GXG Ostrava – Google Glass, Android Wear a Tegra

Ve čtvrtek 28. srpna se v Ostravě v kavárně Sádrový ježek, co by kamenem dohodil od legendární ostravské ulice Stodolní, konala v pořadí už druhá akce místní skupiny GXG. Tentokrát se pořadatelé zaměřili na wearables a nové hračky od nVidie, které přijel prezentovat sám Igor Staněk – hlavní člověk přes PR pro Evropu, Střední Východ, Afriku a Asii.

GXG Ostrava srpen 2014

Google Glass na začátek

V 18:00 se slova ujal David Kováč – člen Google Developer Group Košice – a rozpovídal se o chytrých brýlích Google Glass. Ty ještě stále nejsou dostupné ve finální verzi a krom ceny je to znát také na funkcích a vyladěnosti. Jak sám David říkal, rozhodně to není něco, co by bylo připraveno pro běžné uživatele. Odpovídá tomu i cena, která při dovozu z podporovaných zemí činí zhruba 50 tisíc korun.

GXG Ostrava srpen 2014-3 Asi největší výhodou Google Glass je jejich umístění přímo v zorném poli. Přitom však nijak zvlášť neruší při běžných činnostech a proto se skvěle hodí například lékařům při operacích nebo vaření. Zrovna ve spojitosti s vařením se údajně vyvíjí aplikace, která by měla rozpoznávat potraviny a automaticky je odškrtávat ze seznamu ingrediencí při vhození do hrnce.

GXG Ostrava srpen 2014-4

Hlavním problémem Google Glass však je jejich špatná optimalizace. Nejednou se stane, že se chytré brýle při několika po sobě jdoucích činnostech zaseknou a musíte pár desítek vteřin počkat, než se vzpamatují. Ještě větší problém je zahřívání, které je zrovna v letních měsících neúnosné a po téměř hodinové prezentaci nešli de facto ani držet v ruce.

Kulturní vložka nVidie a Chromebooků

Po Google Glass dostali prostor lidé z nVidie. Ti spolu přivezli také většinu dostupných Chromebooků a nechyběly ani tablety a jiná zařízení s čipsety Tegra. Asi nejzajímavěji vypadala služba nVidia Grid. Ta byla představena už spolu s prvním Shieldem na začátku minulého roku, stále se na ní však usilovně pracuje.

GXG Ostrava srpen 2014-6Původní vize byla postavena na streamování her z vašeho výkonného počítače s grafickou kartou GTX 660 a vyšší do mobilního zařízení používající Tegru 4 nebo K1. Díky nedostupnost zařízení s těmito čipsety v Česku jsme však nemohli Grid nijak vyzkoušet.

GXG Ostrava srpen 2014-7Nová vize však vypadá mnohem zajímavěji. Společnost nVidia pomalu vstupuje na pole streamování her z cloudu. Něco podobného už nabízely služby Gaikai nebo OnLive, ani jedna ovšem neuspěla. Podle slov Igora Staňka však budou sázet na větší serverové zázemí a k připojení by mělo stačit i relativně slabé připojení. Konkrétně se hovořilo o rychlosti 5 Mb/s.

GXG Ostrava srpen 2014-13Díky tomu se údajně podaří zcela odstranit problém s nedostatkem graficky povedených her na Chromeboocích. Ty totiž jednak neoplývají oslňujícím výkonem a hlavně to ani neumožňuje samotný systém Chrome OS. NVidia se tak se svým Gridem zaměří právě na tato zařízení. Počítá se však s kompatibilitou jen v rámci čipsetů Tegra K1 a pokud tedy vlastníte zařízení s jiným řešením, nemůžete na něco podobného příliš spoléhat.

Do třetice Android Wear

Po nVidii se před prezentační plátno vrátil David Kováč, který se ještě rozmluvil o zcela nové platformě Android Wear. Ta byla oficiálně světu odhalena v prvním kvartálu letošního roku a na začátku prázdnin se první modely s touto platformou dostaly na podporované trhy. Mezi ty však bohužel nepatří Česká ani Slovenská republika.

GXG Ostrava srpen 2014-14 Na rozdíl od Google Glass dokáží chytré hodiny, v tomto případě LG G Watch, nabídnout mnohem víc a především uživatelsky přívětivěji. To znamená, že se nemusíte bát dlouhých prodlev při procházení nabídkou nebo občasného zamrzávání. Pokud by ale k něčemu podobnému došlo, může to být vcelku problém. LG G Watch totiž nedisponují žádným tlačítkem ani vyměnitelnou baterií a těžko říct, co by se dalo v podobné situaci dělat.

GXG Ostrava srpen 2014-10Pokud byste po chytrých hodinkách s Android Wear přeci jen toužili, můžou vám slovenští bratři už brzy pomoct. Plánují tato zařízení dovážet a poskytovat je českým i slovenským zájemcům. Zatím ovšem nebyli schopni říct, na kolik by tuzemské zájemce tento šedý dovoz vyšel. Chtěli by však začít už během letošního podzimu.

Zábava na konec

Přednášková sekce skončila okolo osmé hodiny večerní a následovalo zkoušení všech hraček a zajímavých zařízení, jež s sebou hosté přivezli. Krom Google Glass si velkou pozornost zasloužily i Chromebooky a oba Shieldy od nVidie.

GXG Ostrava srpen 2014-9

Jestli jste na akci byli určitě mi dáte za pravdu, že se vskutku povedla. Podle slov organizátorů bude podobných přednášek v Ostravě přibývat a další je v plánu na začátku října v rámci Google Developer Group. Podrobnější informace ale zatím bohužel nejsou známy. Pokud však vyvíjíte v Ostravě ve spolupráci s technologiemi Googlu, určitě si ji nenechte ujít.

GXG Ostrava srpen 2014-12

Podobné meetingy probíhají v rámci celé České republiky pod záštitou českého Googlu a GUGu. Pro více informací stačí navštívit oficiální stránky projektu a případně se zaregistrovat na nadcházející akci.

GXG Ostrava srpen 2014-15