Redesignovaný Android, Android TV, chytré hodinky a mnoho dalšího – taková byla úvodní keynote Google I/O

Včera se konala úvodní keynote vývojářské konference Google I/O, kterou každoročně startuje několikadenní akce věnovaná vývojářům pro všechny možné platformy Googlu. Letos jsme se dočkali celé řady novinek a u mě celá keynote překonala všechna očekávání. Dočkali jsme se kompletně redesignovaného Androidu, podrobností ohledně Android TV a Android Wear a také aktualizace Chromecastu.

google io design

Začneme Androidem. Ten bude v nové verzi nést název Android L a zatím se prezentuje především díky své nové designové filozofii Material design. Jeho první náznaky můžeme již nyní spatřovat v androidí aplikaci Google+ a například notifikace na zamykací obrazovce se velmi podobají chytrým kartám Google Now. Také se potvrdily spekulace ohledně nového kompileru ART, který bude v novém Androidu použit již defaultně a Google si od toho slibuje zvýšení výkonu a výdrže a také podporu 64 bit procesorů. Mezi zajímavé funkce patří například automatické odblokování při používání chytrých hodinek s Android Wear nebo inteligentní upozornění, která můžeme znát už ze Samsungu Galaxy S5.

Trochu příliš neočekávanou novinkou bylo Android TV. Tato nová platforma bude integrována do vybraných prémiových modelů a nabídne spolupráci se vším, co Obchod Google Play nabízí. Na demu nám byla ukázána i spolupráce s hrami, které si rozumí s připojeným gamepadem. Vše tak trochu připomíná nedávno představenou Amazon Fire TV.

android tv

Další důležitou položkou na seznamu byly chytré hodinky a celá nová platforma Android Wear dostala během včerejší keynote skutečně dostatek prostoru. Dozvěděli jsme se více o propojení s mobilem a především dostupnosti nových modelů na americkém trhu. LG G Watch se k první zájemcům dostane ještě dnes a to stejné platí také pro představenou alternativu od Samsungu. Designově netradičních Moto 360 se dočkáme během léta.

LG G watch

Zbytek tiskovky byl věnován cloudovým řešením, Google Apps a také například Chromebookům. Ty budou nově umět lépe spolupracovat s Androidem a spouštět aplikace, které byly původně určeny pro zeleného robota. Dočkáme se také lepšího propojení a zasílání SMS zpráv z počítače nebo přijímání hovorů.

chrome os android

Jedinou vadou na kráse bylo nesdělení termínů, kdy se všech novinek dočkáme. U Androidu L nám Sundar Pichai akorát sdělil, že image nového Androidu je v současnosti k dispozici všem vývojářům s Nexusem 5 a 7, o dostupnosti skrze OTA jsme se však příliš nedozvěděli. To vše platilo i pro drtivou většinu všech ostatních novinek, které Google během včerejší konferenci představil.