Tegra K1 – opět vyšší výkon vyrovnávající se PC

Minulý rok jsme se na CESu dočkali Tegry 4. Než se ale stihla pořádně rozšířit, vydala nVidia další verzi s označením K1. Je samozřejmé, že je opět výkonnější a podle PR manažerů také rovněž přelomová.

Tegra K1 3

Ono na tom bude i kus pravdy. Považte, který mobilní čipset si poradí s DirectX 11, OpenGL 4.4 a připravovaným Unreal Engine 4? Další specifikace jsou spíše určeny pro marketingové účely a oněch tolik zmiňovaných 192 grafických jader tady nebudu nikterak zvláště rozebírat. Jen podotýkám, že rok stará Tegra 4 disponovala 72 grafickými jádry. Pro mě ale zůstává otázkou, proč bych sakra něco takového chtěl v mobilu?! Už teď si na svém Nexusu 4 nemůžu skoro nic graficky náročného zahrát, protože po hodině by byl s mobilem ámen.

Tegra K1

Nová Tegra je tedy alespoň podle mého názoru určena především do chytrých kapesních konzolí, které se budou podobat například pilotní nVidii Shield. Ve smartphonech bych ale velkou budoucnost Tegry K1 neviděl a hlavní útočiště by mohl čipset hledat právě v chytrých kapesních konzolích a tabletech.

Nové zařízení s Tegrou K1 se na trhu objeví už v první polovině tohoto roku. Až v druhé polovině roku bychom se pak měli dočkat procesorů s 64bitovou architekturou. Jak se ale nový čipset projeví na ceně, zatím není známo.

 

Zdroj: pocketnow