Samsung Gear VR – Virtuální realita za tři tisíce (recenze)

Review of: Samsung Gear VR
Typ:
Virtuální eralita
Price:
3 499 Kč

Reviewed by:
Rating:
4
On 11.4.2016
Last modified:11.4.2016

Summary:

Cena Gear VR se v Česku pohybuje mezi třemi a třemi a půl tisíci koruny. Za ty dostanete opravdu hromadu zábavy a můžete si být jistí, že hračka budoucnosti zaujme i každou návštěvu. Pořád ale jde v první řadě o hračku a jestli vás virtuální realita moc neláká, budou pro vás virtuální brýle zbytečností. Nebo si taky můžete složit Cardboard skoro zadarmo, zážitek ale bude desetinový. Možná vám to ale aspoň trochu pomůže s rozhodováním.

Virtuální realita je aktuálně vděčným tématem a do rychle se rozvíjejícího se byznysu se snaží dostat nejedna technologická společnost. Asi nejlépe má zatím našlápnuto HTC se svými chytrými brýlemi Vive. Samsung na to ale jde trochu jinak a brýle pro virtuální realitu chytře zařadil do svého portfolia chytrých telefonů a Samsung Gear VR tak fungují bez počítače jen s mobilem. Nic dalšího nepotřebujete. Obsah pomáhal tvořit průkopník virtuální reality Oculus a celkový dojem je překvapivě velmi dobrý.

Co ty brýle vlastně umí?

Kupodivu celkem dost. Když mobil do přední části brýlí správně uchytíte a nasadíte si je na oči (samy rozpoznají, jestli je máte skutečně na hlavě), přenesou vás do virtuálního obýváku, kde se před vámi objeví nabídka s aplikacemi, které Gear VR podporují. Je jich překvapivě hodně, bohužel se mi však nepodařilo najít žádnou bezplatnou hru, která by stála za zmínku.

e7a61177-dd48-4d03-a2b3-f5ea76c5ca37

Nejlépe tak působí aplikace, které sází na 360 stupňové video. Obsahu už je vcelku dost a mezi partnery nechybí ani taková jména jako National Geography. Se sférickými videi už ale začíná experimentovat i Facebook a za české tvůrce můžu zmínit třeba Fokus VM, který s novým formátem čerstvě koketuje na své facebookové stránce.oculus-cinema-gear-vr

 

Samsungu a Oculusu se ale podařilo efektně vyřešit i sledování standardního videa ve 2D. Stačí přejít do sekce s Filmy a vybrat si nějaký, který máte uložený v mobilu. Pak vás aplikace přenese do virtuálního kina. Dojem kazí snad jen občasně viditelný rastr na displeji.

bg-1-background

 

Podobnou aplikaci nabízí i Netflix a počítá se, že poskytovatelů bude i nadále přibývat. Na časté a dlouhé sledování to ale přeci jen moc není a já osobně jsem na jeden zátah zvládl maximálně hodinovou epizodu seriálu Narcos. Podle dojmů ostatních ale záleží především na zvyku.

Povedené ovládání

Ovládání je řešeno pomocí touchpadu na pravé straně a gyroskopu v brýlích. Po chvíli používání a krátkém tutorialu si ale ovládání osvojíte. O něco krkolomnější to bylo s takovým webovým prohlížečem, který zkrátka pro něco jako je virtuální není připravený a ještě chvíli ani nebude. Každopádně ovládání aplikace Oculus a všechny další podpůrné aplikace jsou na trochu atypické ovládání připravené dobře.

Zabiják baterie

Jako hlavní výpočetní mozek a zobrazovací zařízení se používá váš smartphone. Nutno podotknout, že Gear VR si rozumí jen s těmi nejvyššími a nejdražšími Samsungy. Jestli máte mobil jiné značky nebo cenového spektra, máte smůlu. Já jsem chytré brýle používat ve spojení s loňskou vlajkovou lodí Galaxy S6 Edge, na které vše fungovalo velmi dobře. Jediný problém byl s výdrží a nejdéle mi mobil vydržel necelou hodinu a půl přehrávání 2D videa ve virtuálním kině. Kdybyste se chtěli dívat na nějaký celovečerní biják, měli byste smůlu. Podle lékařů by to ale k vašim očím stejně nebylo moc šetrné.

pastedImage

Hromada zábavy za levný peníz

Cena Gear VR se v Česku pohybuje mezi třemi a třemi a půl tisíci koruny. Za ty dostanete opravdu hromadu zábavy a můžete si být jistí, že hračka budoucnosti zaujme i každou návštěvu. Pořád ale jde v první řadě o hračku a jestli vás virtuální realita moc neláká, budou pro vás virtuální brýle zbytečností. Nebo si taky můžete složit Cardboard skoro zadarmo, zážitek ale bude desetinový. Možná vám to ale aspoň trochu pomůže s rozhodováním.