LG Optimus L9 II – lepší než předchůdce

Review of: LG Optimus L9 II
Version:
Android 4.1 Jelly Bean
Price:
6 500,- Kč

Reviewed by:
Rating:
3
On 27.11.2013
Last modified:30.11.2013

Summary:

Druhá generace se mi líbí podstatně více než ta první, která měla nějaké ty mouchy. Nevýhody se najdou i zde, ale není jich zdaleka tolik.

Model L9 II (D605) je nástupcem opěvované a vcelku oblíbené první generace. Já jsem měl také tu čest s první generací a musím říct na rovinu, že mě zase tak moc neokouzlila, zato nástupce je pro mne už o poznání lákavější.

IMG_0285

Balení

Zároveň s telefonem dorazila výklopná pevná krabička, ta má odklopné víko zajištěné magnetkem a povrchovou úpravu bych mohl označit za zajímavou, ale nedokáži ji blíže specifikovat.

V balení nalezneme klasicky telefon, USB datový kabel, síťový adaptér, jednoduchá sluchátka s tlačítkem a nějaké ty návody. Jinak v balení nenajdeme ani ťuk navíc, také se není čemu divit v této cenové kategorii.

Výbava – hardware

Již v názvu lze najít podobnost s modelovou řadou L-series. S tou je podobný nejen název, ale také hardware, především poté software. Design je usedlý, záda jednoduchá, ale nevydávají „pazvuky“ jako u předchůdce. Snadným odcvaknutím zadního lesklého krytu s jemným vzorkem, ve kterém se nachází logo výrobce a otvory pro 8 Mpx fotoaparát, přisvětlovací LED a solidně hrající reproduktor se dostaneme k baterii s kapacitou 2150 mAh, slotu na micro SD karty do velikosti 32 GB, který je z důvodu použití interní paměti s velikostí 8 GB téměř nutností, a slotu pro mini SIM. Z rubu zadního krytu si můžeme všimnout nalepené antény a dvou konektorů, které značí přítomnost NFC, jenž je přítomen i u nižších modelů této modelové řady L-Series II.

Baterie s přihlédnutím k velikosti displeje a jeho rozlišení (4,7″ HD – 1280 x 720 px) bohatě dostačuje, až mě překvapila výdrž více než dvou dnů při neustále zapnutých mobilních datech nebo Wi-Fi a prohlížení webu + vykonání několika hovorů a odeslání několika SMS.

Samotné vnitřnosti nejsou na střední třídu nijak špatné. Vlastně všechny části se oproti předchůdci vylepšily kromě paměti RAM, jejíž velikost zůstala na 1 GB, ale subjektivně se mi zdá jako o něco málo větší než u loňské verze; procesoru také zůstaly 2 jádra, ale polepšily si s taktováním, nyní má každé jádro procesoru Snapdragon 400 1,4 GHz. Hlavní fotoaparát s rozlišením 8 Mpx může natáčet také video ve Full HD s kvalitou srovnatelnou s první generací, nejinak je tomu také s fotografiemi.

Po obvodu zařízení nalezneme jen základní konektory a ovládací prvky v podobě micro USB (dole); 3,5 mm Jack (nahoře); tlačítek hlasitosti (vlevo), zamykání (vpravo) a rychlé volby (také vlevo). Jen jediný černý bod na horní hraně nám může napovědět, že se zde nachází IR port pro ovládání různých multimediálních zařízení v domácnosti prostřednictvím nainstalované aplikace QuickRemote.

Musím se ještě pozastavit u přední strany (především se zápory), tam se nachází 3 senzorová tlačítka, která nejsou podsvícená (chybí trochu tradiční prostřední hardwarové tlačítko s různými barvami typické pro L-Series). Dále je nad displejem 1 MPx fotoaparát s rozlišením videa HD, ale chybí už senzor okolního osvětlení a navíc displej svítí více než dost i při minimálním jasu, takže jsem ve finále nikdy jas nezvyšoval a ve tmě displej „tahal za oči.“

Výbava – software

LG se mohlo trochu povytáhnout a nabídnout novější Android, než zrovna už poměrně starý Android 4.1 Jelly Bean. Grafická nadstavba Optimus UI 3 je naprosto shodná s ostatními modely L-series. Kromě základních aplikací od Googlu je v telefonu od prvního zapnutí také pár nadstandartních jako např. Polaris Office, LG Smart World, Smart share, QuickRemote.

Software je výborně optimalizován a trochu i člověk zapomene na starší OS při lákavě vypadající grafické nadstavbě.

Závěr

Nová generace trochu podražila, přibližně o 500 Kč, ale pořád se jedná o solidní cenu a slušnou výbavu, pouze mi chybí automatická regulace jasu. Samozřejmě, že se bez automatického jasu displeje svět nezboří, ale je to pohodlnější a zároveň také úspornější na baterii. Jako velké minus bych uvedl absenci podsvícení senzorových tlačítek, protože i ty nejjednodušší a nejlevnější telefony takové podsvícení mají.

Telefon se po stránce výpočetního výkonu řadí někde do středu trhu, takže se nemusíte obávat, že by se vám při procházení webu a poslouchání hudby zasekával, ale také to není špička a za podobnou cenu jsou k mání mírně výkonnější konkurenti.

Pokud je pro Vás 5″ displeje hodně a preferujete o 3 desetiny menší displeje, tak s klidem v duši zvolte L9 II, sice budete muset oželet některé „prkotiny“ jako už zmíněné nepodsvícená senzorová tlačítka a regulaci jasu, ale nakonec můžete být s telefonem spokojeni díky kvalitnímu displeji a bezproblémovému sladění softwaru s hardwarem.

V celkovém shrnutí musím udělit telefonu stejné hodnocení jako předchůdci, tedy 3 hvězdy, protože přecejen některé věci nejsou optimální, i když se to na každodenním používání zase tak moc neprojeví, ale při přechodu z jiného telefonu je to více, než znát.

Graf ceny produktu LG D605 Optimus L9 II poskytuje server Heureka.cz

Martin Filák
Další sítě

Martin Filák

Polopasivní fanoušek především "Cupertinských Jablíček", který se však snaží na všechno dívat z více pohledů, tudíž se neřadí mezi "iOvce" a bere vše reálně. Nezatracuje žádnou platformu, jen má k některým blíže.
Martin Filák
Další sítě

Latest posts by Martin Filák (see all)