Lenovo Yoga 3 14 – Pro profesionální úředníky (recenze)

Review of: Lenovo Yoga 3 14
Typ:
Ultrabook
Version:
Windows 8.1
Price:
22 999 Kč

Reviewed by:
Rating:
2
On 4.8.2015
Last modified:4.8.2015

Summary:

Lenovo Yoga 14 3 není špatným ale ani úchvatným ultrabookem. Dozajista má co nabídnout, skupina cílových zákazníků ale není tak široká, jak by se mohlo původně zdát a ocení jej především lidé se specifickými požadavky. Pokud nutně nepotřebujete flexibilní ultrabook, zkuste se ještě podívat jinde. Ideálně po něčem s lepší výdrží a nižší hmotností. Za cenu okolo 20 tisíc by to nemusel být až takový problém.

Řada Yoga od Lenova je snad jediným smysluplným zařízením, kterému se daří bez zásadních přešlapů spojovat dotykový displej, klávesnici, touchpad a Windows 8.1. Stále sice je na čem pracovat, při pohledu na alternativy, kterých je poskromnu, ale výběrem neuděláte chybu. Stojí však dotykový displej a flexibilní konstrukce za obstrukce s tím spojené?

Žádný maratonec

Prvním zklamáním pro měla, byla výdrž na baterii. Ta se v průměru pohybovala okolo 4 a půl hodiny, což je na ultrabook alespoň z mého pohledu nedostatečné. Jen pro srovnání chromebooky se pohybují u dvojnásobku a to stejné by se dalo říct i o Macboocích od Applu.

Lenovo Yoga 14 3-7

Bohužel sehnat počítač s Windows, který by se chlubil podobnými čísly, není nic jednoduchého a jestli byste se ještě chtěli vlézt do stejné cenové hladiny, ve které se pohybuje dnes recenzovaná Yoga, je to úkol téměř nemožný.

Nespolehlivý touchpad

Hlavním problémem většiny notebooků s Windows je de facto nepoužitelný touchpad. Bohužel to do jisté míry platí i u třetí generace Yogy a můžeme jen doufat, že se situace zlepší s aktualizací na Windows 10, jež je doslova za dveřmi.

Lenovo Yoga 14 3-3

Trochu těžkopádný

Ač se Yoga 14 3 prezentuje primárně jako počítač ideální pro časté nošení, parametry tomu příliš neodpovídají. Už samotná velikost displeje atakující 14” je pro leckoho hraniční, a když k tomu ještě přičtu váhu okolo 1,7 kilogramů, určitě bych si nošení mnohdy dlouze rozmýšlel.

Lenovo Yoga 14 3-6

To z Yogy dělá spíše kancelářský počítač, jestli jste ji ale plánovali pro nošení do školy nebo na přednášky, raději bych se podíval někde jinde. V takovém případě totiž přijde vhod doslova každý gram.

 

SSD v kombinaci s HDD

Lenovo pro zachování prostorného disku ale zároveň relativně rychlého systému vsadilo na tzv. SSHD. V zásadě jde o spojení klasického plotnového disku s malým SSD oddílem, na který se odkládá aktuálně spouštěné aplikace, a ty pak pracují o něco svižněji.

Lenovo Yoga 14 3-2

S klasickým SSD diskem se ale tenhle hybrid nemůže rovnat a raději bych v počítači viděl například SSD disk o kapacitě 256 GB, který by byl sice zhruba o polovinu menší, ale při běžném používání byste jeho výhody bezesporu poznali.

Skvělá podsvícená klávesnice

Klávesnice je část ultrabooku, kterou můžu Lenovu s čistým svědomím pochválit. Provedení je spolehlivé a velkým plusem je i podsvícení, které se dá jednoduše vypnout. Zde opravdu nemám co vytknout a snad si z Lenova vezmou příklad i ostatní výrobci stojící za konkurenty ve stejné cenové škále.

Lenovo Yoga 14 3

Flexibilní s dotykovým displejem

Poznávacím znakem Yogy je její flexibilita s možností převrácení až o téměř 360 stupňů. V kombinaci s jemným dotykovým displeje by se mohlo zdát, že by mohla Yoga v jistých případech sloužit i jako tablet.

Lenovo Yoga 14 3-4

Tahle představa je ale díky vysoké váze mylná a převrácení ocení jen výjimečně. Pokud tedy nepatříte například ke grafikům, kteří by Yogu chtěli používat pro kreslení virtuálním perem.

Především pro specifické uživatele

Lenovo Yoga 14 3 není špatným ale ani úchvatným ultrabookem. Dozajista má co nabídnout, skupina cílových zákazníků ale není tak široká, jak by se mohlo původně zdát a ocení jej především lidé se specifickými požadavky.

Pokud nutně nepotřebujete flexibilní ultrabook, zkuste se ještě podívat jinde. Ideálně po něčem s lepší výdrží a nižší hmotností. Za cenu okolo 20 tisíc by to nemusel být až takový problém.

Graf ceny produktu Lenovo IdeaPad Yoga 3 80JH006ECK poskytuje server Heureka.cz