Vodafone Smart Tab II 10″ – recenze podruhé

Mobilní operátor Vodafone již dříve přivedl na trh svoji vlajkovou loď a to tablet Smart Tab II 10″. Oproti loňskému modelu je to rozhodně dospělejší kousek s mnoha příjemnými vlastnostmi. I když je tablet téměř rok starý, stále má co nabídnout i přes to, že konkurence je stále větší a větší. Vodafone pro tento „rok“ změnil dodavatele hardwaru a po loňském ZTE se výroby ujalo Lenovo. Použité plasty a kvalita konstrukce jsou znatelně lepší, možná jen rámeček okolo displeje by mohl být menší, čímž by se zmenšily rozměry. Oproti minulému modelu uvnitř tepe daleko lepší dvoujádrový procesor taktován na 1,5 GHz a pamět RAM se nám zastavila na 1GB. Tablet je opravdu svižný a zvládá i graficky náročnější hry. Rozlišení desetipalcového displeje je tradičních 1280 x 800 pixelů  a po stránce pozorovacích úhlů, nemám žádné výtky. Prakticky stejné rozlišení nabízí i iPad 2. Operační systém je Android 4.0.3, který je už víc jak rok starý, ale za to nabízí všechny podstatné funkce. Stále se neví, zda přijde nějaký update na vyšší verzi OS, ale předpokládám, že se tak nestane, takže budete muset doufat v to, že se najde nějaká alternativa v podání Cyanogenmod apod. Rozhodně musím pochválit výbavu tabletu, která zahrnuje HDMI konektor a slot na SIM kartu.

Vzhled a konstrukce:

Po stránce konstrukce si opravdu nemám jak stěžovat. Ani při pevnějším sevření v ruce plasty nevržou a malé bublinky na zadní straně částečně brání vyklouznutí. Jak jsem již zmiňoval, rámeček okolo displeje by mohl být užší, čímž by se zmenšily rozměry, ale i tak tablet má velice příjemné rozměry 260 x 768 x 8,7 mm. Hmotnost těží 580 gramů, což je takový průměr. Na bočních stranách nalezneme HDMI konektor, 3,5 mm jack konektor, dvojici reproduktorů a pod drobnou záslepkou úložiště pro SIM kartu. Tradiční mobilní modul zde v tabletu nenajdeme. Stejně tak se musíme smířit pouze s 16GB vnitřní pamětí, z níž je pro uživatele volných zhruba 12GB, protože chybí slot na microSD kartu. Výhodou a možná i trochu prokletím je nabíjení přes tradiční microUSB konektor, což umožňuje doplňovat energie klidně i přes malou mobilní nabíječku, ale na druhé straně se prodlužuje doba nabíjení. Počítejte s tím, že tablet stráví klidně i 2,5 hodiny. Opravdu velkou výhodou se mohla stát odnímatelná HW klávesnice, na kterou jsou již připravené konektory. Bohužel ale u nás je z nějakého důvodu těžce k nalezení, tudíž se Vodafone připravuje o velkou konkurenční výhodu. V základním balení kromě nabíječky a stručných návodů nic jiného nenajdete, možná tak krabici na zatopení vašeho krbu.

Operační systém:

Vodafone vzhled Androidu nějak neupravoval a kromě několika již předinstalovaných aplikací a úvodní obrazovky nejsou v systému po této národní firmě žádné stopy. Rozhodně musím pochválit snahu tablet vybavit hned ze začátku například správcem souborů, čtečkou kancelářských dokumentů, nebo taky velmi užitečnou aplikaci Předpověď počasí. Najdete tu i předinstalované hry, ale jsou to jen demoverze. Smart Tab je velmi příjemný rychlík a během používání tabletu nezaznamenáte žádné prodlevy. Tento fakt má na svědomí dvoujádrový procesor Qualcomm Snapdragon s4 s taktem 1,5 GHz a 1GB operační paměti.

Displej a výdrž baterie:

Z hlediska displeje je na tom Smart Tab II podobně jako většina konkurence. Displej je obohacen 1280 x 800 pixelů, což pro běžné používání bohatě stačí. TFT Displej se nemusí stydět ani po stránce pozorovacích úhlů nebo sytosti barev. Výdrž baterie se samozřejmě odvíjí používání tabletu a při plném nasazení může být baterie „vysátá“ klidně během 8 hodin. Pokud budete tablet používat na občasné brouzdání po internetu nebo si něco málo zahrajete, tak tablet vám vydrží klidně i více dní. Zkoušel jsem jeho maximální výdrž na maximální výkon a vydržel mi 8 hodin a 41 minut, což je velmi sympatické.

IMAG0839

Funkce:

Slot na microSD kartu bude možná chybět hráčům, nebo filmovým nadšencům. Naopak se nezapomnělo na běžné vymoženosti, GPS, Wi-Fi, Bluetooth nebo podpora sítí třetí generace včetně technologie HSPA. Předinstalovaná je také TouchPal, to je klávesnice, která nahrazuje tradiční systémovou klávesnici a umožňuje psát v režimu Swype. Pokud máte zájem, je ke stažení na Play Storu. Fotografie z integrovaného 5 megapixelového fotoaparátu nejsou nic moc, protože obsahují mnoho šumu i za dobrých světelných podmínek.

Shrnutí:

Tablet je velmi příjemný a dnes se dá také sehnat za velmi příjemnou cenu a to od nějakých 6000,- Kč. Tablet jsem si koupil sám a jsem velmi spokojen, ale také velice překvapen, jak Lenovo dokázalo tak hezky zpracovat „velkou placku“.

První recenzi tohoto modelu můžete nalézt zde.

Zdeněk Koutský
Další sítě

Zdeněk Koutský

Redaktor at Netovinky.com
Rád píšu články o různých věcech, především o technologii, ať už jsou to chytré telefony a nebo počítače.
V osobním životě preferuji basketbal a přírodu. Někdy se vydovádím ve Photoshopu a také si zahraji na PS3.
Zdeněk Koutský
Další sítě