iPhone 5S – našlapané jablíčko

Review of: Apple iPhone 5S
Version:
iOS 7

Reviewed by:
Rating:
5
On 10.3.2014
Last modified:10.3.2014

Summary:

Ani iPhone 5S nezklamal, oproti iPhonu 5 má více lákavých funkcí a všechny jsou příjemně použitelné. Cenovka je opět vysoká, i když je funkcemi a kvalitním zpracováním více než opodstatněná.

Rok se s rokem sešel a po téměř přesném roce nám do redakce dorazil iPhone 5S, proto je po prvním pohledu připravena psaná recenze na tento supersmartphone.

12234080134_1aba764a7d_c

Balení

Apple je balením pověstný. Nikdo jiný si na krabičkách a zpracování balení nedává tak záležet, podle někoho je to nepodstatné, ale ve skutečnosti je hezká krabička velice důležitá.

Obsah balení je na chlup stejný jako u předchůdce (iPhone 5), najdeme v něm tedy příručky, nabíjecí Lightning káblík, síťový adaptér (stejný již několik let) a sluchátka, která jsou poslední dva roky nová – EarPods. Po sejmutí horního víka se objeví telefon položený v mírně prolisované plastové vaničce, pod kterou jsou uloženy všechny výše zmíněné součásti.

Design

Design se oproti minulé generaci změnil jen v drobnostech, přibyla jedna barevná kombinace (Champagne) a černý hliník byl změněn na tmavě šedý. Z přední strany si poté všimneme jen chybějícího čtverečku na Homebuttonu, k němu se však dostaneme později. Na přední straně se kromě již zmíněného domovského tlačítka nachází ještě 4″ displej, reproduktor pro hovory, senzor okolního osvětlení a proximity senzor. Obvod telefonu zůstal naprosto stejný (ovládání hlasitosti a vibrací, 3,5 mm Jack, reproduktor, Lightning konektor, slot pro nano SIM a zapínací tlačítko) a mírná změna se objevila už jen na zádech, tam se totiž usídlil dvojitý/dvoubarevný LED blesk. Dvoubarevný blesk má napomoci lepšímu podání osvětlených míst, které doteď byly vždy hodně do bíla.

 

Design je celkově velice čistý, na iPhonu nenajdeme žádné nadbytečné a rušící části, vzhled je líbivý a hlavně reprezentativní.

Hardware

Celkem veliké dohady panovaly ohledně procesoru, ten je zde totiž první v historii smartphonů 64 bitový, pro běžného uživatele zanedbatelný rozdíl, do budoucna však budou možnosti tohoto procesoru s přibývajícími aplikacemi „na míru“ růst. U procesoru ještě chvíli zůstaneme, ten je totiž oproti konkurenci pořád „jen“ dvoujádrový, což působí ve srovnání se jinými vlajkovými loděmi až vtipně, mnoho z nich, ale i při početní nevýhodě jader hravě porazí. Procesor tedy kromě dvou jader a 64 bitové architektury nabídne také takt 1,7 GHz. Procesoru je nápomocna RAM o velikosti 1 GB, data je možné ukládat na 16, 32 nebo 64 GB úložiště. My jsme měli k dispozici tu nejvyšší verzi s 64 GB.

4″ displej si ponechává stejné rozlišení jako předchůdce, tedy 1136 x 640 bodů. Hlavní fotoaparát si také ponechal po vzoru displeje stejné rozlišení 8 MPx, ale přidal možnost nahrávat videa se snímkováním 120 fps při rozlišení 1280 x 720, Full HD zvládá s 30 fps.

Oproti loňským 1420 mAh si baterie polepšila na 1600 mAh, což je celkem patrná změna, není proto problém opět vydržet při průměrném vytížení na nějakých 2 dnech.

Software

Zde se oproti loňskému testování udála další změna. S iPhonem 5 totiž přišlo iOS 6, zde jsme však měli tu čest s novou verzí iOS 7, které je oproti předchůdci designově plošší a změn doznalo mírně také ovládání, protože byly některé prvky přemístěny, člověk ale nemá problém si zvyknout na nové ovládání. Celkově je systém nyní laděn do čistých, pastelových barev a chybí různé stínování ikon, jak jsme znali z dřívějších dob.

Funkce navíc

Touch ID – Tato funkce zabudována do domovského tlačítka se mi opravdu líbí, je to inovativní a také zlepšuje zabezpečení. Sice jsou zaznamenány různé pokusy jak Touch ID obejít, já však čtečku otisku prstů beru jako příjemného pomocníka a také urychlení, protože se dá využít nejen při odemykání telefonu, ale také při nákupu aplikací v App Store, kde se otisk prstu sejme místo zdlouhavého zadávání hesla. V praxi jsem s funkcí senzoru neměl příliš problémy, jen občas nesejmul správně otisk v teplotách pod bodem mrazu. Někteří uživatelé iPhone 5S mají s Touch ID problémy, proto také Apple přislíbil jeho opravu v nejbližší aktualizaci. Výhodou také je, že se s prstem nemusí nijak po senzoru přejíždět, stačí jen položit a je hotovo, v případě odemykání telefonu stačí přibližně na vteřinu zmáčknout Home button a telefon se probudí a odemkne zároveň.

iP5S_14

Slowmotion – Hlavní kamerka dokáže natáčet jak videa v rozlišení Full HD a třiceti snímky za vteřinu, tak poté video se 120 snímky za vteřinu, ale jen v rozlišení 1280 x 720 bodů. Video s rychlejším snímkováním je určeno pro následné zpomalení na čtvrtinu při zachování plynulosti. Tato funkce je ohromující a na obrazovce telefonu to vypadá opravdu úžasně, na monitoru počítače je již trochu škoda nižšího rozlišení pořízeného záznamu, kvalita však pořád zůstává solidní.

Závěr

iPhone 5S patří právem mezi špičku aktuálních smartphonů, sice se zanedlouho objeví nová generace, tato je však pořád velice kvalitní a vůbec v ničem nezaostává za i novinkami od konkurence (ta se bohužel totiž v mnoha ohledech opět jen dotáhla). Naopak se oproti iPhonu 5, kterému bylo vyčítáno jen dohánění konkurence, změnilo to, že iPhone 5S přinesl jako vůbec první smartphone 64 bitový procesor a má také zakomponovánu slowmotion funkci ve videu společně se snímačem otisků prstů, jenž zde oproti některé konkurenci funguje spolehlivě a nemusí se přes něj přejíždět prstem. Cena je opět celkem vysoká, ale vpodstatě plně opodstatněná, i když bych si i tak dokázal představit cenovku o jednotky tisíc nižší.

Ukázkové fotografie

flickr-netovinky

iPhone 5S nám do redakce zapůjčil T-Mobile.

T-Mobile

Martin Filák
Další sítě

Martin Filák

Polopasivní fanoušek především "Cupertinských Jablíček", který se však snaží na všechno dívat z více pohledů, tudíž se neřadí mezi "iOvce" a bere vše reálně. Nezatracuje žádnou platformu, jen má k některým blíže.
Martin Filák
Další sítě

Latest posts by Martin Filák (see all)