Lumia 950 XL – Letošní poslední Lumie (recenze)

Review of: Lumia 950 XL
Typ:
Phablet
Version:
Windows 10 Mobile
Price:
18 499 Kč

Reviewed by:
Rating:
3
On 9.5.2016
Last modified:9.5.2016

Summary:

Momentálně je jasné, že současná generace Lumií je mrtvá a potvrzuje to i sám Microsoft, když se jich v zámoří razantním způsobem zbavuje (v rámci akce za cenu jedné dostanete hned dvě). Proto tenhle mobil rozhodně nemůžu doporučit běžnému uživateli a už vůbec ne za cenu, která téměř atakuje hranici dvaceti tisíc korun.

Microsoft to alespoň pro letošní rok s Windows 10 Mobile alespoň napůl vzdává. Žádné nové modely už do konce roku nepřijdou a největší novinky nás čekají až během prázdnin, kdy by měla přijít finální verze velké aktualizace Redstone. Nelze se však vyhnout pocitu, že mobilní platforma Windows pomalu umírá a určitě situaci nezachrání ani nové Lumie. Tu menší jsem už recenzoval a teď se ke slovu dostala větší s přízviskem XL.

Phablet na první pohled s průměrnou výdrží

Lumia 950 XL už na první pohled vypadá mohutně a obrovsky. To ostatně není nic překvapivého, protože XL se dostalo i do názvu a ti, co si Lumii koupí, s většími rozměry zkrátka musejí počítat.

Samotný displej má úhlopříčku 5,7 palce a rozlišení 2560 na 1440 pixelů. Lumia díky tomu splňuje všechny předpoklady pro letošní vlajkovou loď a displej je zkrátka velmi povedený. Pozorovací úhly jsou také velmi dobré a to stejné můžu říct i o čtení na přímém slunci.

Velké rozměry ale bohužel neznamenají automaticky spolehlivou výdrž a Lumia 950 XL mi díky špatné práci systému v uspaném stavu vydržel maximálně jeden den běžného provozu. A rozhodně bych vám neradil nechávat mobil bez nabíječky během noci, protože v tomto stavu mobil během osmi hodin přišel o téměř polovinu nabité kapacity. Už je opravdu na čase, aby se po Android naučil úsporně pracovat i Windows 10 Mobile a Microsoft by si to měl opravdu rychle uvědomit.

Lumia 950 XL-3

Naštěstí ale mobil díky své plastové konstrukci umožňuje vyměňovat baterii, a když si koupíte druhou, která pochopitelně není součástí balení, může vám mobil vydržet i tři dny v kuse. Jen se ujistěte, že jste jej vypli na noc. Lumie 950 XL taky nabízí bezdrátové nabíjení, to se ale bohužel pořád příliš v Česku nerozšířilo a bohužel to není lepší nikde jinde v Evropě, takže jej pro rychlé nabíjení stejně příliš často nevyužijete. Rozhodně je ale lepší jej mít než ne.

Nabíjení je řešeno pomocí nové oboustranného USB-C konektoru. Ten však může v prvních měsících nebo letech způsobit víc problémů než užitku. Bude totiž určitě nějakou dobu trvat, než se standard skutečně rozšíří a nebudete muset s sebou všude tahat vlastní nabíječku. Po pár letech s jednotným microUSB nás tak na chvíli opět čeká návrat do dřevních dob, kdy jste si nikdy nebyli jistí, jestli vám někdo půjčí nabíječku. Tohle se ale netýká uživatelů iPhonů, kteří jednotné období nezažili a jen tak nezažijí.

Opět kvalitní a spolehlivý foťák

Lumie se vždycky chlubily skvělými foťáky. Nebo alespoň ty dražší. Tahle tradice i po zrušení slova Nokia naštěstí pokračuje a i fotoaparát u Lumie 950 XL je na špičkové úrovni. Výsledné fotografie můžou mít až 16 MPx nechybí podpora formátu RAW nebo nahrávání 4K videa a dokonce se nezapomnělo ani na hardwarové tlačítko spouště.

Lumia 950 XL-4

S Nokií však odešel skvělý software pro focení, který nabízel širokou škálu přizpůsobení, díky kterým se mobil ještě více přiblížil levným zrcadlovkám. Software následně okopírovat třeba Samsung nebo LG a obě společnosti slavily u mobilních fotografů úspěch. Software od Microsoftu je o něco chudší, ale většinu funkcí si naštěstí zachoval. Jen ovládání už není stejně jednoduché jako dříve.

