIM nebo paměťovou kartu. Paměťovky Moto podporuje až do kapacity 256 GB.

Moto X Play

Konkurent pro Číňany

Moto X Play svou cenou přímo zapadá do střední třídy. Svou výbavou do velké míry kopíruje ostatní konkurenty, kteří jsou povětšinou z čínských stájí jako Huawei, Honor či právě Lenovo. Moto je ovšem přeji jenom o něco renomovanější značka než konkurenti z východu, kteří do svých modelů navíc často umisťují zvláštní nadstavby, které často ničí jinak velmi povedený Android 6.0.

Moto X Play-5

Moto se však ještě musí dívat také do řad operátorů. Vodafone se svými modely nabízí opět velmi podobnou výbavu a navrch ještě přihazuje čistý systém. Hlavním lákadlem Moto by tak mohla být relativně spolehlivá softwarová podpora. Vzhledem k tomu, že Moto X Play však globálně vyšel již před rokem, těžko se předjímá, jestli Moto X Play čeká ještě nějaká větší aktualizace, která by přinesla třeba nový Android 7.0.

Situace ve střední třídě se po měsících klidu začíná opět komplikovat. Jestli však hledáte mobil s čistým Androidem a Číňané vám nevyhovují, může být Moto X Play zdařilou alternativou.