HTC One mini: Hliníkový kompakt (recenze)

Review of: HTC One mini
Version:
Android 4.3 Jelly Bean
Price:
9 699,- Kč

Reviewed by:
Rating:
4
On 5.2.2014
Last modified:7.2.2014

Summary:

Opravdu povedený kousek, který nabízí kompaktnost, která je zasazena do hliníkové těla. Celkově se mi telefon velice líbil, jen škoda toho slabého fotoaparátu a ještě poměrně vysoké cenovky.

V letních tropech HTC představilo zmenšenou variantu vlajkové lodě. Ta vlastní název One mini. Tento kousek byl v dobách vydání jasným konkurentem pro Samsung Galaxy S4 mini. Vyplatí se tento hliníkový kompakt koupit, nebo ne? To Vám snad zodpovíme v naší stručné recenzi.

Videopohled:

Obsah balení

Jelikož nám opět dorazila neprodejní verze, tedy ta předprodukční, tak vám nemůžeme ukázat oficiální prodejní balení. Přesto Vám to řekneme, protože to mnohé určitě zajímá, i když opět není o co stát. Uvnitř prodejního balení naleznete USB Kabel, síťový adaptér, pecková sluchátka, náhradní špunty, manuály a sponku na vyndání šuplíčku pro SIM kartu. Opět nic extra navíc zde nenalezneme.

HTC-One-mini-9

Displej

Určitě důležitou částí telefonu je právě displej, který hraje velice důležitou roli. Tady ho nalezneme v 4,3 palcové podobě s rozlišením 1280 x 720 pixelů, což je HD. Jemnost displeje je velice vysoká, teda aspoň v té kompaktní třídě, protože má 341 ppi (pixelů na palec), což je více, než je třeba u kvalitního iPhonu 5s. Pozorovací úhly jsou taktéž velice dobré, tudíž při sluníčku by neměl být velký problém si cokoliv přečíst. Výhodou můžou být poměrně reálné barvy, které nejsou nikterak přepálené a nereálné. Podání barev je tedy velmi věrohodné. Celkově je tedy přední část, kde je dominantou právě displej, na vysoké úrovni, čímž bych jí dál neřešil, žádné chyby totiž podle mě nemá.

HTC-One-mini-5

Prvotřídní konstrukce

Ta je opět zdařilá, jelikož to nejlepší převzala od klasického One, a to hliníkové části, které tvoří unibody tělo, tudíž z jednoho kusu kovu. To žádná konkurence nenabídne, krom již zmiňovaného iPhonu 5s, ten je ale s cenovkou trochu jinde. S4 mini nabízí celoplastové tělo, čímž si One mini nahrává proti ní body, jelikož není nic lepšího, než držet telefon, který byl vyroben z hliníku. Výhodou je i malá náchylnost na škrábance, což je většinou kámen úrazu. Také vůbec nic nevrže, což u „plasťáků“ je normální. Konstrukčně je One mini vyřešeno výtečně a v tomto odvětví patří mezi špičky, za což HTC velice chválím.

HTC-One-mini-4

HTC-One-mini-1

Díky tomu všemu náramně padne telefon do ruky, což je v dnešní době až neobvyklé, ono je to hlavně přizpůsobeno tou kompaktností, ke které se pomalu zase opět vrací, což je velice dobré, teda aspoň dle některých uživatelů, ke kterým se rád přikláním.

HTC-One-mini-3

HTC-One-mini-2

Jistěže je One mini z hliníku, i přesto váží příjemných 122 gramů a jeho rozměry patří mezi ty příjemnější. Telefon má na výšku 132 mm, na šířku 63,2 mm a do hloubky má 9,3 mm. Kompaktně je tedy perfektní, dá se pohodlně ovládat jednou rukou, což už jde dneska s málokterým telefon, který má minimálně takovou výbavu. Konečně se to ale vrací, že vybavené telefony jsou zasazeny do kompaktního těla, například tu máme krátce Sony Xperia Z1 Compact, která může soupeřit s oblíbeným iPhonem 5s. Další společnosti v tomto roce určitě zareagují na tento vracející se trend.

Operační systém

Zde je přítomen velmi oblíbený Android ve verzi 4.3 Jelly Bean. Ten je doplněn o nadstavbu HTC Sense ve verzi 5.5. Toto prostředí opět nemusí všem vyhovovat, ale mě nijak nevadilo a je poměrně přehledné, ale každému vyhovuje úplně něco jiného, tudíž to přinejhorším nějaký launcher spraví.  Prostředí je velice odladěné a problémů jsme měli hodně málo, ale občasně jsme postřehli nějaké zaseknutí, to je ale velmi omezené. Možná je to přizpůsobeno testovací verzí, protože ty jsou většinou neúplné až špatné.

Na první stránce na Vás bude čekat služba BlinkFeed, která shromažďuje vaše sociální sítě a zpravodajské weby, nenajdete tam ale všechny. Je samozřejmě na Vás, které si tam přidáte, tudíž je to na vaší individualitě.

HTC Zoe je vaše živá galerie, která je schopna s vašich fotografií a videí utvořit prezentaci.