Na druhou stranu velmi milým překvapením jsou živé fotografie, které Microsoft pro změnu okopíroval od Applu a fungují velmi podobně jako u Applu. Tedy nic moc a určitě se bez nich lehce obejdete.

Continuum…

Continuum ve zkratce umí z vašeho mobilu udělat jednoduchý počítač s Windows 10 bez klasických aplikací. Potřebujete k tomu buď speciální dock od Microsoftu, který některé české e-shopy dávají k novým Lumiím zadarmo nebo televizi podporující Miracast. Bezdrátový přenos ale není zrovna dvakrát spolehlivý a určitě bych na něj moc nespoléhal. Navíc se váš mobil vybije ještě rychleji než obvykle a u docku se zároveň nabíjí.

Samotná vidina aplikací fungující na mobilu, tabletu i velké obrazovce je správná a do jisté míry prozřetelná. Hlavní problém ale je, že vývojáři se zatím do vývoje příliš nehrnou a to i přes to, že vývoj není nijak zásadně složitý a z mého pohledu (mám zkušenosti s vývojem ve webových jazycích a C++) mi přišel o řád jednodušší a přívětivější, než u Androidu. Už jenom kvůli Visual Studiu, který je pro vývoj mnohem lepší než pořád nedodělané Android Studio.

Lumia 950 XL

To je ale celkem jedno, protože aplikací je pořád minimum a i když před pár týdny Facebook přišel se svým vlastním klientem a Messengerem, situaci to moc nepomohlo. Anit tyhle aplikace si nerozumí s Continuem. Což mi přijde přinejmenším zvláštní, protože aplikace je k dispozici i pro desktopové Windows a osobně je mi záhadou, jak Facebook nové aplikace vyvíjel a především proč je tedy neudělal univerzální.

Každopádně většina aplikací chybí a nějaký čas ještě bude chybět. Navíc Continuum pořád není kdovíjak rychlé a rozhodně byste jej nechtěli používat místo klasického počítače. Nehledě na absenci klasických Win32 programů, které na mobilu zkrátka nikdy fungovat nebudou.

Abych to tedy shrnul, Continuum zatím podporuje pár aplikací od Microsoftu a z mých používaných Audiotéka, TuneIn a moje aplikace, kterou jsem zkoušel kvůli tomuhle textu vyvíjet. Jestli vás zajímá, jak vypadá, můžete si ji stáhnout zde (je zdarma). To opravdu není nic světoborného a nevypadá to, že by se situace měla brzy razantně zlepšit.

Zatím nic moc

Windows 10 je dobře vymyšlený systém. Pořád mu ale chybí pár kroků ke skutečně dokonalému systému. Něco sice přinese prázdninový Redstone, zázraky to však nebudou a mobilní Windows to určitě nezachrání. Jestli ale Microsoft ještě chvíli vydrží s Lumiemi na trhu a podaří se mu skutečně protlačit univerzální aplikace mezi vývojáře a uživatele, budoucnost by nemusela být tak špatná, jak by se mohlo teď zdát. Rozhodně by před sebou měly Lumie mnohem lepší vyhlídky než v posledních několika letech.

Zatím však vývojáři v čele třeba s Google Windows úspěšně ignorovali a měli několik dost dobrých důvodů. S oblíbeností Windows 10 by ale už nemuseli a uvidíme, jestli se někdy skutečně dočkáme oficiálního YouTube klienta pro mobilní i desktopové Windows. A pak to samozřejmě chce, aby se připojili i další, jestli to ale opravdu udělají, je jako věštění z křišťálové koule.

Momentálně je ale jasné, že současná generace Lumií je mrtvá a potvrzuje to i sám Microsoft, když se jich v zámoří razantním způsobem zbavuje (v rámci akce za cenu jedné dostanete hned dvě). Proto tenhle mobil rozhodně nemůžu doporučit běžnému uživateli a už vůbec ne za cenu, která téměř atakuje hranici dvaceti tisíc korun.

Graf ceny produktu Microsoft Lumia 950 XL poskytuje server Heureka.cz