HP Chromebook 11 – Takhle vypadá budoucnost (recenze)

Review of: HP Chromebook 11
Zařízení:
Chromebook
Version:
Chrome OS
Price:
229 liber

Reviewed by:
Rating:
3
On 7.3.2014
Last modified:7.3.2014

Summary:

Chromebook u mě nedokázal zastat všechny úkony, které běžně s notebookem vykonávám. Zásadní problém nastává například při programování nebo používání speciálních firemních aplikací, například Microsoft Accesu. Chromebook jsem ale používal především pro psaní, vyřizování agendy a především jako náhradu klasického tabletu a v tomto ohledu nezklamal. Raději bych však sáhl po řešení od Aceru, kde model C720 pracuje dokonce s Intelem z rodiny Haswell. To už je ale na zvážení každého.

Chromebooky se stávají stále důležitějším segmentem mezi počítači a notebooky. Díky své nízké ceně si v zahraničí dokázaly získat celou řadu uživatelů a příznivců, mezi které tak trochu patřím i já. I z toho důvodu jsem se snažil nějakou tu dobu sehnat na recenzi jednoho zástupce z této rodiny. Stal se jím Chromebook HP 11.

Design jako hlavní lákadlo

U Chromebooku je to trochu neobvyklé, ale je tomu tak. Chromebook od HP láká především svým designem, který je opravdu povedený a netradiční. Nejvýraznějším prvkem je zadní svítící pruh připomínající ten z prémiového Pixelu.

HP Chromebook 11 6
I přes atraktivní design je Chromebook stále plastový a prémiovými materiály zrovna nehýří. Je to dáno i cenou, která se po přepočtu na naši měnu pohybuje stále pod hranicí 8 tisíc korun. Design je ale i tak stále povedený a drtivé většině lidí, kteří tento Chromebook viděli naživo, se líbil.

Podprůměrný hardware

Hardware nikdy nebyl u Chromebooků tou nejdůležitější věcí, to přiznávám. Zrovna u tohohle modelu to ale zcela tak neplatí. Chromebook HP 11 totiž pracuje s dvoujádrovým procesorem Exynos 5 Dual, který byl použit i u rok starého Nexusu 10. To by nevadilo, kdyby zastaralost procesoru nebyla na Chromebooku znát. U pomalejších webů se znatelně zadýchává a nativně si neporadí s většinou zvukových kodeků u souborů MKV a AVI, se samotným obrazem však problém nemá.

HP Chromebook 11 2
Pokud patříte mezi power-usery, zklame vás i menší možnost práce s Ubuntu, které lze do Chromebooků vcelku jednoduše nainstalovat.

Nabíjení skrze microUSB

Velmi užitečná funkce a možnost, avšak má i své nevýhody. Na rychlosti nabíjení se naštěstí nikterak znatelně neprojevuje a pokud použijete nabíječku dodávanou v krabici bude vám nabíjecí cyklus z 0 na 100 procent trvat zhruba 4 hodiny. Oproti ultrabookům za 20 tisíc je to sice dlouhá doba, ale musíte si uvědomit, že toto zařízení stojí třetinu.

HP Chromebook 11 1
Mimo to, jednotná nabíječka přináší mnoho výhod. Tou největší je asi možnost nosit pouze jednu nabíječku a tou nabíjet váš smartphone, tablet a i Chromebook (samozřejmě ne ve stejný čas).

Slabší výdrž

Výsadou Chromebooků byla vysoká výdrž na jedno nabití. Z té jsem byl u tohoto modelu trochu zklamán. Výdrž se totiž pohybovala okolo 4,5 hodiny kancelářské práce, což je ve srovnání s konkurencí od Aceru o 3 hodiny méně. Pokud chcete Chromebook používat jako například tablet, bude vám i tato výdrž vystačovat na celý den. Jestli však máte v plánu Chromebook používat například ve škole a i během cest do školy, může vás zradit na té zpáteční.

HP Chromebook 11 7

Atypická klávesnice

Díky Chrome OS byly na klávesnici zcela nahrazeny funkční klávesy F1-F12. Místo těch zde najdeme speciální určené pro práci se systémem od Googlu. Co se týká mechanických vlastností klávesnice, tak ta mi přišla ideální i pro časté a dlouhé psání. Jediný problém jsem viděl v absenci tlačítek jako End, Page Down nebo Page Up.

HP Chromebook 11 5

Touchpad lepší než myš

K Chromebooku je sice možné si bez problémů připojit myš. Mnohem lepší je však používat vestavěný touchpad. Chrome OS totiž zvládá práci s různými multidotykovými gesty a trochu mi to připomínalo práci s Macbooky.

HP Chromebook 11 3
Pro změnu práce s myší mi přišla otřesná. V nastavení se sice dá nastavit citlivost, ani při maximální mi však myš nereagovala stejně svižně, jako u klasických Windows a mnohem lépe se mi pracovalo s touchpadem.

Zatím stále jen jako doplněk

Chromebook u mě nedokázal zastat všechny úkony, které běžně s notebookem vykonávám. Zásadní problém nastává například při programování nebo používání speciálních firemních aplikací, například Microsoft Accesu. Chromebook jsem ale používal především pro psaní, vyřizování agendy a především jako náhradu klasického tabletu a v tomto ohledu nezklamal. Raději bych však sáhl po řešení od Aceru, kde model C720 pracuje dokonce s Intelem z rodiny Haswell. To už je ale na zvážení každého.
Zatím je ovšem největší problém, si Chromebook v České republice pořídit. V současnosti je asi nejjednodušší, zakoupit jej přes německý Amazon, kde je cena o něco vyšší, než při obejdnání ze Spojených států. Podle posledních informací ale právě Acer plánuje nejpozději do května začít i u nás své Chromebooky prodávat. Cena těch nejlevnějších by se měla pohybovat okolo 8 tisíc korun, přesné datum zatím ale neznají ani sami zástupci českého Aceru. Určitě se ale máme na co těšit.

Chromebook nám do redakce zapůjčila společnost Netmail.cz

Netmail

Další sítě

Marek Přidal

marek.pridal@netovinky.com
Další sítě