Proč se těšit na Spotify?

Na začátku listopadu českým internetem proletěla zpráva, že se do Česka chystá další velká hudební streamovací služba. Po Google Play se tak můžeme těšit také na švédské Spotify.

spotify-logo

Má se ale vůbec cenu těšit? Pokud patříte k uživatelům, kteří za obsah neradi platí a už vás unavuje neustále hledat kvalitní hudbu na YouTube nebo Grooveshark, tak určitě. Spotify vám totiž nabídne poslech hudby v plné kvalitě zcela zdarma. Jedinou nepříjemností mohou být reklamy. Abyste se jich zbavili, budete už muset něco (málo?) měsíčně zaplatit. Kolik ještě nikdo neví.

Google-Play-Music

Pro srovnání, konkurence v podobě Google Play Music si měsíčně účtuje 149 Kč. Ve Spojených státech je pak cenovka vyšší a zcela totožná se Spotify – 9,99$. Necelých 150 korun si také účtuje český MusicJet, ten ale rozhodně nedosahuje takových kvalit, jako Spotify nebo Google Play Music.

Spotifycom

Uvítací stránka Spotify pro podporované země

Za oněch 149 Kč dostanete u Spotify neomezený přístup do celé hudební databáze. To jak skrze desktopového klienta, tak skrze váš smartphone nebo tablet, anebo také pouze skrze webový prohlížeč. Možností je tedy požehnaně.

Spotify web

Webová verze přehrávače

Nemusíte se bát, že byste byli bez internetového připojení také okamžitě bez muziky. Pokud sáhnete po této Premium variantě, můžete si vámi vybrané playlisty, alba nebo songy stáhnout a poslouchat je i offline. To je ale možné pouze skrze mobilní nebo desktopové klienty, skrze web vám z pochopitelných důvodů tato možnost dána není.

Spotify desktop

Desktopový klient

A jak je tam Spotify s nabídkou hudby? Z mého pohledu o něco lépe než Google Play Music. Nechybí zde žádný zásadní autor, snad krom AC/DC, ty jsem ale bohužel nenašel v žádné podobné službě. Spotify deklaruje, že v jejich databázi nalezneme přes 20 milionů skladeb, od toho se ale příliš usuzovat nedá.

Spotify facebook

Spotify může také těžit z integrace Faecbooku

I proto je zde možnost, si službu na měsíc zdarma vyzkoušet a podle toho se rozhodnout, zda budete pokračovat v placeném režimu se všemi výhodami nebo přejdete na bezplatnou variantu. Ta vám rovněž umožní přístup ke všem songům. Playlist vám ale budou narušovat reklamy a hudbu budete moci poslouchat pouze skrze váš počítač.

Spotify cena

České ceny by mohly být ve srovnání s americkými nižší

Můj názor na službu je trochu zkreslený. Jednak jsem ji neoficiálně používal už před dvěma lety, takže na mě nepůsobí takový „wow“ efekt, jaký by asi měl. Druhým aspektem, proč mě zatím Spotify nechává chladným, je ten, že si už od 1. října předplácím Google Play All Access. Ano, tu službu, se kterou Spotify stále srovnávám. I z toho důvodu asi nebudu migrovat od Googlu ke Spotify. Pokud ale jen toužíte po službě, která by vám umožňovala poslech hudby zdarma, je pro vás Spotify jako stvořené.

A kdy bude služba Spotify konečně dostupná i u nás? Mluví se o přelomu roku. Jak to tak ale vypadá, vše je na spadnutí. Svědčí o tom i VIP kódy pro novináře, které nám umožní službu vyzkoušet ještě před oním oficiálním uvedením na trh. Dá se ale předpokládat, že nejpozději do konce ledna by se mělo Spotify otevřít i široké veřejnosti.

Další sítě

Marek Přidal

marek.pridal@netovinky.com
Další sítě