Xiaomi Mi Note LTE po měsíci

Phablet Xiaomi Mi Note LTE jsem měl možnost používat více než měsíc. Ze začátku to pro měla byla dost novinka, protože před ním jsem nikdy tak aktivně nepoužíval zařízení s alternativní ROMkou MIUI. Překvapivě rychle jsem si na ni však zvykl a jedinou nevýhodu po měsíci vidím ve staré verzi Androidu, kdy by se alespoň Lollipop opravdu hodil.

Google Now Launcher to jistí

Musím se ale přiznat, že jsem trochu podváděl a po napsání recenze začal používat Google Now Launcher, ke kterému mám přeji jen o něco blíž. Ten ale změní jen domovskou stránku a nabídku s aplikacemi, která u MIUI zcela chybí a byl to pro mě opravdu nezvyk.

Až moc velký

Teď budu dost zaujatý. Já zkrátka nepatřím k lidem, kteří by potřebovali phablet a bohatě si vystačím s mobilem do 5 palců. Mi Note tohle mé přesvědčení stejně jako třeba iPhone 6 Plus nezměnil. Nutno ale jedním dechem dodat, že na rozdíl právě od iPhonu 6 Plus Číňané více šetřili místem a ve stejných rozměrech nabídnou o půl centimetru větší úhlopříčku.

Xiaomi Mi Note-9

V Xiaomi se taky myslelo a naštěstí nejsou na horní straně žádná důležitá tlačítka. Ovládání hlasitosti je sice taky poměrně vysoko, když už si ale kupujete tak obrovský telefon, musíte s něčím takovým jednoduše počítat.

 

Je libo microSIM nebo nanoSIM?

Čínské phablety se běžně prodávají v DualSIM variantě a ani high-end není výjimkou. Trochu netradičně je jeden slot pro microSIM a druhý pro nanoSIM. To ale využijete především, když přecházíte z jiného smartphonu, stačí vám jeden slot a nemáte po ruce redukci na microSIM.

Ošemetné LTE

Největším zklamáním jsou podporovaná pásma LTE. S těmi se modely od Xiaomi stabilně bijí a bohužel tomu není jinak ani zde. Ve větších městech byste sice neměli mít s připojením problém, když ale vyjedete na venkov, můžete rychle narazit. To je u mobilu za více než 12 tisíc dost problém, navíc když se s LTE počítá jako primárním zdrojem pro mobilní data v dalších letech.

Xiaomi Mi Note-2

Každý týden jedna aktualizace

Už jsem se zmínil, že Xiaomi pracuje s upraveným prostředím MIUI. Za tím stojí čínští vývojáři a v Česku se především o překlady stará tuzemská komunita. Na rozdíl od Google či Applu ale Xiaomi vydává každý týden pravidelně aktualizaci, která občas přináší nějakou tu novinku, většinou se ale zaměřuje na optimalizaci nebo vychytání menších chybek.

Xiaomi Mi Note-4

Aktualizace se sama stáhne na pozadí a pak už jenom stačí, abyste potvrdili nainstalování. Nic složitého a zvládne to doslova i vaše babička.

 

Hromada výkonu a spolehlivá výdrž

Pořád mě ale nepřestává překvapovat výdrž a výkonu phabletu. Prostředí je odladěné a nenarazil jsem na jedinou hru, se kterou by si Mi Note nevěděl rady. Pro mě mnohem důležitější je ale výdrž.

Xiaomi Mi Note-7

Ta se při náročném provozu pohybuje okolo 15 hodin a bez problémů mi vydržel jeden celý pracovní den. S trochou snahy se navíc bez větších problémů dostanete i na dny dva a ani prodloužený víkend při vypnutých mobilních datech nemusí být nepřekonatelnou metou.

Zařízení pro recenzi zapůjčil e-shop xiaomimobile.cz, kde si můžete smartphone také zakoupit.