Nokia Lumia 925: Povedená hliníková okna (recenze)

Review of: Nokia Lumia 925
Version:
Windows Phone 8
Price:
9 985,- Kč

Reviewed by:
Rating:
4
On 3.1.2014
Last modified:4.1.2014

Summary:

Telefon je to povedený po více stránkách, jen mi na WP stále chybí pár aplikací. Celkově to má tento model těžké, protože má velikou konkurenci. Jinak takřka bez chyb.

Dnes tu máme na programu recenzi jednoho z prozatím nejlepších telefonů od Nokie s označením Lumia 925. Ta byla oficiálně představena 14. května roku 2013, u nás se dá koupit od srpna téhož roku. V té době to byl úplně nejlepší model vlastnící operační systém Windows Phone 8, teď už to tak ale není, jelikož jsou na trhu další modely, které jsou o špetku lepší.

První pohled:

Balení = klasika

Proč klasika? Poněvadž zde jsou pouze klasické věci, které najdeme u každého telefonu, nic zvláštního. Najdeme v něm manuály, USB kabel, síťový adaptér, špuntová sluchátka a s nimi spojené náhradní špunty. Což je dneska tzv. standartní výbava. Navíc zde máme akorát špendlík, který slouží k vysunutí šuplíčku pro SIM kartu.

Konstrukce na jedničku

Design a celkové provedení tohoto modelu je na výši, jelikož o vše se stará jednolitá kus, který je složen s hliníku a matného plastu. Hliník byl použit pouze po okrajích a matný plast na zádech telefonu. Toto sestavení pak zajištuje nevrzání, což je velmi důležité. Celkově je design velice líbiví. Pro mě je to jedna z těch hodně povedených konstrukcí, protože tohle na Vás působí daleko lépe, než celoplastový telefon. Záda sice jsou tvořeny z plastu, ale matného, který nemá tendenci na sobě usazovat otisky prstů.

Výbava

Toto odvětí je u Windows Phone zařízení celkem nedůležité, poněvadž každý i ten nejlevnější telefon s tímto operačním systémem, je opravdu kvalitně odladěn, což je jedna z jeho výhod. O plynulý chod se stará dvoujádrový 1,5GHz procesor Snapdragon a 1GB RAM. Tyto dva artefakty se starají o 100% plynulost, protože zasekáváním tento model rozhodně netrpí. Mezi další části výbavy patří: GSM, Wi-Fi, Bluetooth, GPS a NFC.

Co se týče vlastního úložiště, tak zde je přítomno 16GB vnitřní paměti. Reálně je dostupných pouze 14,68GB pro vaše soubory. Slot na microSD kartu zde nehledejte, ten tu totiž není, čímž se musíte spokojit pouze s tou základní pamětí. Dneska už to není problém, jelikož existuje hromada virtuálních úložišť. Dokonce dostanete ze startu 7GB zdarma na SkyDrive.

AMOLED byla ta správná volba

Lumie 925 vlastní 4,5 palcový displej, který vlastní vrstvu AMOLED. Ta zajišťuje telefonu nejen zajímavé a kvalitní barvy, ale i kvalitní viditelnost na slunci, což není k zahození. Použité rozlišení bych označil taktéž za dobré, činí totiž 1280×768 pixelů (WXGA). O kvalitu se ještě stará ClearBlack vrstva, díky které má displej to nejkvalitnější podání černé barvy.  Dále pak High Brightness Mode, který poskytuje největší jas na slunci a Super Sensitive Touch, což je citlivá dotyková vrstvá, díky které můžete na displej ťapat i s rukavicemi apod. Tato funkce byla poprvé představena na Lumii 920. O výdrž a odolnost je tu pak ještě Gorilla 2 Glass tvarovaná do 2.25D. Tato vrstva by měla zase poskytovat lepší výdrž proti škrábancům a pádům, samozřejmě to zas nevydrží vše.

Fotoaparát

Snímač 8,7Mpix PureView nalezneme na zadní straně, tudíž je to hlavní fotoaparát. Má optickou stabilizaci obrazu, Autofocus a dual LED blesk. Tento snímač pochází z dílen Carl Zeiss, takže je o kvalitu postaráno. Video je schopen nahrávat až ve Full HD při 30fps s optickou stabilizací obrazu. Sám musím říct, že fotoaparát je velice kvalitní, sice jsou i lepší, ale tady ten patří mezi elitu, aspoň dle mě. Kvalitu můžete posoudit dle fotografií a videa.

Pořízené fotografie:

Pořízené videozáznamy:

Další fotografie pořízené Lumií 925 a veškeré produktové fotografie tohoto modelu naleznete zde.

Windows Phone 8

Tento systém je pro mnohé známý, tudíž jej blíže nebudu představovat. Je to jeden z nejlépe odladěných OS. Zaseknutí a pomalé procházení zde opravdu nenajdete. Pro mě má pouze jednu chybu, a to stále vlastněný nedostatek aplikací, kterých už je čím dál více sice, ale všechno tu doopravdy není. Nejvíce mi chybí aplikace od Googlu, který nemá zájem vytvořit pro tento systém jeho aplikace, přece jenom je to jeho konkurence, což iOS taky a ten jeho aplikace má.

Doplňkové aplikace:

App Social (pomáhá hledat novinky mezi aplikacemi), Data Sense (záznam o vašich datech – FUP limit), Here Drive+, Here Maps, Nokia Care (péče), Cinemagraph (tvorba videí), Creative Studio (úprava fotek), Panorama, Smart Cam (tvorba efektů), Peněženka, PhotoBeamer (sdílení obrázků s přáteli). Toto je seznam dodávaných aplikací od Nokie k tomuto modelu.

Baterie vydrží s bídou dva dny

Já nejsem až tak náročný uživatel a tak mi mobilní zařízení převážně vydrží dva dny, což u této Lumie byl docela problém. Několikrát jsem toho dosáhl, ale ten druhý den jsem ten telefon skoro nepoužíval, byl jen na příjem SMS a hovorů. Při normálnějším používání mi 925 vydržela celý den, s tím že na konci jsem měl maximálně 30% na baterii. Kapacita baterie činí 2000mAh. Celkově mě tedy výdrž nijak nepřekvapila ani nevytrhla, protože většinou vůbec nehraji a používám jen občasně internet.

Závěr

Celkově jsem měl velice dobrý pocit z tohoto modelu, vše funguje jak má a nic mu neschází, akorát pár aplikací, které mi chybí, ale dá se bez nich přežít. Designově a konstrukčně zapadá mezi ty lepší kousky. První cenovka byla opravdu vysoká, ale s aktuálním pádem je čím dál tím zajímavější. Jestli klesne na cenovku podobnou Lumii 920, tak se stane jedním z nejprodávanějších telefonů na trhu. Tak to mají snad všechny WP telefony, jakmile klesnou skoro na nejnižší možnou cenu, tak se teprve začnou pořádně prodávat. Jinak já osobně nemám co vytknout, snad jen tu výdrž, ale ta je kamenem úrazu skoro u všech telefonů.

Za zapůjčení tohoto modelu na recenzi děkujeme eshopu smarty.cz

Smarty

František Skuhra
Další sítě

František Skuhra

Jsem člověk, který se snaží do toho dát všechno. Bohužel nejsem bez chyb. Vše píši podle sebe a mých názorů. Nejsem zainteresován na určitý systém, či značku.
František Skuhra
Další sítě