Aukce o kmitočty skončila, rozlučme se se čtvrtým operátorem

Včera tomu byl přesně týden, co začala druhá aukce o volné kmitočty, které budou použity pro stavbu mobilních sítí čtvrté generace. Nikdo však nečekal, že aukce vezme za svůj konec tak rychle.

ČTÚ vysílač

Ani se příliš neočekávalo, že se kmitočty vydraží za vyvolávací cenu a oproti loňské verzi se tedy jedná o razantní změnu. Přitom právě loňská aukce byla ukončena právě díky příliš vysoké a nereálné částky pohybující se okolo 20 miliard korun.

ČTÚ

Tento rok šlo vše mnohem rychleji a především pro operátory mnohem levněji. Nejlukrativnější pásma si rozdělilo známé trio operátorů za zhruba 8,529 miliardy korun. Z této částky si největší podíl urval Vodafone s částkou 3,113 miliard korun. Telefónicu pak aukce vyšla na 2,802 miliardy korun a T-Mobile na 2,614 miliardy korun.

LTE logo

Jediný operátor, který se vyjádřil k budování sítě, byla Telefónica. Ta přislíbila začátek budování 4G sítě v první polovině roku 2014. Operátorské trio však musí do 30 měsíců od získání příslušných frekvencí, pokrýt LTE sítí téměř polovinu okresů, alespoň to vyplývá z podmínek oné aukce. Jestli se ovšem s rychlostí zvýší i datové limity zatím zůstává ve hvězdách, bezesporu by to ale patřilo k našim největším vánočním přáním.

Další sítě

Marek Přidal

marek.pridal@netovinky.com
Další sítě