Sony SmartWatch SW2 – celkem drahá hračka

Price:
3 300 Kč

Reviewed by:
Rating:
4
On 7.2.2014
Last modified:8.2.2014

Summary:

V redakci jsme měli na testování zařízení, které není ani telefon, ani tablet. Dokonce bez smartphonu nebo tabletu ztrácí mnoho ze svých funkcí. Na vyzkoušení nám totiž byly zapůjčeny hodinky SmartWatch od firmy Sony ve své druhé generaci s přesným názvem SmartWatch SW2.

Videopohled:

SW2_17

Balení
Hodinky po zakoupení člověk bude vybalovat z celoplastové krabičky, kde je přední strana průhledná a ostatní strany černé – neprůhledné. Krabička se ve své podstatě vlastně ani neotevírá, protože se rozsouvají její dva díly (třístranné plexi a pětistranný plastový odlitek). V balení kromě hodinek napasovaných do pěnové vycpávky krabičky  a několika mnohojazyčných návodů na rychlé spárování hodinek se zařízením najdeme už jen přibližně 15 cm dlouhý nabíjecí micro USB káblík. Krabička je bitelná a díky absenci jakýchkoliv papírových nebo kartonových části nepřijdou hodinky při transportu k jakékoliv úhoně.

SW2_2

SW2_3

Vzhled
Vzhled těchto hodinek od minulé generace pokročil kupředu, přední strana je celá skleněná. Pod displejem jsou umístěny tři senzorová tlačítka – zpět, domů a kontextová nabídka, takže jejich chápání není pro uživatele zařízení s Androidem žádnou neznámou. Nad displejem je jen těžko rozeznatelná tečka naznačující přítomnost senzoru okolního osvětlení, díky kterému jsou probuzené hodinky dobře čitelné v jakýchkoliv světelných podmínkách. Tělo hodinek je kovové a není k němu co jiného dodat, jen snad, že na levé straně pod záslepkou sídli micro USB konektor. Na pravé straně je poté zapínací a probouzecí tlačítko vzhledově totožné s mnohými zařízeními Sony, např: Sony Xperia Z, Z1, Xperia Tablet Z a další. Pásek hodinek je silikonový a příjemný na dotek, je také hodně pružný, proto není problém s přizpůsobením se různě tvarovaným zápěstím. Dostupných pásků různých barev je několik, my jsme měli tu čest s černou variantou, na které se poměrně snadno zachytávaly světlé nečistoty z oblečení a prach. K zapínacímu tlačítku bych měl výhradu, je totiž potřeba ho zmáčknout přesně uprostřed, žádné mačkání naslepo se netoleruje, jinak nedojde k ničemu a budete mít pocit, že se tlačítko zaseklo (mírně se vzpříčí). Když už jsme u toho vzhledu, tak změnit se dá také vzhled hodin zobrazovaných na displeji, na výběr je několik stylů digitálních, ale také analogových hodinek.

SW2_5

Propojení s telefonem
Pokud je telefon vybaven technologií NFC, tak je problém částečně zažehnán, ale pokud se jedná o nějaký z modelů Sony Xperia, tak není vůbec, co řešit. Telefony od Sony totiž mají už z výroby nainstalovanou aplikaci Smart Connect, bez které nebudete moci své SmartWatch plně používat. U zařízení jiných značek je potřeba nejprve tuto aplikaci nainstalovat z Obchodu Play. Hodinky se spojují s mobilním zařízením za pomoci Bluetooth a u zařízení bez NFC se spojení provádí klasicky jako u jiných Bluetooth periferií.

