LG Nexus 5 – Na půl cesty (recenze)

Review of: LG Nexus 5
Version:
Android 4.4 KitKat
Price:
11 490 Kč

Reviewed by:
Rating:
4
On 24.11.2013
Last modified:11.12.2013

Summary:

Nexus 5 patří bezesporu k androidí smetánce. Ve srovnání s absolutní špičkou mu ale pár věc chybí. Pro mě to byl třeba infraport nebo o něco lepší výdrž při zátěži. Jinak jsem ale byl s novým referenčním zařízením spokojen a jen doufám, že se LG do budoucna z těchto chyb poučí.

Nový Nexus s pořadovým číslem 5 byl představen velmi skromně. Nedočkali jsme se žádné tiskové konference a Google pouze vypustil zprávu na svůj blog určený fanouškům. Částečně se tedy opakovala situace z loňska. Rozdíl je pouze v tom, že Nexus 4 měl být původně představen na doprovodné keynote v New Yorku, ta ale byla z důvodu blížícího se hurikánu zrušena. Komorní představení nového referenčního zařízení ale rozhodně neznamená, že by se za něj Google měl stydět. Nový Nexus rozhodně není žádné ořezávátko.

 

Drží krok s dobou

Nebo alespoň s trendem, který Google u svých letošních zařízení nastavil. Řeč je samozřejmě o designu, který se částečně inspiruje od již dříve představeného Nexusu 7 2013. Asi nejpatrnější podobnost najdeme na zadní straně. Nový Nexus už totiž není z obou stran kryt sklem, nýbrž zadní strana je vyvedena v podobě soft touch. Trochu netradiční je pak horizontální nápis Nexus, který byl u mobilních zařízení této řady vždy vertikálně orientován.

Nexus 5

Inovaci dále najdeme třeba ve váze, která šla opět o pár gramů níže. To samé bych mohl říct také o tloušťce samotného přístroje. Vždy to ale nemusí lépe působit. Z mého pohledu Nexus 5 oproti Nexusu 4 vypadá mnohem více plastověji. Na druhou stranu se nemusíte tak moc bát o poškození přístroje při pádu na zadní stranu, i přesto bych ale žádné crach testy raději neprováděl.

Nexus 5 Balení

Celý smartphone také o něco málo povyrostl, to platí rovněž pro displej. Ten má nyní úhlopříčku 4,95“ a rozlišení FullHD (1920×1080). Displej je hned na první pohled jasnější a má mnohem lepší pozorovací úhly než předešlý Nexus a mohl by se bez okolků rovnat  s těmi nejlepší jako jsou Samsung Galaxy S4 nebo LG G2.

KitKat!

Nexus 5 přichází i s novým operačním systémem Android 4.4 KitKat. Ten po více než roce konečně přichází s několika viditelnými inovacemi. Tou největší je asi nové prostředí, které nese název Google Experience Launcher. To je v současnosti také pro toto zařízení exkluzivní a ostatní Nexusy ji ani po aktualizaci oficiální cestou neobdrží.

Nexus 5 vs Nexus 4 Android

Android 4.4 je také mnohem lépe optimalizován a tím je také umožněna jeho funkčnost na smartphonech s 512 MB operační paměti RAM. Rozdíl je znát ale i na Nexusu 5, který disponuje hned 2 GB RAM. Jestli budeme moci pozorovat stejné zrychlení reakcí i na Nexusu 4, zatím není zcela tak jisté.

Celý Android je ve verzi 4.4 mnohem více barevnější a nepůsobí už jako záležitost pouze pro geeky. Každopádně takové změny jako jsme mohli pozorovat u iOS7, se ani zdaleka nekonaly a nemusíte se bát, že byste se v novém systému ztratili.

Občas v problémech

I když se jedná o referenční zařízení, pořád můžeme občas narazit na pár problémů a nedokonalostí. I na Nexusu 5 jsem se občas setkal s pádem některé aplikace. To by se ale dalo nějak přejít.

Android 4.4

Jedním velkým problémem by se dal nazvat Wi-Fi adaptér. Ten je jednak velmi slabý a má problém si udržet signál i na vzdálenostech, kde to ostatním smartphonům nečiní problém. Druhým velkým problémem, se kterým jsem se u Wi-Fi setkal, byla nemožnost vypnutí. Občas zkrátka nebylo možné Wi-Fi vypnout a jediným řešením byl režim letadlo a jeho zapnutí a následné vypnutí. Zde se naštěstí jedná o čistě softwarovou chybu a její náprava by neměla být tak náročná jako u předešlého bugu.

