Dell XPS 13 – Nejelegantnější ultrabook s Windows (recenze)

Review of: Dell XPS 13
Typ:
Ultrabook
Version:
Windows 10
Price:
41 990,00 Kč

Reviewed by:
Rating:
4
On 4.10.2015
Last modified:3.10.2015

Summary:

Dell XPS 13 určitě není propadák. Je tím nejpovedenějším ultrabookem s Windows, bohužel se to však až přehnaně odráží i na konečné ceně. Ta se v nejvyšší mnou recenzované konfiguraci vyšplhala až k 44 tisícům korunám a překonává tak i střední verze jablečných Macbooků. Jestli ale chcete Windows v líbivém a kompaktním těle, Dell XPS 13 by měl být bezesporu mezi zvažovanými alternativami. Jen jde bohužel i o jednu z nejdražších alternativ.

Dell XPS 13 všechny technologické novináře uhranul už v lednu na Mezinárodním veletrhu spotřební elektroniky v Las Vegas. Vypadal jako z říše snů a jako jediný plnohodnotný ultrabook s Windows, který dokáže ve všech ohledech překonat jinak nedostižné Macbooky. Po dvou týdnech používání ale bohužel můžu potvrdit, že tahle očekávání byla přehnaná a ač jde o jeden z nejpovedenějších notebooků s Windows, stále má zřejmé rezervy.

Problematické Windows 10

Dell XPS 13 jsem recenzoval s poslední verzí Windows 10 a i když jde o bezesporu o nejdokonalejší systém od Microsoftu, pořád ve srovnání s konkurenčním Chrome OS nebo OS X ztrácí na rychlosti a spolehlivosti. Stačí jen porovnat, jak dlouho ultrabooku trvá, než se probudí z režimu spánku.

Dell XPS 13-5

Bohužel to ale nebyl jediný problém, se kterým jsem se setkal. Mnohem větší nešvar byl nespolehlivý bezdrátový modul, který se po probuzení často deaktivoval, a nezbývalo nic jiného, než jej manuálně restartovat. To je u notebooku za bezmála 45 tisíc neomluvitelné.

Na druhou stranu Windows 10 už znatelně lépe pracuje s gesty u touchpadu, díky kterým se můžete nově dostat do nabídky s aktuálně spuštěnými okny nebo otevřít Centrum akcí ve Windows 10. Celý systém tady ale recenzovat nebudu a jen shrnu, že v rychlosti je pořád nejtěžkopádnější, na druhou stranu však zvládne prakticky vše.

Skvělá podsvícená klávesnice

Na druhou stranu prakticky bezchybná je klávesnice. Regulovatelné podsvícení je v těchto cenových relacích samozřejmostí, určitě se ji ale sluší zmínit. I v komfortu psaní patří klávesnice mezi nejlepší a jedinou výhradu bych snad měl jen k příliš citlivému mezerníku, kvůli kterému se mi často stávalo, že místo jedné mezery jsem napsal dvě.

Dell XPS 13-6

4K displej i s dotyky

Právě téměř bezrámečkový displej byl hlavním důvodem, proč se okolo Dellu XPS 13 strhl takový poprask. Dellu se díky tomu podařilo do 11“ těla vměstnat 13“ úhlopříčku s vysokým rozlišením 3200 na 1800 pixelů. Windows 10 také konečně umí s podobně jemným rozlišením správně pracovat a i když se pořád najde dost nepřipravených aplikací od vývojářů třetích stran, jde stále o lepší volbu.

Dell XPS 13-4

Displej je ale kvůli dotykové vrstvě lesklý a to může být na přímém slunci trochu problém. Naštěstí displej umí zapnout opravdu vysoký jas, díky kterému se dá i tenhle technologický nedostatek částečně odstranit.

Baterie na hraně

Velmi krajním parametrem je výdrž na jedno nabití. Podle mých testů jde u nejvyššího modelu s 8 GB RAM, 4K rozlišením a čtyřjádrovým Intel Core i7 o zhruba 4 až 5 hodin standardního provozu. To není nic světoborného a v porovnání se zmiňovaným Macbookem Pro jde o poloviční hodnoty.

Dell XPS 13

Konektorů poskromnu

Dalším problémem může být konektivita. Dell XPS 13 nabídne dvojici USB 3.0, čtečku SD karet a mini DisplayPort. Bohužel ale chybí standardní HDMI a budete tak muset sáhnout po redukci, která bohužel není v jinak prémiovém balení.

Když chcete přenosný a krásný ultrabook s Windows

Dell XPS 13 určitě není propadák. Je tím nejpovedenějším ultrabookem s Windows, bohužel se to však až přehnaně odráží i na konečné ceně. Ta se v nejvyšší mnou recenzované konfiguraci vyšplhala až k 44 tisícům korunám a překonává tak i střední verze jablečných Macbooků.

Jestli ale chcete Windows v líbivém a kompaktním těle, Dell XPS 13 by měl být bezesporu mezi zvažovanými alternativami. Jen jde bohužel i o jednu z nejdražších alternativ.