Audioteka.cz: Slušná alternativa pro anti-čtenáře (recenze)

Review of: Audioteka.cz
Version:
Android

Reviewed by:
Rating:
4
On 23.11.2013
Last modified:23.11.2013

Summary:

Příjemná možnost pro lidi, které nebaví klasická kniha, ať už z jakéhokoliv důvodu.

Tentokrát jsme se koukli na multiplatformní aplikaci s názvem Audioteka, což je služba nabízející knihy v audio podobě. Nacházejí se na několika trzích mezi nimi je i náš. V jejich repertoáru je spousta namluvených knih, tudíž si každý vybere. O namluvení se starají různí lidé, jako třeba Martin Stránský, Miroslav Táborský a další zajímavé osobnosti. Ty Vám dodávají příjemný hlas, díky kterého Vás to opravdu baví a rádi to posloucháte. Stáhnout si tuto aplikaci můžete na Android, iOS a nově i na Windows Phone. Aplikace je zdarma, platí se až za samotné knihy (dají se i zdarma vyzkoušet kapitoly některých knih). V našem případě je to verze pro Android zařízení. Nejzajímavěji ale vypadá na operačním systému WP, bude to hlavně systémem jako takovým a faktem, že pro tento OS byla vytvořena nedávno, tudíž by měla být nejpěknější, což je. Nejhorší je na Androidu, kde není až tak atraktivní, ale rozhodně nijak neurazí, protože vzhled je spíše vedlejší. Posoudit to ale můžete posoudit sami dle fotografií.

audioteka-1 audioteka-2

Má volba audioknihy

Já jsem si osobně stáhl knihu Steve Jobs od Waltera Isaacsona, což je titul patřící do biografie. Já si jí vybral, jelikož jsem se k ní ještě nedostal a chtěl jsem si jí přečíst, bohužel nejsem jeden z těch, které by čtená bavilo, proto je pro mě tato varianta příjemnou alternativou. Tento titul patří mezi bestsellery, a to jak mezi audioknihami tak knihami. Zrovna tento titul dosahuje časového milníku 26 hodin a velikostně činí něco přes 1GB, přesněji 1411,32 MB. Tím pádem pokud nemáte nijak velkou vnitřní paměť, tak nebudete moct mít hodně knih na vašem chytrém zařízení. Musím ale uznat, že kvalita zvuku je dost vysoká, proto musí celá stopa dosahovat takových kapacitních rozměrů. Rozhodně mě potěšil mluvený hlas, o který se postaral známý herec Marek Stránský, jehož hlas je dosti příjemný.

Samotná aplikace (verze pro Android zařízení)

První část je tvořena pěti záložkami, mezi které patří záložky moje polička, novinky, bestseller, katalog, hledat. Myslím, že jejich funkce nijak podrobně vysvětlovat nemusím, z názvu je ihned jasná funkce.

audioteka

Jakmile otevřete jakoukoliv knihu, tak se objevíte na jedné z pěti záložek. První je přehrávač, ve kterém máte puštěnou danou knihu. Je tvořen jednoduše, tudíž tam jsou základní ovládací prvky, jako přehrát / zastavit, posunutí času a přepínání na další kapitolu. Druhá záložka je informativní, nalezneme tam veškeré informace o knize a stručný obsah. V pořadí třetí záložka je určena pro části (kapitoly), tím pádem tam vidíte všechny dostupné kapitoly, poté, které z nich už jste si poslechli a v neposlední řadě mezi nimi můžete opět přepínat. Poslední dvě tvoří stahování a záložky. Ve stahování logicky probíhá stejnojmenná činnost. Jakmile část stáhnete, už můžete začít s nasloucháním audioknihy, která běží i na pozadí.

Klady:

  • Kvalita zvuku
  • Namluvení známými osobnostmi

Zápory:

  • Neatraktivní design
  • Špatné ruční posouvání zvuku

Závěr

Celkově musím říct, že tato alternativa mě nadchla více, než samotné knihy, ke kterým nevedu žádnou obdivu, přesněji mě většinou nebaví. Tato varianta mi hodně vyhovuje, člověk nemusí řešit okolní podmínky, stačí nasadit sluchátka a můžete poslouchat audioknihu takřka kdekoliv a kdykoliv. Oproti klasickým knihám se cena drží převážně na stejné cenové hladině, což je rozhodně dobře. Pokud doma vlastníte více zařízení s odlišnými operačními systémy, tak si můžete založit jeden účet, na který audioknihy budete kupovat a využívat je můžete všichni. Tato aplikace je povedená a i toto odvětví, které dnešní mládeži, či „nečtenářům“ nabízí totožnou variantu akorát v jiném kabátku. Chtělo by to trochu zatraktivnit aplikaci na Android i na iOS, pak by to bylo možná až úžasné. Pokud tedy patříte mezi část lidí, která nečte, protože je to nebaví, tak tuhle možnost rozhodně vyzkoušejte, mohu ji rozhodně doporučit. Můžou to ale vyzkoušet, či využívat i lidé, kteří naopak rádi čtou. Navíc vše probíhá z pohodlí domova, což Vám ušetří dost času.

František Skuhra
Další sítě

František Skuhra

Jsem člověk, který se snaží do toho dát všechno. Bohužel nejsem bez chyb. Vše píši podle sebe a mých názorů. Nejsem zainteresován na určitý systém, či značku.
František Skuhra
Další sítě