Ke každému modelu zákazník obdrží 25GB prostoru na virtuálním úložišti Dropbox úplně zdarma, což se hodí k 16GB vnitřní paměti ze které vám reálně zůstane asi 10,5GB. MicroSD kartu zde nedáte, tudíž se doopravdy hodí ty GB navíc, které obdržíte.

Výbava dostačuje

Telefon celkově „frčí“ díky dvoujádrovému procesoru o taktu 1,4GHz a 1GB RAM paměti.  Tyto dva artefakty se starají o celý chod a plynulost. Musím říct, že se jím to poměrně daří a lagnutích situací je opravdu velmi málo. Nechybí ani takové základní věci, jako je dnes Wi-Fi, GPS, Bluetooth, G-senzor, senzor přiblížení a okolního světla, digitální kompas a gyroskop. Co se týče vstupů, tak je telefon schopen přijmout jakákoliv sluchátka s 3,5mm jackem a kabely či nabíječky s microUSB konektorem.

HTC-One-mini-0

Reproduktory a slavné Beats Audio

Opět musím potvrdit, že HTC je na špici, aspoň co se týče zvuku. Dvě přední reproduktory dokáží vydávat velmi kvalitní zvuk na telefon. Při zapnutí služby Beats Audio je hlasitost a kvalita zvuku na daleko lepší úrovni. Možná tomu pomáhá ještě technologie HTC BoomSound. Tímto bych tedy HTC také chtěl pochválit za velmi dobře provedenou zvukovou stránku telefonu, kde konkurence značně nestíhá.

HTC-One-mini-7

Fotoaparát je bída a utrpení

Tady to až tak pozitivně rozjet nemohu, jelikož 4Mpix fotoaparát s technologií HTC UltraPixel a LED diodou, pořizuje velmi průměrné až podprůměrné fotografie, což je jeho nevýhoda. Mě osobně by to až tak nevadilo, jelikož k focení telefon většinou nepoužívám, spíše příležitostně a tady tento fotoaparát je nejspíš i k tomu předurčen. Videozáznam je schopen zachycovat ve Full HD kvalitě, což je rozlišení 1920 x 1080 pixelů. Pokud budete natáčet venku, tak uslyšíte hodně šumu, což je náš případ. Pak je ještě na přední straně kamerka, která je předurčena k videohovorům.  Posoudit ale můžete sami, čímž si vytvoříte i vlastní názor na kvalitu fotoaparátu a jeho výtvorů.

Výdrž

Zde je přítomna baterie s kapacitou 1800 mAh, což není vskutku moc. Já jsem uživatel, kterému většinou telefon vydrží poměrně dlouho, jelikož nejsem až tak náročný a hry na telefonu už nehraji. Za celou dobu testování jsem byl schopen s telefon vydržet maximálně dva dny, ale to už jsem ho musel hodně šetřit, abych tohoto výsledku docílil. Při větším provozu budete vůbec rádi, že vám telefon vydrží jeden den provozu. Jinak já jsem měl většinou při zapnutém internetu, občasném surfování, prohlížení sociálních sítí a emailů, výdrž jeden den, s tím, že jsem měl večer kolem 30% na baterce, někdy i daleko méně.

Tento trend malých výdrží je přítomen snad u všech operačních systémů, což je velká škoda. Je to hlavně nešvar chytrých zařízení, které mají silný hardware, a to dává baterii hodně zabrat. Displej tomu taktéž napomáhá, a čím větší, tím více „šťávy“ si stáhne.

Závěr

Koncem této recenze je závěrečné hodnocení, což jsou mé pocity a dojmy z tohoto zařízení. Za sebe musím říct, že One mini se mi velice líbilo, a to jak designem, který jsem si oblíbil už u klasického One, tak i zpracováním a celkovou kompaktností. Určitě ho doporučuji všem, co nechtějí nějaké „pádlo“, ale chtějí telefon pohodlně ovládat v jedné ruce. Hlavně pokud máte rádi kus příjemného hardwaru, který vám neudělá ostudu. Nic vám vrzat nebude, což je takřka klasika u každého modelu, vyrobeného z plastu, ale není to samozřejmostí. Jediné, co tomu to telefonu brání v poražení S4 mini, tak je poměrně vysoká cena. Ve většině případů je dražší než zmiňovaná S4 mini o asi 1500,- Kč a to je skoro nejmenší rozdílová částka. Kdyby byly v cenové rovině, tak by prodejně na tom byly podobně. Většina uživatelů ale hledí na cenu, která vždy hraje tu nejdůležitější roli. Sám bych sáhnul spíše pro Samsungovské zmenšenině, která je sice z plastu, který až tak nemusím, ale přesto nabídne lepší fotoaparát a hlavně daleko příjemnější cenu. Pokud se ceny vyrovnají, tak bych pak volil One mini, protože hliníkové tělo je pro mě více, než lepší fotoaparát. Celkově tedy záleží na Vás, co preferujete a k čemu se rozhodnete. Já doufám, že Vám tato recenze byla aspoň trochu přínosná a pokud Vás dodatečně něco zajímá, tak se nás určitě ptejte.

flickr-netovinky

František Skuhra
Další sítě

František Skuhra

Jsem člověk, který se snaží do toho dát všechno. Bohužel nejsem bez chyb. Vše píši podle sebe a mých názorů. Nejsem zainteresován na určitý systém, či značku.
František Skuhra
Další sítě