Půl roku s Chromebookem

Chromebooky zažily svůj největší boom před více než rokem. Mohl za to primárně Acer, který na americký trh uvedl revoluční zařízení C720. Zařízení, které dokázalo za necelých 6 tisíc nabídnout nový procesor Intel Haswell a výdrž okolo osmi hodin při standardním provozu. Za svou cenu samozřejmě nebyl schopen přijít se zcela špičkovým zpracováním a nejvíce to můžeme pozorovat u plastové konstrukce nebo na horším displeji.  Za tak příznivou cenu si ale nikdo nemohl příliš stěžovat a zájem potvrdil i Amazon, který na Nový rok oznámil, že Acer C720 patřil během vánočních svátků k nejprodávanějším produktům napříč Spojenými státy.

Postupně se modely od Aceru a ostatních OEM partnerů rozšířily i do vybraných států Evropy a na konci ledna letošního roku to dokonce vypadalo, že mezi vybranou smetánku bude patřit i náš relativně nevýznamný trh. Zástupci tchaj-wanské společnosti nám zařízení s Chrome OS slibovali do začátku prázdnin. Dnes už víme, že se jim jejich slibům nepodařilo dostát a čekání se protáhlo až do konce listopadu. Na jejich obranu ale musím dodat, že snaha z jejich strany byla velká, prodejům ovšem vystavila stopku tuzemská pobočka Googlu.

Některým se ale nechtělo čekat a trochu překvapivě se mezi takové zařadil i tuzemský e-shop CZC.cz. Ten do Česka začal první Chromebooky dovážet na začátku prázdnit a povětšinou se jednalo jen o ARMová zařízení od jihokorejského Samsungu. Někteří zarytí fanoušci a technologičtí nadšenci si pro změnu nechali tyto levné stroje dovést ze sousedního Německa nebo jiných zemí, ve kterých je jejich koupě už několik měsíců možná.

Mezi tuhle druhou skupinu patřím i já. Díky známému, který v polovině května vyrazil do Spojených států, jsem se na konci onoho měsíce stal majitelem Aceru C720P ve 32 GB variantě. Nebylo to pro mě první setkání se zařízením tohoto typu a díky recenzování dvou předešlých jsem trochu věděl, do čeho vlastně jdu.

Jen ještě dodám, že Chrome OS mi samozřejmě nikdy nemůže nahradit plnohodnotný počítač s Windows, který používám hlavně na úpravu fotek, střih videa nebo programování. Trochu překvapením pro mě ale bylo zjištění, že pro de facto většinu dalších funkcí mi okno webového prohlížeče a pár nativních aplikací bohatě dostačuje.

Na otestování chromebooku a hlavně sebe jsem si vybral opravdu náročnou zkoušku. Během prázdnin jsem měl na tři týdny odcestovat studijně do Liverpoolu a s sebou jsem krom foťáku, několika objektivů, mobilu a iPadu přibral i chromebook. Kombinace tabletu a lehkého laptopu s povedenou klávesnicí se osvědčila a celé tři týdny jsem díky němu mohl zasílat několik článků denně i přes Anglický kanál. Ještě teď se slzou v oku vzpomínám na psaní komentáře pro jeden specializovaný web z Cavern Clubu.

Díky nízké ceně jsem ale měl asi trochu počítat s levným plastovým zpracováním a nedávat jej do stejné kapsy batohu, kde jsem měl nebezpečnou složku z doklady. Ta se na laptopu podepsala šrámem, ale jak řekl jeden zahraniční webů při recenzování, This is a workhorse, a ten se přece bez šrámů neobejde.

Samozřejmě ústupek v podobě Chrome OS měl několik podstatných nevýhod. Mezi tu největší patřila asi doba, kterou jsem po příjezdu strávil u Lightroomu a procházel 800 fotek, které jsem nakonec po několika hodinách zredukoval na desetinu. S RAWy si Chrome OS zkrátka stále neporadí a ani při zpracovávání 20 megapixelových snímků v klasickém JPG nebudete patřit k nejklidnějším. Přesně kvůli těmhle funkcím je lepší, mít ještě nějaký výkonný desktop s 8 GB RAM a čtyřjádrovým procesorem. Teď se, prosím, podívejte na výbavu C720P za necelých 8 tisíc a asi už chápete, proč jsem raději trpělivě počkal až na přílet a příjezd domů.

Každopádně svou zkoušku zvládl minimálně na chvalitebnou. Nedovedu si představit, že bych s sebou tahal jen o kilo těžší notebook nebo veškerou svou práci zvládl z iPadu. Sice to dokáže Tim Cook, ale kdybych byl stejně schopný jako on, asi bych byl někde jinde. Navíc v kombinaci s neomezeným tarifem od tamního operátora s kvalitním 4G pokrytím jsem si nemohl prakticky na nic stěžovat. Jen uvažte, rychlost internetu v parku nebo na ulici byla srovnatelná s mým domácím připojením a pohybovala se okolo 20 megabitů za vteřinu.

A co bylo pak? Pak začalo září a další školní rok. To znamená, že většinu práce ve škole, včetně psaní článků a mailů v marnotratných hodinách, obstarává chromebook. Má to ale jednu docela podstatnou vadu na kráse. Chrome OS si stále bez problémů neporadí s CA certifikáty nebo podnikovými sítěmi. Podle tvrzení Googlu by sice měl, ale zkrátka tomu tak není. Jestliže tedy máte ve firmě nebo škole zabezpečenou síť pomocí certifikátů, připojováním strávíte opravdu hodně času a výsledek je stále velmi nejistý.

Trochu přemýšlím, jak celou zpověď půlročního soužití s něčím jako chromebook ukončit. Chtěl bych být trochu originálnější a vyhnout se tisíckrát použité frázi, že není pro každého, ale jde to stěží. Řeknu to asi takhle, jestli 90% práce na počítači nebo notebooku řešíte z webového prohlížeče (ideálně Chromu), zkuste o něm při váhání nad novým strojem zapřemýšlet. Pokud ovšem potřebujete pracovat s databázemi, tabulkami v Excelu či dalšími nativními programy pro Windows, zůstaňte raději v područí Microsoftu anebo popřemýšlejte o výrazně dražším Macbooku.

Pak je tady trochu specifická skupina lidí, do které patřím asi i já. Jde o skupinu uživatelů, kteří se snaží najít ideální sekundární zařízení na cesty a pro náročnou práci mají stále standardní počítač nabitý hardwarem. Jestli mezi ně patříte, asi si sami dokážete udělat jasno, jestli pro vás Chromebook je správnou volbou nebo ne. Já jsem za ni rád, ale chápu a plně respektuji, že tahle cesta není ani zdaleka pro každé a je důležité, aby si každý zvážil své priority.