Android 4.4 KitKat se neoficiálně dostává i na Nexus One

A potom že to nejde. Nadšencům z řad fanoušků mobilního operačního systému Android se podařilo portovat nejnovější Android 4.4 KitKat na první androidí referenční smartphone.

HTC Nexus One

Google Nexus One spatřil světlo světa v lednu roku 2010, k nám se ale bohužel nikdy oficiální cestou nedostal a zastupoval jej model HTC Desire. Ten nabízel takřka to samé, jen byl ještě obohacen o nadstavbu HTC Sense.

HTC Desire

 

Ale již k samotnému KitKatu. Ten je totiž optimalizován i pro zařízení s pouze 512 MB operační paměti RAM. Zprovoznění na Nexus One tedy nebyl tak nepřekonatelný problém, jako tomu bylo u předchozích verzí, kde byl systém mnohem hůře optimalizován. Každopádně ani Android 4.4 neběží na Nexusu One ve stejné síle, v jaké jej můžeme najít například u Nexusu 5 nebo 4.

Android KitKat

Nenajdeme zde třeba videoeditor, kalendář nebo emailového klienta a s problémy se také potýká  fotoaparát. Občas dokonce systém nenabootuje vůbec. Rozhodně tedy nejde o plně použitelnou verzi, to by se ale mohlo časem změnit.

Nexus 5 vs Nexus 4 Android

Tento port také trochu přilil do ohně, který byl rozdmýchán neuvedením Androidu 4.4 Kitkat pro dva roky starý Galaxy Nexus, který je na tom po stránce výbavy mnohem lépe. Galaxy Nexus se ale už pár dní po uvolnění zdrojových kódů dočkal neoficiálních ROMek postavených právě na tomto systému. Oficiální aktualizaci na KitKat obdržely pouze Nexus zařízení z minulého roku.

 

Zdroj: phonearena

Další sítě

Marek Přidal

marek.pridal@netovinky.com
Další sítě