Lumia 950 – Ještě je na čem pracovat (recenze)

Review of: Lumia 950
Typ::
Smartphone
Version:
Windows 10 Mobile
Price:
16 499 Kč

Reviewed by:
Rating:
2
On 19.3.2016
Last modified:19.3.2016

Summary:

Těžko odhadovat, jak se bude Lumii 950 u nás popřípadě ve světě dařit. Je ale zřejmé, že to nebude mít vůbec jednoduché a kdo ví, možná je to taky jeden z posledních modelů, které kdy Microsoft vyprodukoval.

Microsoft to se svou mobilní platformou nevzdává a Windows 10 Mobile je opět o krok před předchozí verzí, stále ji však doprovází hromada problémů, které se s platformou z principu táhnou už od počátků a odproštění se od Windows Mobile 6.5. Lumia 950 ale svou cenovkou cílí na ty nejnáročnější uživatele a je otázkou, jestli většině z nich bude stačit nedospělá platforma Windows 10 Mobile. Na to se ostatně podrobněji zaměřím v této recenzi.

Příjemné rozměry a plast

Microsoft u svého základního modelu vsadil na displej o velikosti 5,2 palců. Díky tomu nejsou rozměry příliš přehnané a většině uživatelů bude Lumia připadat jako naprosto běžný mobil skvěle padnoucí do průměrné ruky.

Lumia 950-2

O něco horší je to s použitými materiály. I když jde o mobil za hranicí 15 tisíc korun českých, mobil je povětšinou z plastu a proto může lehce působit laciným dojmem. To určitě není zrovna dobrá zpráva, na druhou stranu se však díky tomu podařilo Microsoftu zachovat slot pro microSD karetu a vyměnitelnou baterii, jejíž výsledky nejsou zrovna chvalné.

Povedený displej s vysokým rozlišením

Lumia 950 je prvním smartphonem s platformou od Microsoftu, který přichází na trh s displejem s rozlišením QHD. To mi ale přijde na 5,2 palcovém displeji až přehnané a možná by bohatě stačilo, kdyby Microsoft vsadil na FullHD panel a tím pádem by možná také docílil o něco lepší výdrže, která není zrovna vysoká, o ní ale později.

Lumia 950-3

Displeji ale pochopitelně nemám prakticky co vytknout a dokonce umí i tzv. ambient mode. To ve zkratce znamená, že displej zůstane rozsvícený i po uspání telefonu a na slabě podsvíceném displeji uvidíte aktuální čas, datum, nejbližší schůzku v kalendáři a informace o notifikacích. Podobnou funkci nabízí i poslední vlajkové modely od Samsungu či LG.

Pomalé Windows Hello

Jednou z hlavních novinek Windows 10 Mobile je nový způsob odemčení. V rámci Lumie 950 je k dispozici odemčení pomocí rozpoznání vaší oční sítnice. To ale nefunguje úplně spolehlivě a především je celý proces velmi pomalý. Rozhodně se nedá srovnat třeba s otiskem prstu, se kterým se setkáváme už několik let a je mnohem rychlejší. Pevně ale věřím, že jde jen o nevyladěný software a snad by Microsoft mohl opravu vydat v jedné z dalších aktualizací.

Pomalé nabíjení a USB C

Hlavní problém Lumie 950 je její slabá výdrž. Mobil jen s potížemi zvládne jeden plný pracovní den a většinou si těsně před setměním zavolá o nabíječku. Problém však je i v nabíjení. To je totiž nezvykle pomalé a i přes to, že Microsoft použil nový oboustranný konektor USB typu C.

Lumia 950-5

Situaci částečně zachraňuje bezdrátové nabíjení, které je sice také velmi pomalé, pro nabíjení během dne se však jeví jako nejlepší alternativa. Bezdrátová nabíječka ale pořád není úplně levnou záležitostí a cena se průměrně pohybuje okolo osmi set korun.

Lumia 950-6

Prokleté Windows

Jak jsem už několikrát zmiňoval, Lumia 950 přichází s novou verzí mobilních Windows. Ta se více blíží desktopové verzi. Je to vidět jak u designu třeba nastavení tak u propojení, které Microsoft stále slibuje.

Lumia 950-4

Hlavním kamenem úrazu však je stále málo aplikací, kterých je v porovnání s Androidem zlomek a navíc každá nová nejdříve dorazí na Android a iOS a až po několika týdnech ne-li měsících až na mobilní Windows. Zatím to navíc nevypadá, že by se situace brzo zlepšila, protože Microsoft už zařízl portaci aplikací z Androidu na Windows, což mělo kde čemu pomoct.

Mobilní Windows navíc stále působí dojmem, že ještě nejsou úplně dokončené a už vůbec ne pro české uživatele. Hromada služeb s Windows spojených nejsou v Česku dostupné a jen vám v mobilu zabírají zbytečně místo.

Především pro fanoušky

Lumia 950 cílí pravděpodobně především na fanoušky platformy Windows. Těžko odhadovat, kolik jich skutečně je, ale v Česku se stále častěji potkávám s vcelku spokojenými majiteli Lumií. Nutno ale dodat, že většinou to jsou majitelé těch nejlevnějších modelů, do kterých by se Lumia 950 vlezla skoro čtyřikrát.

Těžko odhadovat, jak se bude Lumii 950 u nás popřípadě ve světě dařit. Je ale zřejmé, že to nebude mít vůbec jednoduché a kdo ví, možná je to taky jeden z posledních modelů, které kdy Microsoft vyprodukoval.