Honor 7 lite – Bez NFC, ale na jedničku (recenze)

Review of: Honor 7 lite
Typ:
Smartphone
Version:
Android 6.0
Price:
5 999 Kč

Reviewed by:
Rating:
5
On 15.8.2016
Last modified:15.8.2016

Summary:

Honor 7 lite je opět jedním z nejlepších smartphonů ve své kategorii. Konkurenci mu opět dělají snad jen jeho kolegové Honor 5X nebo Huawei P9 lite. I tento Honor však opět trpí absencí NFC, což v současné době, kdy se konečně po letech slibů začínají mobilní platby spouštět také u nás, může být opravdu problém. Jestli však na NFC netrváte a sháníte mobil do šesti tisíc, tohle by měla výt vaše jednoznačná volba.

Honoru se na našem trhu nebývale daří. Konkurenci mu dělá snad jen mateřská společnost Huawei, jinak je však jeho postavení prakticky neotřesitelné. V segmentu střední třídy už poněkolikáté nabízí za danou cenu nejvíce a není divu, že na takový poměr ceny a výkonu zákazníci rádi slyší. Tentokrát jsem se podíval na zoubek novince Honor 7 lite, která je na našem trhu k dispozici za necelých 6 tisíc korun českých.

IMG_0397

Na první pohled Honor

Honor 7 lite nemá šanci utajit, že za ním stojí čínská společnost. Svým designem se totiž podobá snad všem modelům Honor a Huawei za poslední necelé dva roky. Celou zadní stranu tvoří kov, na bočních hranách však už najdeme jen jeho imitaci. Podle honoru je to kvůli zachování kvality antén, na druhou stranu se ale technická nedokonalost dala vyřešit i lépe.

IMG_0399

Celou přední stranu si podmanil displej s úhlopříčkou pět palců a FullHD rozlišením. U displeje jsem narazil na problém typický pro Honor. I zde totiž automatické čidlo pro regulaci jasu velmi podceňovalo okolní množství světla a na přímém slunci je tak zobrazovač občas čitelný jen s obtíží. Těžko říct, kde vězí problém, nabízí se také možnost, že je tomu tak kvůli nižší spotřebě energie. Ostatně výdrž u Honorů patřila vždy mezi nadprůměrné a zde tomu není jinak.

Průměrný fotoaparát

Prakticky to stejné by se dalo říct také o fotoaparátu. Čočka a ostatně také výsledky mi přišly velmi podobné s dříve recenzovaným Honorem 5X. Za dobrých světelných podmínek si není nač stěžovat, když se však trochu setmí, kvalita snímků rapidně klesá. Výsledné fotografie pak mají rozlišení 13 MPx a video je možné zaznamenat až ve FullHD. Stabilizace je zde jen na softwarové úrovni.

Milým překvapením je přední selfie čočka, která disponuje osmi megapixely. Na nic jiného než selfie ale určena není.

IMG_0402

Nadprůměrná výdrž

Jak jsem už na začátku zmiňoval, výdrž je u tohoto modelu mírně nadprůměrná. I při běžném používání se zapnutými mobilními daty se bez větších problémů dostanete na dva dny používání. Je to však vykoupeno nižším jasem při automatické regulaci.

IMG_0400

Dobře optimalizovaný Android 6.0

Honor opět sází na velmi agresivní nadstavbu EMUI, která změní snad úplně celý základní Android. Já osobně nejsem moc velký příznivce této nadstavby, většina uživatelů, která nemá zkušenosti se základní podobou Androidu 6.0 však pravděpodobně zklamaná nebude.

Screenshot_2016-08-15-12-47-09

Nadstavba je navíc velmi dobře optimalizovaná. Záseky jsou velmi výjimečnou záležitostí a telefon si poradí i když jej nebudete pravidelně vypínat. Zde vidím jednoznačný pokrok oproti předchozí verzi nadstavby, která běžela na Androidu 5.0 a při delším používání se začala citelně zpomalovat.

Již tradiční čtečka otisků prstů

Na zadní straně opět najdeme čtečku otisků prstů. Ta je velmi rychlá, telefon odemkne při přiložení prstu bez nutnosti aktivace displeje tlačítkem a navíc zvládá také jednoduchá gesta. Ta přijdou vhod především, jestliže disponujete menší dlaní, protože mobil je přeci jenom větších rozměrů. Já osobně jsem nejvíce ocenil možnost stáhnout notifikační lištu, dále však můžete pomocí čtečky posouvat fotografie, přijímat hovory a ztišit budík.

DualSIM s podporou LTE

Také Honor 7 lite si rozumí s dvěma SIM kartami. Druhý slot je hybridní a můžete si vybrat, jestli do něj vložíte druhou SIM kartu nebo jej využijete pro microSD paměťovou kartu. Mobil si také plně rozumí se všemi českými LTE pásmy včetně nejpoužívanějších 800 MHz.

IMG_0403

Na jedničku avšak bez NFC

Honor 7 lite je opět jedním z nejlepších smartphonů ve své kategorii. Konkurenci mu opět dělají snad jen jeho kolegové Honor 5X nebo Huawei P9 lite. I tento Honor však opět trpí absencí NFC, což v současné době, kdy se konečně po letech slibů začínají mobilní platby spouštět také u nás, může být opravdu problém. Jestli však na NFC netrváte a sháníte mobil do šesti tisíc, tohle by měla výt vaše jednoznačná volba.