Sony Xperia Z1 Compact – high-end v kompaktním těle (recenze)

Zařízení:
Smartphone
Version:
Android 4.3 Jelly Bean
Price:
12 000 Kč

Reviewed by:
Rating:
5
On 13.3.2014
Last modified:13.3.2014

Summary:

Sony Xperia Z1 Compact je opravdu povedený smartphone a ještě ke všemu v kompaktním těle. Po něčem podobném už volala spousta uživatelů a konečně se dočkali. Líbila se mi už původní Xperia Z1 a zmenšená varianta se mi kupodivu zalíbila ještě o trochu víc. Jedinou zásadní nevýhodu vidím ve špatném reproduktoru a možná také ve zbytečně příliš upraveném Androidu. Ve všech ostatních ohledech si mě ale smartphone doslova získal a nemám, co bych mu vytkl. Snad se z tohoto kompaktního pokusu Sony poučí i ostatní výrobci a konečně pochopí, že ne všichni touží po 5“ plácačce na mouchy.

Sony Xperia Z1 Compact byla představena na letošním veletrhu CES 2014, který se konal v první polovině ledna v americkém Las Vegas. Nová Xperia je hned v několika ohledech přelomová a jedinečná. Tím hlavním je asi kompaktnost a skvělá výbava, což je v dnešní době raritou.

)

Design a rozměry na výbornou

Po designové stránce se hodně čerpalo od loňského modelu Xperia Z1. I zde najdeme ostré hrany, skleněná záda a především voděodolnost. Tu jsme mohli vidět už u Xperie Z1 a nebudu ji tedy v téhle recenzi zevrubně rozebírat. Design je z mého pohledu opravdu povedený, záleží ale opravdu na vkusu každého, setkal jsem se totiž s hned několika negativními ohlasy.

Sony Xperia Z1 Compact 2

Už z názvu můžeme tušit, že smartphone nebude nikterak zvlášť velký. Displej nabídne úhlopříčku 4,3“ a rozlišení 720p. To na takto kompaktní úhlopříčce vypadá velmi dobře a rozhodně si není nač stěžovat. Na velikost smartphonu jsem si rychle zvykl a vůbec mi nevadilo, že skoro tři roky jsem nic menšího než o úhlopříčce 4,5“ nepoužíval. Relativně malá úhlopříčka mi nikterak nevadila a určitě bych velikost připsal ke kladům přístroje.

 

Průměrný fotoaparát

Fotoaparát na zadní straně nabídne 20,7 MPx a nezapomnělo se ani na přisvětlovací LED diodu. V dobrých podmínkách lze s fotoaparátem vykouzlit pěkné snímky, ale při o něco horším světle jde kvalita rapidně dolů. Kvality snímače se ale ani zdaleka nedají srovnat s nedávno recenzovanou Lumií 1020, která byla v tomto ohledu famózní. Za pochvalu však opět stojí hardwarová spoušť, která se ze současných high-endů z nepochopitelných důvodů vytratila. Více než slova vám asi řeknou ukázkové snímky, které najdete níže.

flickr-netovinky

 

)

 

Skvělý hardware

Výbava smartphonu je opravdu skvělá. Nabídne vše, co byste mohli od smartphonu čekat. Už se sice nemůže rovnat například s nově představeným Samsungem Galaxy S5, ale i tak vám bude vše zcela dostačovat.

Sony Xperia Z1 Compact 3

O výkon se stará Snapdragon 800 od Qualcommu a 2 GB operační paměti RAM. Smartphone si také poradí se stále větším pokrytím LTE. Hodí se rovněž podpora microSD karet, díky kterým můžete rozšířit bezmála 12 GB vnitřní paměti, které vám systém nabídne.

 

Opět velmi dobrý zvuk, ale pouze skrze sluchátka

Zvukový výstup skrze 3,5mm jack pro sluchátka je velmi kvalitní a podobně jako u ostatních smartphonů Sony, se zde nemusíme ničeho obávat. Opačná situace ale nastává při poslechu skrze vestavěný reproduktor. Ten je totiž umístěn na dolní hraně a pokud držíte smartphone na šířku, nedostává se přehrávaný zvuk do obou uší ve stejném poměru. Trochu mi přišlo, jako bych nedoslýchal na levé ucho a zde bych viděl asi největší slabinu přístroje.

Sony Xperia Z1 Compact 1

Úžasná výdrž

Výdrž je pro změnu ten největší klad zařízení. S tak skvělými hodnotami jsem se už dlouho nesetkal a výdrž na jedno nabití bych mohl bez okolků srovnávat například s výdrží u Samsungu Galaxy Note II, který však disponoval mnohem větší baterií. Ta u Xperie Z1 Compact má hodnotu 2 300 mAh a jestli ještě zapnete optimalizaci Stamina, můžete se dostat klidně i na tři tvrdé pracovní dny.

Upravený Android

Sony se stále tvrdohlavě drží své nadstavby a ve stejném provedení, v jakém jsme ji už mohli vidět u klasické Xperie Z1, ji najdeme i zde. Konkrétně se jedná o Android 4.3 a aktualizace na Android 4.4 KitKat by měla být dostupná během několika týdnů. Než upravený systém od Sony jsem ale mnohem raději používal Google Now Launcher, který naštěstí jde poměrně jednoduše nainstalovat na všechny smartphony s Android 4.1 a vyšším.

High-end v kompaktním těle

Sony Xperia Z1 Compact je opravdu povedený smartphone a ještě ke všemu v kompaktním těle. Po něčem podobném už volala spousta uživatelů a konečně se dočkali. Líbila se mi už původní Xperia Z1 a zmenšená varianta se mi kupodivu zalíbila ještě o trochu víc.  Jedinou zásadní nevýhodu vidím ve špatném reproduktoru a možná také ve zbytečně příliš upraveném Androidu. Ve všech ostatních ohledech si mě ale smartphone doslova získal a nemám, co bych mu vytkl. Snad se z tohoto kompaktního pokusu Sony poučí i ostatní výrobci a konečně pochopí, že ne všichni touží po 5“ plácačce na mouchy.

Graf ceny produktu SONY Xperia Z1 Compact poskytuje server Heureka.cz