Senta Čermáková – Nejsem ajťačka (rozhovor)

Senta Čermáková je celosvětovou ředitelkou pro zákaznické programy firmy Hewlett-Packard. K HP se ale do jisté míry dostala náhodou – díky akvizicí firem Digital a Compaq. Na své pozici působí již několik let, její největší projekt však přišel teprve před rokem. Není ovšem určen pro koncové zákazníky, spíše se jedná o velmi chytrou databázi projektů v HP.

Paní Čermáková je v IT de facto od mládí. Základ má především v rodině. Její otec je totiž také velmi technicky zdatný. Už v dobách, kdy počítače byly teprve v plenkách, si je velmi oblíbila. V mládí však také inklinovala k medicíně a výsledkem toho je i vystudování oboru biokybernetika na ČVUT.

Senta Čermáková

Na práci v HP si dle jejich slov nemůže stěžovat a firma je i infrastrukturou velmi podobná předešlému působišti v Digital. Nic netradičního, kromě častých zahraničních cest, se tedy nekoná.

HP

Nejčastěji Senta navštěvuje Colorado, a to právě díky už zmíněnému projektu. Za nejexotičtější zahraniční cestu považuje cesty do Afriky, kde největší rozdíly vidí především v naprosto jiné kultuře a mentalitě. Nejvíce se však zabydlela v San Francisku, Istanbulu a samozřejmě v Praze, kam se vždy velmi ráda vrací a zde také pobývá nejčastěji.

HP halo room

Sama Senta se považuje za workoholičku. Každopádně hodně svého volného času také věnuje mentoringu mladých lidí. Tento rok má takovýchto „studentů“ desítku a hodlá v tom pokračovat i do budoucna. Zbytek volného času pak věnuje především rodině a knihám. Ty si pouští i v audioformě. Pro zpestření se také začala věnovat vínům a zapsala se do someliérského kurzu.

HP 2

Jak jsem se již zmínil, Senta má velmi ráda knihy. Ty si čte na Kindlu nebo iPadu, anebo také pouští v audioformě. Trochu překvapivé pro mě bylo zjištění, že Senta knihy čte především v cizích jazycích a to v angličtině a ruštině. Pokud si ale knihy pouští v audioformě, preferuje výhradně mateřštinu.

Co se týká IT výbavy, tak zde je Senta překvapivě skromná. Jako smartphone používá iPhone 4S a notebook jí postačí firemní. iPhone ale používá teprve rok a dlouhou dobu si vystačila s jedním ze zástupců platformy Palm.

Mezi nejčastěji používané aplikace patří klienti pro sociální sítě. V této kategorii jednoznačně vede Twitter, na který vstoupila v polovině roku. Dále také používá profesní sociální síť LinkedIn. Před dvěma roky také hojně používala Facebook, ten ale z časových důvodů omezila.

Senta Čermáková 2

Další často používanou aplikací jsou Mapy od Googlu a také aplikace Yelp s její bohatou databází obchodů a restaurací.

Trochu speciálním odvětvím pak jsou aplikace na iPadu. Ten má určený především pro čtení byznysových žurnálů. Raději ale čte právě na Kindlu, ten poslední se jí však podařilo rozbít a nový si plánuje koupit už v příštím týdnu, kdy bude zrovna na jedné ze zahraničních cest v Coloradu.


Jak jsem se již před chvílí zmínil, Senta nejčastěji používá Twitter a LinkedIn, přičemž návrat na Facebook v nejbližší době neplánuje. To samé platí i pro Google+, kde Sentu v současnosti ani nenajdeme. Málem jsem zapomněl zmínit Instagram. I ten ale Senta velmi omezila a v současnosti tedy nejaktivněji používá Twitter, kde ovšem vystupuje především v angličtině.

Zakladatelé HP

I po strávených letech v IT a Hewlet-Packard má k tomuto oboru stále velmi dobrý vztah. Nepovažuje se však za ,,ajťáka“, spíše se nazývá projektovým manažerem.