Sony Xperia Z3 Compact – Opět kompaktní a opět skvělý (recenze)

Typ:
Smartphone
Version:
Android 4.4 KitKat
Price:
14 190 Kč

Reviewed by:
Rating:
5
On 2.11.2014
Last modified:10.11.2014

Summary:

Sony Xperia Z3 Compact je povedeným nástupcem staršího modelu, se kterým jsem vydržel téměř půlroku. I když mi během té doby prošla rukou celá řada jiných modelů, Xperia Z1 Compact vždy patřila k nejlepším. Nové generaci se podařilo navázat na povedeného předchůdce a vylepšit funkce, které nebyly dokonalé.

Sony Xperia Z3 Compact byla oficiálně odhalena na letošním berlínském veletrhu IFA spolu s novou vlajkovou lodí Xperia Z3. Kompaktní varianta nabízí prakticky totožné vnitřnosti jen v o něco menším těle. To se výrazně podepsalo jen na velikosti a rozlišení displeje. Úhlopříčka se zastavila na 4,6 palcích a rozlišení zůstalo stejné jako u prvního Compactu – 1280×720 pixelů. Podařilo se však Xperii Z3 Compact důstojně zastoupit velmi povedeného předchůduce ve všech ohledech? Na to jsem se snažil najít odpověď během dvou týdnů testování.

Opět Compact

Hlavní devízou modelu Compact byly jeho přijatelné rozměry, které i u nového modelu zůstaly zachovány. I když jsme se dočkali mírně zvětšené úhlopříčky, rozměry smartphonu zůstaly totožné s první generací. Je až s podivem, co se inženýrům Sony podařilo a krom většího displeje přibyly na přední straně také stereoreproduktory. Ty sice svou hlasitostí nepřekonají konkurenci v podobě HTC One, pořád je to však lepší řešení, než u dřívějších modelů. U těch byly reproduktory většinou umístěny v dolní hraně a nebylo vůbec obtížné si je dlaní zakrýt.

SAMSUNG CSC

Velmi příjemným překvapením je také hmotnost. Xperia Z3 Compact je o celých 8 gramů lehčí než jeho předchůdce a i když by se mohlo zdát, že jde o zanedbatelnou hodnotu, rozdíl poznáte po pár vteřinách.

Vylepšený displej

Přední IPS displej si sice zachoval své HD Ready rozlišení a trochu navýšil úhlopříčku, jeho zobrazovací vlastnosti jsou ovšem zase o něco lepší. Nejvýrazněji jde lepší zobrazovač poznat na bílé barvě v nastavení, která není u Z1 Compact ani zdaleka tak věrná jako u nové Z3 Compact.

SAMSUNG CSC

Ještě o něco výkonnější

První Compact se chlubil špičkovým výkonem, který byl díky nejnovějšímu čipsetu a “jen” HD Ready rozlišení skvělou kombinací pro náročné 3D hry. To stejné platí i pro druhou generaci, jež v benchmarcích poráží aktuální konkurenty a s jeho nedostatkem se opravdu nesetkáte. Všechny aktuální hry běží naprosto bez problémů a je jej dostatek i pro nahrávání 4K videí.

SAMSUNG CSC

Nepřehledný fotoaparát

Fotoaparáty u high-endů s logem Sony patřily vždy k nejlepším. Jedinou nevýhodou bylo jen nepřehledné GUI aplikace pro pořizování fotek a videí. To bohužel platí i u nové Z3 Compact, která je na tom stejně jako její předchůdci.

Asi nejvýrazněji to zaregistrujete u pořizování 4K videa. Na tuto novinku japonský výrobce láká většinou reklamních materiálů, přitom její používání je rozporuplné. Nahrávání ve 4K nesmíte zapomenout zapnout skrze Režimy ve Fotoaparátu. Vysoké rozlišení se navíc při vypnutí foťáku opět přepne na FullHD. Mobilní telefony přitom používáme v drtivé většině případů pro zaznamenání náhlých okamžiků a dodatečným procházením nastavení vám může důležitá chvíle snadno uniknout.

Důstojný nástupce s vysokou cenou

Sony Xperia Z3 Compact je povedeným nástupcem staršího modelu, se kterým jsem vydržel téměř půlroku. I když mi během té doby prošla rukou celá řada jiných modelů, Xperia Z1 Compact vždy patřila k nejlepším. Nové generaci se podařilo navázat na povedeného předchůdce a vylepšit funkce, které nebyly dokonalé.

SAMSUNG CSC

Bohužel se opět navyšovala cenovka, jež se zastavila na 14 a půl tisících korunách. To sice není v rámci konkurenčního boje zásadní problém a ani v poměru ceny a výkonu si nemůžeme příliš stěžovat. Stále je to však více než u starší generace, jež na tuzemský trh vstoupila  s cenovkou o dva tisíce níže.

SAMSUNG CSC

V současnosti se prodává za necelých 9 tisíc korun a záleží čistě na vás, jestli chcete špičkový high-end v kompaktním těle, nebo si vystačíte s předešlou verzí. Propast mezi smartphony je nezanedbatelná, platí to však i o finančním obnosu, jež musíte za modely obětovat.

Graf ceny produktu Sony Xperia Z3 Compact poskytuje server Heureka.cz