Google Chromecast – pro opravdové nadšence (recenze)

Google Chromecast byl oficiálně představen v polovině prázdnin a zůstal trochu ve stínu nového Nexusu 7, který byl představen na stejné keynote. V zásadě se jedná o přepracovaný Nexus Q, který Google představil na Google I/O 2012 a celá myšlenka se především díky vysoké ceny (300$) nesetkala s úspěchem.

Google se ale poučil ze všech chyb a před půlrokem představil Chromecast. Ten stojí téměř desetinu a působí mnohem kompaktnějším dojmem. Ve Spojených státech vás Chromecast vyjde na 35$, což je opravdu výrazné zlevnění. K čemu je ale vůbec Chromecast dobrý? Zařízení umí přehrávat obsah z YouTube, Google Play Music a Movies a také z Netflixu. Nás se tedy týká pouze YouTube a Google Play Music. S Chromecastem si bohužel neporadí ani Spotify a na české služby jako iVysílání či Prima PLAY můžeme zapomenout.

Chromecast

Problém je tedy v obsahu, který pro Chromecast ještě stále není úplně připraven. Přehrávat si místní obsah přímo z disku nebo smartphone také není možné. Jste tedy plně vázáni na online obsah a pokud vám náhodou doma vypadne internet, bude vám Chromecast úplně k ničemu.

Chromecast 2

Všechno toto trochu ospravedlňuje původní cena, která činí zhruba 700 Kč a nutno dodat, že za tuto cenu je Chromecast dobré zařízení a cena je naprosto přiměřená. Tady ale trochu nastává problém nedostupnosti Google Play Devices a Amazonu v České republice. Díky tomu vás Chromecast od českých dovozců vyjde na dvojnásobek, konkrétně na 1 485 Kč. To je zkrátka za Chromecast hodně, navíc když jej u nás využijete jen pro YouTube a Google Play Music.

Chromecast 3

Velkým plusem Chromecastu ale je jeho otevřenost. Uvnitř Chromecastu totiž běží upravená verze Chrome OS a díky tomu je možné, si z Chromecastu udělat i klasický Android, do kterého by už nemělo činit problém streamování lokálního obsahu, které mi u Chromecastu opravdu chybělo. Tohle už je ale určeno především pro opravdu pokročilé uživatele a běžného majitele nic podobného ani nenapadne.

Vyplatí se tedy skutečně Chromecast za českou cenu s českými službami? Těžko říct, já bych se bez něj ale obešel. Pokud ale přehráváte obsah výhradně z YouTube a aktivně používáte Google Play Music, může se vám Chromecast vyplatí. Pokud by však byla cena přijatelnější a srovnatelnější se zahraniční, byl by Chromecast logičtější volbou. Takto je určen především pro nadšence a aktivní uživatele služeb od Googlu.

Za zapůjčení tohoto modelu na recenzi děkujeme eshopu Smarty.cz

Smarty

Další sítě

Marek Přidal

marek.pridal@netovinky.com
Další sítě