Honor 5X – Nejlepší DualSIM na trhu (recenze)

Review of: Honor 5X
Typ:
Phablet
Version:
Android 5.1
Price:
6 999 Kč

Reviewed by:
Rating:
5
On 9.3.2016
Last modified:9.3.2016

Summary:

Honor 5X nakonec budí stejný dojem jako na začátku. Je to skvělý mobil střední třídy, který nemá příliš kompromisů a když už se nějaký ten zádrhel najde, nejde o nic závažného. Osobně mě mrzí snad jen absence NFC, ale to zdaleka nemusí platit u každého a osobně v NFC platby věřím už dlouho, ač zatím marně.

Honor je sesterskou společností čínské Huawei a má být tou levnější a méně renomovanou značkou, pod kterou se budou v budoucnu sdružovat zařízení s dobrým poměrem ceny a výkonu. Jako skvělý demonstrant této myšlenky se jeví dnes recenzovaný Honor 5X, který za necelých sedm tisíc dokáže nabídnout pokročilé funkce a ze všeho potřebného mu chybí snad jen NFC pro budoucí mobilní platby. Proto se určitě otevírá otázka, jestli není háček skrytý někde uvnitř.

Bytelná konstrukce

Honor 5X by měl být sice ten levnější s více kompromisy. To ale určitě z velké části neplatí o konstrukci a celkovém zpracování. Levné plasty čínští inženýři vyměnili za kov a podle stop na smartphonu už odolal svému. Honor 5X nesplňuje kritérium smartphonu, který by musel dělat příliš ústupků a o zpracování to platí snad dvojnásob.

20160309_200002

Každopádně je zřejmé, že některé díly nejsou slícované úplně tak, jak bychom očekávali u dvakrát dražších modelů a nejvíce to jde vidět u dolní brady, která viditelně a citelně přečnívá přes hlavní zadní plát. Na mobil za necelých sedm tisíc si ale pořád nemůžeme moc stěžovat.

Na hranici phabletu

Mobil nabízí displej s úhlopříčkou 5,5 palců a FullHD rozlišením. Zobrazovač je to velmi povedený, avšak pro někoho by mohl být až příliš velký. Skutečně 5,5 palcový displej je už skutečně na hraně a většina výrobců se stále snaží držet blíže pětipalcové hranice. I na tak velký displej se ale dá zvyknout, pokud vám tedy nepřipadají už mobily s 5” displejem přehnaně velké.

20160309_200734

Rychlá čtečka otisků prstů

V Honoru se nezapomnělo ani na rychlou čtečku otisků prstů, která našla své místo na zadní straně smartphonu. Ani tady se zjevně moc nešetřilo, protože je čtečka srovnatelně rychlá s poslední generací iPhonů a po softwarové stránce se také zdá vše vyřešeno. Mobil si poradí až s pěti prsty, čtečka reaguje na všechny směry položení prstu a po položení a správném rozpoznání se telefon také automaticky odemkne. Po zamykacím tlačítku na straně tak budete sahat mnohem méně.

20160309_195953

DualSIM včetně českého LTE a dvoudenní výdrž

I tento Honor si rozumí s dvěma SIM kartami zároveň. Obě však můžou fungovat na českých LTE sitích a navíc nechybí ani třetí slot, který je určen pro microSD karty. Díky těm si rozšíříte jinak relativně malou vnitřní paměť, která nabízí v základu jen něco málo přes 10 GB prostoru. Velkou výhodou navíc je, že používání obou SIM karet si nijak zásadně nepodepisují na jinak velmi spolehlivé výdrži, která se průměrně pohybuje těsně pod hranicí dvou dnů při používání obou SIM karet.

20160309_200056

Foťák jako jasná slabina

Po několika dnech se mi nakonec skutečně podařilo objevit znatelnou slabinu vůči konkurenci. Je jí vestavěný foťák, který zkrátka nesplňuje standardy mobilu ze střední třídy. Při dobrých světelných podmínkách nejsou výsledky zase tak špatné a problém nastává až u špatně osvětlených míst a lokací. Tam Honor zjevně ztrácí.

IMG_20160223_191043

Podobným problém provází i FullHD video, které jinak splňuje většinu požadavků. Jestli však nepatříte k mobilním fotografům a smartphone používáte pro focení jen sporadicky, asi vás slabší fotoaparát příliš trápit nemusí.

Nerozumí si s NFC

Druhým a zřejmým problémem přímo z nahlédnutí do parametrů je absence NFC, které by mělo snad letos konečně smysluplně fungovat i v Česku. Spuštění plateb mobilem slibuje česká Fio banka už více než rok a do léta bychom se snad konečně měli dočkat. I tak ale bude pravděpodobně ještě trvat, než se v Česku mobilní NFC skutečně uchytí a jestli placení mobilem neplánujete, jeho absence u Honoru 5X vás také příliš mrzet nemusí.

Zlatá střední cesta

Honor 5X nakonec budí stejný dojem jako na začátku. Je to skvělý mobil střední třídy, který nemá příliš kompromisů a když už se nějaký ten zádrhel najde, nejde o nic závažného. Osobně mě mrzí snad jen absence NFC, ale to zdaleka nemusí platit u každého a osobně v NFC platby věřím už dlouho, ač zatím marně.

Jestli ale hledáte mobil za rozumný peníz s velkým displejem, vaše volba je už pravděpodobně jasná. To stejné platí i pro ty, kteří chtějí dobře vybavený DualSIM. Honor 5X je jednoduše mobil pro masu a rozhodně nepochybuji o jeho úspěchu na českém trhu.