Pár slov o 4K rozlišení

Éra 4K rozlišení se pomalu dostává i mezi běžné zákazníky. Běžné je možná příliš silné slovo, ale ceny se už konečně dostávají k více přijatelným metám a když se vám posteskne po kvalitním 4K monitoru, už si kvůli němu nemusíte brát hned hypotéku.Acer S77HK 4

Jedním z nich je i Acer S77HK, který za necelých 20 tisíc nabídne ultravysoké 4K rozlišení a IPS zobrazovací technologii se všemi jejími plusy a výhodami. Vše má ale i druhou stranu mince, se kterou nemusí všichni zcela počítat.

Vyšší nároky na výkon

Málokdo si uvědomuje, že 4K rozlišení si vyžaduje také dostatečný grafický i výpočetní výkon. Když vezmete v potaz, že se pod 4K skrývá čtyřnásobek dnešního standardu v podobě FullHD, už pravděpodobně mnozí z vás tuší, v čem je problém.

Acer S77HK

Nejvíce to poznáte při přehrávání 4K videa na YouTube. Obsahu v takto vysokém rozlišení je sice stále jako šafránu, ale jestli nemáte v počítači alespoň Intel Core i5 nebo lepší alternativu, budete se muset smířit se standardním FullHD nebo 2K rozlišením.

Druhým podstatným faktorem je vaše grafická karta. Většina karet ze střední třídy si s 4K bez problémů poradí, jen záleží, jestli dokáže nabídnout dostatečnou konektivitu. Ultravysoké rozlišení si totiž nevystačí se standardním HDMI 1.2 a pro nejlepší zážitek je třeba disponovat grafikou s nejnovějším HDMI 2.0 nebo alespoň standardním DVI konektorem.

Acer S77HK-3

Jestli ale patříte k zapřísáhlým hráčům, budete potřebovat zhruba čtyřikrát vyšší výkon, aby jste se dostal na stejnou kvalitu textur jako při FullHD rozlišení. Samozřejmě můžete hry hrát stále ve FullHD, ale pak koupě 4K monitoru příliš nedává smysl.

Boj s Windows

Druhou největší brzdou hned po vysokých cenách je nepřipravenost Windows. Ne že by si se 4K nerozuměly vůbec, ale hlavní problém nastává při připojení druhého monitoru s jiným rozlišení. Pak začíná smutná tragikomedie s nastavováním a nikdy nedosáhnete stejného výsledku, jako kdybyste používal dva monitory se stejným rozlišením.

Acer S77HK-2

Tento problém měly inženýři Microsoftu vyřešit už několikrát, ale nakonec to nikdy nedopadlo tak, jak bychom si asi představovali. Chystané Windows 10 ale údajně problém s rozličným rozlišením údajně konečně vyřeší, snad se to tedy konečně povede.

 

4K má smysl

Ač by se mohlo zdát, že vysoké 4K rozlišení je zatím zbytečná investice, není to úplně pravda. 4K je budoucnost a dříve nebo později jej stejně budete chtít ba dokonce potřebovat. V současnosti je to sice primárně záležitost pro movitější a profesionálnější uživatele, díky cenovému pádu se ale již dát bez velkých problém kvalitní 4K monitor sehnat i za cenu pod 20 tisíc. Je to sice téměř čtyřikrát dražší, než srovnatelný FullHD monitor, ale jde o investici do budoucna. Ceny budou i nadále klesat, ale určitě ještě bude nějakou dobu trvat, než se z 4K stane alespoň stejný standard jako je tomu dnes u FullHD rozlišení. Každopádně 4K má smysl, nejdříve si ale raději zvažte, zda si váš počítač může 4K dovolit. Jestli ano a ultravysoké rozlišení využijete, neuděláte s výběrem okolo 20 tisíc chybu.

Graf ceny produktu Acer S277HK poskytuje server Heureka.cz