HP Chromebook 11 – Takhle vypadá budoucnost (recenze)

Review of: HP Chromebook 11
Zařízení:
Chromebook
Version:
Chrome OS
Price:
229 liber

Reviewed by:
Rating:
3
On 7.3.2014
Last modified:7.3.2014

Summary:

Chromebook u mě nedokázal zastat všechny úkony, které běžně s notebookem vykonávám. Zásadní problém nastává například při programování nebo používání speciálních firemních aplikací, například Microsoft Accesu. Chromebook jsem ale používal především pro psaní, vyřizování agendy a především jako náhradu klasického tabletu a v tomto ohledu nezklamal. Raději bych však sáhl po řešení od Aceru, kde model C720 pracuje dokonce s Intelem z rodiny Haswell. To už je ale na zvážení každého.

Chromebooky se stávají stále důležitějším segmentem mezi počítači a notebooky. Díky své nízké ceně si v zahraničí dokázaly získat celou řadu uživatelů a příznivců, mezi které tak trochu patřím i já. I z toho důvodu jsem se snažil nějakou tu dobu sehnat na recenzi jednoho zástupce z této rodiny. Stal se jím Chromebook HP 11.

Design jako hlavní lákadlo

U Chromebooku je to trochu neobvyklé, ale je tomu tak. Chromebook od HP láká především svým designem, který je opravdu povedený a netradiční. Nejvýraznějším prvkem je zadní svítící pruh připomínající ten z prémiového Pixelu.

HP Chromebook 11 6
I přes atraktivní design je Chromebook stále plastový a prémiovými materiály zrovna nehýří. Je to dáno i cenou, která se po přepočtu na naši měnu pohybuje stále pod hranicí 8 tisíc korun. Design je ale i tak stále povedený a drtivé většině lidí, kteří tento Chromebook viděli naživo, se líbil.

Podprůměrný hardware

Hardware nikdy nebyl u Chromebooků tou nejdůležitější věcí, to přiznávám. Zrovna u tohohle modelu to ale zcela tak neplatí. Chromebook HP 11 totiž pracuje s dvoujádrovým procesorem Exynos 5 Dual, který byl použit i u rok starého Nexusu 10. To by nevadilo, kdyby zastaralost procesoru nebyla na Chromebooku znát. U pomalejších webů se znatelně zadýchává a nativně si neporadí s většinou zvukových kodeků u souborů MKV a AVI, se samotným obrazem však problém nemá.

HP Chromebook 11 2
Pokud patříte mezi power-usery, zklame vás i menší možnost práce s Ubuntu, které lze do Chromebooků vcelku jednoduše nainstalovat.

Nabíjení skrze microUSB

Velmi užitečná funkce a možnost, avšak má i své nevýhody. Na rychlosti nabíjení se naštěstí nikterak znatelně neprojevuje a pokud použijete nabíječku dodávanou v krabici bude vám nabíjecí cyklus z 0 na 100 procent trvat zhruba 4 hodiny. Oproti ultrabookům za 20 tisíc je to sice dlouhá doba, ale musíte si uvědomit, že toto zařízení stojí třetinu.

HP Chromebook 11 1
Mimo to, jednotná nabíječka přináší mnoho výhod. Tou největší je asi možnost nosit pouze jednu nabíječku a tou nabíjet váš smartphone, tablet a i Chromebook (samozřejmě ne ve stejný čas).

Slabší výdrž

Výsadou Chromebooků byla vysoká výdrž na jedno nabití. Z té jsem byl u tohoto modelu trochu zklamán. Výdrž se totiž pohybovala okolo 4,5 hodiny kancelářské práce, což je ve srovnání s konkurencí od Aceru o 3 hodiny méně. Pokud chcete Chromebook používat jako například tablet, bude vám i tato výdrž vystačovat na celý den. Jestli však máte v plánu Chromebook používat například ve škole a i během cest do školy, může vás zradit na té zpáteční.

HP Chromebook 11 7

Atypická klávesnice

Díky Chrome OS byly na klávesnici zcela nahrazeny funkční klávesy F1-F12. Místo těch zde najdeme speciální určené pro práci se systémem od Googlu. Co se týká mechanických vlastností klávesnice, tak ta mi přišla ideální i pro časté a dlouhé psání. Jediný problém jsem viděl v absenci tlačítek jako End, Page Down nebo Page Up.

HP Chromebook 11 5

Touchpad lepší než myš

K Chromebooku je sice možné si bez problémů připojit myš. Mnohem lepší je však používat vestavěný touchpad. Chrome OS totiž zvládá práci s různými multidotykovými gesty a trochu mi to připomínalo práci s Macbooky.

HP Chromebook 11 3
Pro změnu práce s myší mi přišla otřesná. V nastavení se sice dá nastavit citlivost, ani při maximální mi však myš nereagovala stejně svižně, jako u klasických Windows a mnohem lépe se mi pracovalo s touchpadem.

Zatím stále jen jako doplněk

Chromebook u mě nedokázal zastat všechny úkony, které běžně s notebookem vykonávám. Zásadní problém nastává například při programování nebo používání speciálních firemních aplikací, například Microsoft Accesu. Chromebook jsem ale používal především pro psaní, vyřizování agendy a především jako náhradu klasického tabletu a v tomto ohledu nezklamal. Raději bych však sáhl po řešení od Aceru, kde model C720 pracuje dokonce s Intelem z rodiny Haswell. To už je ale na zvážení každého.
Zatím je ovšem největší problém, si Chromebook v České republice pořídit. V současnosti je asi nejjednodušší, zakoupit jej přes německý Amazon, kde je cena o něco vyšší, než při obejdnání ze Spojených států. Podle posledních informací ale právě Acer plánuje nejpozději do května začít i u nás své Chromebooky prodávat. Cena těch nejlevnějších by se měla pohybovat okolo 8 tisíc korun, přesné datum zatím ale neznají ani sami zástupci českého Aceru. Určitě se ale máme na co těšit.

Chromebook nám do redakce zapůjčila společnost Netmail.cz

Netmail