Samsung Galaxy Note 10.1 2014 Edition – Jen malá evoluce (recenze)

Druh zařízení:
Tablet
Version:
Android 4.3 Jelly Bean
Price:
18 690 Kč

Reviewed by:
Rating:
3
On 30.12.2013
Last modified:30.12.2013

Summary:

Nová verze Samsungu Galaxy Note 10.1 není nikterak revoluční a spíše vylepšuje jen pár neduhů, které byly spojeny s předešlou verzí. I proto asi neosloví příliš mnoho majitelů loňské verze.

Samsung na letošním ročníku konference IFA, konané každoročně v Berlíně, mimo své chytré hodinky a novou verzi phabletu Note představil také novou verzi 10“ tabletu ze stejnojmenné rodiny. Jedná se ale spíše o malou evoluci, než převratnou inovaci.

Zase vyšší rozlišení

Asi největší posun kupředu je vidět v rozlišení 10,1“ displeji. To narostlo z původního 1280×800 na 2560×1600 pixelů. Samsung se u svého nového Notu 10.1 bezesporu nechal inspirovat u Googlu, pro který vyráběl Nexus 10 a ten rovněž disponoval takto vysokým rozlišením.

Samsung Galaxy Note 10.1 2014 Edition 1

Rozdíl je v porovnání s Notem 10.1 z minulého roku znatelný. Je to ale bohužel jeden z mála aspektů, kde se upgrade ze staršího Notu na nový opravdu vyplatí.

Méně plastový

Opět jedna malá inovace. On nadpis je i trochu zavádějící, tablet je totiž stále z většiny tvořen plastem. Zadní strana ale na první pohled vyvolává dojem, že se jedná o kůži. Pravdu poznáte, až když máte tablet skutečně v ruce. Samsungu se však podařilo alespoň trochu změnit první dojem. Škoda jen, že se Jihokorejci nepřiklonili ke skutečné kůži.

Samsung Galaxy Note 10.1 2014 Edition záda

Opět špatná optimalizace

Tablet sice disponuje 3 GB operační paměti RAM, to ale nic nemění na faktu, že se tablet stále zasekává. Situace je paradoxně horší, než tomu bylo u předešlého Notu, který disponoval “jen“ 2 GB RAM. Zůstává mi záhadou, proč se Samsung na optimalizaci trochu nezaměří, je totiž kámen úrazu téměř všech jeho tabletů.

Samsung Galaxy Note 10.1 2014 Edition 2

Výkonu pro hry a přehrávání videí je ale dostatek. Tablet si poradí bez problémů i se 4K filmem a s nedostatkem výkonu se nesetkáte ani ve hrách. Jediný problém tedy nastává při samotném procházení prostředí.

Výdrž zůstává stejně dobrá

Jednou z největších výhod zařízení Notu už od začátku byla a stále je výdrž. To se díkybohu nemění ani u tohoto modelu. Výdrž je velmi dobrá a při plné zátěži vám tablet vydrží nejméně 2 dny. Při rozumném používání je výdrž ještě o něco vyšší.

Samsung Galaxy Note 10.1 2014 Edition

To se ale velkou měrou podepisuje na váze samotného tabletu. Tablet sice není vyloženě těžký, 540 gramů je spíše průměr, pokud ale budete chtít tablet používat za chůze, po několika minutách vás bezesporu začne bolet ruka.

Stereoreproduktory jako před rokem

Už minulá verze Notu 10.1 disponovala stereoreproduktory a u letošní verze tomu není jinak. U nového Notu jsou ale umístěny na bočních hranách, stereo zážitek tedy není tak úchvatný, jako tomu bylo u loňské verze.

I přes tento malý neduh je ale hudební reprodukce na vysoké úrovni a patří k nejlepším mezi tablety.

Nový S Pen

Série Note je od počátků spjata také s chytrým stylusem S Pen. Ten pochopitelně nechybí ani nyní a opět přináší pár novinek. Ty hlavní jsou ale v softwarovém duchu. Musím ale zmínit, že jsem byl konečně u nějakého Notu schopen používat S Pen také pro klasické psaní do poznámkového bloku.

Samsung Galaxy Note 10.1 2014 Edition stylus

Stylus má i vhodný odpor a neklouže po displeji tak, jako tomu bylo u předchůdců. Máte tedy pocit, že píšete po skutečném papíře. Samozřejmostí už z loňska zůstává zohledňování přítlaku.

Pouze evoluce

Jak jsem nastínil už na začátku, nová verze tabletu není v žádném ohledu revoluční. Jediný znatelný krok kupředu lze pozorovat v nárůstu rozlišení. V žádném jiném ohledu se nic podobného nekoná. Závěr je pro mě celkem jasný. Pokud patříte k majitelům Notu 10.1 z minulého roku, nemáte ani nejmenší důvod upgradovat. Galaxy Note 10.1 2014 Edition je určen spíše pro zcela nové zákazníky, kteří se minulý rok ke koupi ještě neodhodlali. Tabletu ale příliš nehraje do karet ani cena, která se u LTE verze pohybuje těsně nad hranicí 20 tisíc korun. LTE varianta samozřejmě funguje i na našich 3G sítích, žádný problém s kompatibilitou tedy nenastává.

Graf ceny produktu Samsung Galaxy Tab SM-P6050ZWEXEZ poskytuje server Heureka.cz

Další sítě

Marek Přidal

marek.pridal@netovinky.com
Další sítě