Lenovo IdeaPad Z500: hliníkový pracovní nástroj [recenze]

Version:
Windows 8
Price:
20 000,- Kč

Reviewed by:
Rating:
4
On 4.3.2014
Last modified:5.3.2014

Summary:

Velmi dobře zpracovaný notebook po všech stránkách. Jedinou špatností na něm je poměrně vysoká cena, ale za kvalitu se někdy musí zaplatit.

Tentokrát tu pro Vás máme slibovanou recenzi notebooku značky Lenovo. Model IdeaPad Z500 testujeme už dva týdny, takže už máme nějaké ty uživatelské dojmy. Opět tato recenze se ponese ve stručnějším duchu, protože je zbytečné se rozepisovat o každé prkotině do detailů.

Displej mohl být lepší

Pokud se podívám na cenu a pak na parametry displeje, tak moc nadšen nebudu. Je zde přítomen 15,6 palcový HD displej s LED podsvícení, což je výtečné, pak se člověk zahledí na rozlišení a je velmi zklamán, protože u něj činí 1366 x 768 pixelů, což je asi to nejzákladnější, které má snad každý notebook. Volba matného povrchu byla rozhodně dobrá, jelikož pak člověk nemá tak upatlanou obrazovku, jako je to například u lesklých povrchů.

Displej tedy špatný není, ale ne na tuto cenovou třídu, poněvadž zde se už převážně používá Full HD rozlišení. Jinak se tedy v této cenové kategorii jedná o průměrný zobrazovač.

Ideální pro práci

Všechny aspekty nasvědčují k jeho výborném využití v pracovním odvětví. Jednak je to díky perfektní klávesnici s nízkým zdvihem a podsvícením, které lze uplatnit hlavně v nočních hodinách. Také má numerický blok, který Vám nejednou usnadní používání.  Dále je to jeho kvalitní konstrukce, která je tvořena z decentních plastových materiálů a vnitřek je ještě tvořen z hliníku. Výbava tomu taktéž napomáhá, například 8GB RAM se k několika pracovním činnostem velice hodí. Nechybí zde ani sloty jako je HDMI, 2x USB 2.0, UBS 3.0, VGA, ethernet a další. Díky nim se dá skvěle upotřebit k různým prezentacím.

Pokud pracujete například v mezinárodní společnosti, tak budete rádi za HD kameru, kvalitní reproduktory a mikrofon, protože někteří provádějí různé videohovory, kde jsou těchto tří věcí potřeba.

Co hry?

Pro hraní her zrovna není předurčen, ale něco zde rozhodně spustíte. Ve videopohledu jste mohli vidět krátkou ukázku z Call of Duty: Black Ops II. Otestoval jsem jeho multiplayerovou část a v té jsem použil skoro ty nejnižší detaily, ale hra byla plně funkční. Rozjedete tu určitě tituly, jako je třeba FIFA, různé simulátory, či hry s přídavkem Manager. Pokud ale hledáte herní notebook, tak bych se být Vámi poohlédl někde jinde.

Kvalitně zpracován

Celá konstrukce je velmi dobře zpracována. U našeho kousku je pár minimálních odřenin a jedna prasklinka na spodní straně, ale to je způsobeno testery, protože někteří se zařízením zacházejí velmi nepěkně a potom to pak dopadá. I přesto je Z500 v pěkném stavu. Pokud si věcí aspoň trochu vážíte a nebude s tímto kouskem házet, tak by se mu teoreticky nemělo nic stát.

Technické specifikace:

 • Procesor:
  – Intel Core i5-3230M s frekvencí 2,6 GHz (až 3,2 GHz)
  – 3 MB L3 Cache
  – 2 jádra, 4 thready
  – Max TDP: 35 W
 • Paměť:
  – 8 GB DDR3
 • Displej:
  – 15,6″ TFT LCD s LED podsvícením, lesklý
  – Rozlišení: 1366 x 768 bodů
 • Grafická karta:
  – NVIDIA GeForce GT740M 2GB
 • Pevný disk:
  – 1 TB + 8 GB Cache
  – 5400 RPM
 • Mechanika: 
  – DVD±RW
 • Multimédia: 
  – Stereo reproduktory
  – Dolby Home Theater 4
  – Webová kamera 1 MPx
 • Komunikace: 
  – WiFi 802.11b/g/n
  – Ethernet 10/100M
  – Bluetooth 4.0
 • Rozhraní:
  – 1x HDMI
  – 1x VGA
  – 1x RJ45
  – 1x USB 3.0
  – 2x USB 2.0
  – 1x Sluchátka/ mikrofon
  – 1x Čtečka paměťových karet 2v1
 • Napájení: 
  – Li-Ion akumulátor, 4 článků
  – Výdrž na baterii až 5,5 hodiny
 • Rozměry: 
  – 375 x 263 x 9,7 – 25,4 mm
 • Hmotnost:
  – cca 2,9 kg
 • Operační systém:
  – Windows 8.0 s aktualizací na 8.1, tu ale moc nedoporučuji, většinou totiž chybí některé ovladače a pak něco nefunguje. V našem případě nešla provést změna jasu, a to jakkoliv.

Závěr

Pokud hledáte věrný pracovní nástroj, který je zároveň konstrukčně velmi povedený a nabízí perfektní klávesnici, která mi ihned sedla a psalo se mi na ní opravdu výtečně, tak volte Z500 od Lenova. Jedinou chybu bych viděl v ceně, která je poměrně vysoká. Na trhu se už nachází i novější verze s názvem Z510, ta nabízí akorát jiný procesor, jinak je úplně totožná. Při koupi se ale dívejte pořádně, protože tento kousek lze zakoupit i bez operačního systému, tak abyste pak nebyli překvapeni.

flickr-netovinky

František Skuhra
Další sítě

František Skuhra

Jsem člověk, který se snaží do toho dát všechno. Bohužel nejsem bez chyb. Vše píši podle sebe a mých názorů. Nejsem zainteresován na určitý systém, či značku.
František Skuhra
Další sítě