Mozilla plánuje nejlevnější smartphone světa s Firefox OS

Smartphony se stávají rychlejší a levnější, ale pořád je obtížné sehnat smartphone do ceny 100$ (2000 Kč) a už vůbec ne do 50$ (1000 Kč). Mozilla však chce představit smartphone, který bude stát rovných 25 dolarů, což je asi 500 Kč. Postavený bude na Firefox OS, jenž je již nějakou dobu hotový, ale prozatím není moc zařízení s tímto OS.

firefox_os

Smartphone do 25$ by měl být vybaven 3,5″ displejem s rozlišením 320 x 480 pixelů (stejně jako iPhony 3G a 3GS), Wi-Fi, Bluetooth, FM rádiem a fotoaparátem, tedy ničím převratným, ale za takovou nízkou cenu přecejen úchvatným. Samozřejmostí je klasické volání a internetový prohlížeč.

Velikým plánem do budoucna je, aby tyto telefony obsahovaly více funkcí než jejich podobně drahé protějšky jiných platforem, otázkou však zůstává možnost vylepšení při udržení nízké ceny.

firefox-phone

Pokud máte nejasnosti, že jaký procesor by takovýto telefon mohl mít, tak vězte, že Mozilla podepsala smlouvu s Čínským výrobcem čipsetů Spreadtrum na použití jejich nejnovějšího modelu SC8621. Tento čip je už od začátku určen pro takto levné telefony, takže je i přiměřeně levný. Je také nad slunce jasné, že nemůžeme očekávat žádné extra výkony, ale na funkci operačního systému stavěného na HTML5 by to mělo bohatě stačit.

firefox-os_wordmark-only_RGB

Prozatím je Firefox OS nabízen se třemi zařízeními na patnácti trzích, přičemž by tento rok měla přibýt Latinská Amerika a část Evropy (prodeje skrze Deutsche Telekom).

zdroj: phonearena.com

Martin Filák
Další sítě

Martin Filák

Polopasivní fanoušek především "Cupertinských Jablíček", který se však snaží na všechno dívat z více pohledů, tudíž se neřadí mezi "iOvce" a bere vše reálně. Nezatracuje žádnou platformu, jen má k některým blíže.
Martin Filák
Další sítě

Latest posts by Martin Filák (see all)