SW2_16

SW2_15SW2_14

Instalace miniaplikací
Hodinky po prvotním vybalení z krabičky neumějí kromě zobrazování času a propojení s telefonem téměř nic (dokáží zobrazovat výpisy hovorů, ovládat hudební přehrávač, budit, stopovat a jen pár dalších drobných funkcí). Ve výsledku to není úplně na škodu, protože si majitel přesně zvolí, jaké funkce chce ve svých hodinkách mít. Miniaplikace se do hodinek vlastně neinstalují, instalují se dot telefonu buď přes odkaz v aplikaci Smart Connect, který odkáže do Obchodu Play nebo přímo z Obchodu Play, kde nalezení těch správných aplikací vyžaduje trochu času a také krapet štěstí. Po nainstalování příslušné miniaplikace se ta zobrazí v seznamu v Smart Connect, kde se dá dále spravovat a nastavovat. Po úspěšném zprovoznění příslušného softwarového rozšíření se na hodinkách objeví jeho ikona a po kliknutí na ni se otevře samotné prostředí oné miniaplikace. Zpracování různých aplikací jsem si představoval trochu jinak, např. Facebook zobrazoval v jednoduchém seznamu jak upozornění, tak také zprávy a příspěvky přátel, což vedlo k drobnému zmatku. Dále jsem použil aplikaci Gmail, která je koncipována stejně jako aplikace Facebook, výhoda je však v tom, že nic jiného než emaily nezobrazuje. Pokud nosíte telefon v kapse s vypnutými zvuky a využili byste upozornění na příchozí SMS, či hvoor, tak i pro takové případy jsou připraveny speciální miniaplikace, pro jednoduché upozornění stačí ty bezplatné, pro náročnější uživatele jsou k dispozici miniaplikace v cenách pohybujících se v rámci několika desetikorun. Předinstalovanaá aplikace hudebního přehrávače se mi příliš neosvědčila, protože občas se odmítala správně spustit, proto jsem nainstalovat miniaplikaci určenou pro přehrávač Poweramp, ta fungovala o poznání lépe, avšak občas se objevila chyba špatně rozpoznaného dotyku, proto telefon třeba místo přeskočení skladby upravoval hlasitost a naopak. (To může být problém samotné aplikace a né hodinek ani telefonu.)

SW2_8

SW2_9

Využití
Příslušenství podobného typu má pro každého jiný potenciál využití. Já osobně jsem používal především výše zmíněné aplikace také proto, že je využívám ke každodennímu fungování a nebylo příliš příležitostí k experimentování.

SW2_11

SW2_12SW2_7

Výdrž
Původně jsem očekával podstatně nižší výdrž na jedno nabití, především tedy u samotných hodinek, u kterých jsem na jedno nabití fungoval více než týden. Sice jsem hodinky na noc vypínal, ale přecejen jsem očekával hodnotu kolem tří dnů. Naopak mě překvapila také výdrž telefonu, s hodinkami nám do redakce dorazilo Sony Xperia Z, kde baterie díky zapnutému BT ubývala přímo nadzvukovou rychlostí, ale to už jsem poněkud odbočil.

SW2_13

Závěr
Pro toho, kdo chce držet krok s nejnovějšími technologiemi tyto hodinky doporučuji, něco do sebe mají i když mi jejich užitná hodnota přijde menší než prodejní cena, která atakuje číslo 3 300 Kč, je to méně než za kolik se prodávají konkurenční hodinky od Samsungu, ale také Sony nabízí méně funkcí. Sony SmartWatch SW2 nahradí klasické náramkové hodinky a ještě přidávají pár funkcí navíc, které mohou zpříjemnit život, avšak osobně se bez takového příslušenství dokáži s přehledem obejít. Ve srovnání s hodinkami Samsung Galaxy Gear hraje Sony do karet podpora téměř všech zařízení (ne jen pár vybraných modelů). Celkově oceňuji nápad a celkové pojetí, které ovšem není v některých detailech stoprocentně dotažené.

SW2_10

Martin Filák
Další sítě

Martin Filák

Polopasivní fanoušek především "Cupertinských Jablíček", který se však snaží na všechno dívat z více pohledů, tudíž se neřadí mezi "iOvce" a bere vše reálně. Nezatracuje žádnou platformu, jen má k některým blíže.
Martin Filák
Další sítě

Latest posts by Martin Filák (see all)