Tichá voda?

Po stránce reprodukce zvuku určitě. Reproduktor alespoň na můj vkus hraje opravdu potichu a těžko říct, zda je chyba v softwaru nebo hardwaru. Pokud ale preferujete poslech audia spíše skrze sluchátka, nebude vám tišší reproduktor vadit. Reprodukovaný zvuk je při poslechu ze sluchátek čistý a patří rozhodně k těm lepším.

Nexus 5 vs Nexus 4 dolní hrana

Fotoaparát stále průměrný

I když se LG dušovalo, že si na fotoaparátu Nexusu 5 dalo opravdu záležet, výsledek vypadá spíše opačně. Fotky jsou často rozmazané a tmavé. Trochu paradox pak je použití OIS snímače, který měl právě aktivně fotky i video stabilizovat. To se ale ani náhodou neděje a výsledné fotky spadají do průměru možná i do menšího podprůměru.

 

Výdrž stále stejná

Výdrž se bude velmi odvíjet od stylu používání. Pokud trávíte většinu času na Wi-Fi, vydrží vám Nexus 5 při normálním provozu klidně celý den a možná i půlku toho dalšího. Pokud jste však neustále v pohybu a primárně používáte mobilní data a do toho byste si ještě nedej bože chtěli zapnout krokoměr v podobě aplikace Moves, budete rádi, když váš Nexus přežije alespoň 8 hodin.

Nexus 5

Google dále sliboval téměř nulovou spotřebu při poslechu hudby. Na vyzkoušení něčeho podobného bych potřeboval o něco více času, každopádně při běžném používání jsem žádný zásadní rozdíl nepozoroval.

Výdrž je z mého pohledu velmi podobné té u předešlého Nexusu a žádný zásadní posun nepozoruji, což je pro mě mírným zklamáním.

Výkonu je opět dost

Je trochu hloupé, ptát se referenčního zařízení na výkon. Mně rozhodně nechyběl, a to ani ve hrách ani při běžném používání. Rozhodně se nemusíte bát jeho nedostatku, to koneckonců u smartphonu za téměř 12 tisíc korun není ani na místě.

Senzor kam se podíváš

V Nexusu 5 najdete také celou spoustu senzorů. Pro mě nejvíce atypický je senzor tlaku. Zbylé jsem již v mobilech viděl a jedná se o GPS, gyroskop, akcelerometr, kompas, senzor přiblížení, senzor okolního jasu a digitální kompas. Těžko říct, jak přesně je využíván třeba onen měřič tlaku, ale snad se to brzy dozvíme třeba v aktualizaci aplikace Runkeeper.

Opět bezdrátový

I Nexus 5 je stejně jako Nexus 4 plně bezdrátový. Samozřejmostí je Wi-Fi, 3G, LTE, Bluetooth 4.0 a částečně také NFC. Nadstantardem pak je bezdrátové nabíjení, které můžeme stále najít pouze u prémiových zařízení, který Nexus 5 bezesporu je.

Klasický high-end

Nexus 5 je pro českého uživatele klasickým smartphone nejvyšší třídy. Nabídne takřka vše, je ale nutné počítat s cenovkou atakující 12 tisíc korun. Mně osobně u Nexusu 5 trochu chyběl infraport, který máme možnost najít u všech ostatních vlajkových lodí a je možné jej použít jako náhradu dálkového ovladače. Malým zklamáním je také výdrž. Po všech ostatních stránkách jsem ale byl s Nexusem 5 spokojen, jako nutný upgrade pro majitele Nexusů 4 bych jej ale neviděl. V několika ohledech je sice Nexus 5 bezesporu lepší, nejedná se ale o žádný extrém a v některých jsou si oba smartphony dokonce rovny. Pro majitele starších Nexusů mi ale ten nejnovější přijde jako rozumná volba. Stále se totiž jedná o prémiový smartphone, který se ve srovnání s jinými vlajkovými loděmi stále pohybuje cenově nejníže. V některých ohledech na ně ale bohužel ztrácí.

Další sítě

Marek Přidal

marek.pridal@netovinky.com
Další sítě