Rok 2013 byl ve znamení hudby

Ve světe geeků a nových technologií bezesporu. Alespoň v České republice jsme se dočkali dvou nejzvučnějších jmen v internetovém hudebním byznyse. Do českých luhů a hájů totiž přišel světový vyhledávací gigant Google se svou hudební knihovnou Google Play Music čítající bezmála 20 milionů skladeb. V čerstvé paměti ještě všichni máme vstup švédského Spotify, které rovněž nabízí něco okolo 20 milionů skladeb.

Google-Play-Music

V čem se obě služby liší? Na to existuje jednoduchá odpověď. Spotify umožňuje poslech hudby, nikoliv však jeho nákup. Onen streaming je ale k dispozici i zdarma. To už však neplatí pro Google Play Music, pokud si totiž budete chtít užít neomezený poslech z dvacetimilionové hudební knihovny, budete si muset zaplatit předplatné v podobě Hudby Naplno. Mimo to řešení od Googlu nabídne také nákup samotné hudby a také prostor pro vašich vlastních 20 000 skladeb, které si můžete do služby nahrát, na zdroj songů se přitom nikdo neptá.

spotify-logo

Po roce 2013 tedy definitivně odpadá častá výmluva všech lidí neochotných za hudbu platit. Nyní už je možné si vybrat z několika služeb i distribučním systémů. Ani ceny nejsou nijak závratné a třeba právě v případě Google Play Music je u nás služba snad nejlevnější v porovnání s ostatními zeměmi, kde už funguje.Hudební revoluce je pravděpodobně definitivně za námi. V Česku už chybí pouze Xbox Music, ten ale nic převratného nepřináší a není důvod na něj z nějakého důvodu vyčkávat.

xbox music

 

A s čím můžeme počítat v příštím roce? Nu inu tento rok se nesl v duchu hudby a příští by se mohl nést v duchu filmovém. Do Česka se už delší dobu chystá Netflix, který by mohl odstartovat stejnou revoluci, jakou jsme mohli vidět v podobě hudby a v režii Google Play Music.

Netflix

Nebylo by ale ani příliš překvapivé, kdyby filmovou revoluci započal opět Google. Ten totiž nedávno spustil svůj Google Play Movies v dalších zemích, které rozhodně nepatřily mezi marketingové trháky. Jmenovitě se jednalo o Zimbabwe, Botswanu anebo Trinidad a Tobago. Kdyby mezi tyto země v příštím roce přibyla i Česká republika, bylo by to určitě velmi příjemné. Z mého pohledu budu ale stále s napětím čekat na Netflix, který nabídne předplatné obdobně jako Spotify u hudby. To prozatím Google Play Movies bohužel nenabízejí a zatím nabízí jen nákup.

google-play-movies

Jestli se filmová revoluce v příštím roce skutečně dočkáme, vám zatím nikdo nezaručí. Myslím si, že bych ale nebyl jediný, kdo by ji přivítal. Ono totiž není nikdy nic jisté. Už jsme si mohli být téměř jistí, že se v příštím roce dočkáme Amazonu v Čechách. Díky nelibosti několika spoluobčanů, kterým se nelíbí, že by jeden z dvojice skladů měl stát kousek za jejich zahrádkami, to ale zase tak pravděpodobně nevypadá. Amazon dal české vládě ultimátum končící na Silvestra. Tak uvidíme, jestli se naše vláda ještě před novoročními oslavami uráčí vyjádřit. Často si totiž za nedostupností služeb můžeme i my sami.