Samsung Galaxy S4 Active: To nejlepší ve voděodolném kabátku (recenze)

Version:
Android 4.2.2 Jelly Bean
Price:
11 490,- Kč

Reviewed by:
Rating:
5
On 11.11.2013
Last modified:17.11.2013

Summary:

Sourozenec klasické S4, akorát je oděn do odolného designu. Myslím si, že by si měl zasloužit více pozornosti.

Model Galaxy S4 Active (GT-i9295) byl Samsungem představen v červnu letošního roku. Tento model byla odpověď na tehdejšího odolného vůdce od Sony, Xperii Z. Ta totiž jako jedna z mála nabízela voděodolnost, což u top modelů nebývalo až tak zvykem. Samsung tedy chtěl utvořit plnohodnotného konkurenta, což se mu celkem povedlo. Celkově se mu až tak prodejně nedařilo jako třeba samotnému Galaxy S4. Odolnou odnož jsme pro Vás testovali více než dvacet dní a teď bychom se s vámi rádi podělili o naše dojmy.

Samsung-Galaxy-S4-Active-10

První pohled:

Kdyby nebylo certifikace IP67, tak bychom tento model nemohli vystavit vodní koupeli, což jsme učinili.

Balení opět nezaujme

Samsung dodává takřka do většiny modelů totožné příslušenství, které tvoří celkové balení. Nejnovější modely jsou dodávány v ekologickém balení, které je recyklovatelné. Opět tu tedy najdeme manuály, USB kabel, síťový adaptér  špuntová sluchátka s náhradními špunty. To je vše, nic extra zde nehledejte. Bohužel to tak je u většiny výrobců, že o výbavu balení se nějak nestarají, tím se pak stává fádní.

Samsung-Galaxy-S4-Active-9

Odolný design

Jelikož je to bratr S4, tak by měl z ní designově vycházet, což se moc neděje. Jelikož je tento model voděodolný, tak Samsung kvůli toho musel učinit nějaké úpravy. Tím pádem se na přední straně nachází hardwarová tlačítka, která jsou daleko lepší než senzorová, dle mého úsudku. Co se týče zadní části, tak ta už je více odlišná. Ve spodní a vrchní části jsou totiž gumová těsnění, která jsou jakoby připevněna napodobeninami šroubků, což je spíše děláno pro placebo efekt. Nacvakávací záď je z plastu, ale je na ní vzor, díky kterému téměř nejdou vidět šmouhy. Použitá barva na našem testovacím modelu je šedá, stejnou používá Samsung na většinu svých modelů. Dostupná je pak ještě oranžová a modrá.

Výbava na výši

Jak už jsem na začátku zmiňoval, tak tento model vychází s klasické S4, která je pro její odnože jakousi Mekkou. Tudíž uvnitř nalezneme čtyřjádrový procesor s taktem 1,9 GHz, který zajišťuje celkový plynulý chod telefonu. Napomáhá mu 2GB paměť RAM, která se stará o všechny spuštěné aplikace či hry. GSM modul, který je krytý gumou, zde nechybí, jinak by to nebyl telefon. Ten je klasický, chytnete s ním 850/ 900/ 1800/ 1900 MHz i nejrychlejší LTE. Kompaktní rozměry mu také nechybí. Padl mi krásně do ruky už při prvním zkoušení, to vše díky rozměrům 139,7 x 71,3 x 9,1 mm (výška x šířka x tloušťka). Hmotnost i s vloženou baterií činí 151 gramů, sami jsme radši tento model zvážili, abychom se ujistili, že výrobce udává správné údaje. Nechybí zde i takové základní věci, jako je Wi-Fi, GPS a Bluetooth. Navíc zde také najdeme technologii NFC, která slouží například k platbám, či rychlému spárování s nějakým příslušenstvím. Uvnitř na vás čeká 16GB prostoru, reálně necelých 12GB, ale můžete si tuto paměť rozšířit o microSD kartu.

Samsung-Galaxy-S4-Active-6

Jde to i bez Super AMOLED technologie

Samsung po dlouhé době použil u jednoho ze svých top modelů jiný displej, než svůj vysoce kvalitní Super AMOLED. Zde byl použit klasický TFT LCD panel, ale přesto je velmi kvalitní a pro mnohé bude zajímavější, než již zmiňovaný Super AMOLED, který mnohým nevyhovuje, především díky přepáleným až nereálným barvám. Samsung je důkazem toho, že i základní TFT LCD může být kvalitní, což neplatí u většiny výrobců, kteří si s tím kolikrát nelámou až tak hlavu. Byl zde použit 5,0 palcový displej s rozlišením 1920 x 1080 pixelů, což je Full HD. Tato velikost je ještě dostačující a pro většinu už je to velikostní strop. Jako velké plus bych považoval i možnost snížení jasu na velmi nízkou hodnotu, která zvyšuje výdrž baterie. Opravdu tak nízkou hodnotu už jsem dlouho neviděl, je to až úcty hodné, poněvadž při nejnižší úrovni na displej ani nevidíte, maximálně v nočních hodinách.

Samsung-Galaxy-S4-Active-2

Fotoaparát

Ten se pyšní 8 Mpix, což v této třídě není moc, ale pro příležitostného fotografa to opravdu dostačuje. Přece jen klasický fotoaparát je vždycky o něco lepší. Tím pádem s tímto snímačem pořídíte průměrné fotografie. Pod samotným snímačem najdeme ještě přisvětlovací LED diodu. Video je možné nahrávat až ve Full HD. Na přední straně je pak ještě kamerka sloužící především k videohovorům. My jsme pro Vás natočili testovací videozáznam a něco nafotili, abyste mohli posoudit sami kvalitu snímače.

Jelly Bean na palubě včetně TouchWiz

Co jiného za operační systém byste v Samsungu hledali než Android od Google, ten je jak jinak „obohacen“ nadstavbou TouchWiz, která není úplně špatná, ale čistý Android je samozřejmě nejlepší. To si někteří uvědomují a tak při nákupu o této značce moc neuvažují. Přesto mnohým toto prostředí stvořené Samsungem vyhovuje. Mně osobně nikterak nevadí a za negativum bych ho vůbec nepovažoval. To je ale na lidech, každému vyhovuje něco jiného. Zde je přítomna verze Androidu 4.2.2 Jelly Bean. V této cenové kategorii už ani člověk neočekává, že by se telefon nějak zasekl či se jakkoliv zpomaloval. Také to tak není, S4 Active se mi za celou dobu užívání nezasekl a systém byl opravdu plynulý. Samsung opět předinstaloval hromadu aplikací.

Mezi doplňkové aplikace patří: S plánovač, ChatON, Samsung Apps, Samsung Hub, Samsung Link, WatchON, S Voice (hlasová služba), S Health (sportovní pomůcka), S překladač, Optické čtečka, S poznámka, Group Play, Fotopříběh, Dropbox (48GB prostoru zdarma).

S úsporným režimem opravdu vydrží déle (baterie)

Kapacita baterie činí 2600mAh, což dostačuje na dnešní poměry. Dokázal jsem s ní vydržet i více jak dva dny, ale to vše díky službě úspora energie, která skoro dvojnásobně zvyšuje celkovou výdrž. Za celou dobu jsem ale nehrál hry, ty většinou výdrž hodně stahují dolů. Mé využívání spočívá v poslouchání hudby (Google Play Music), surfování na internetu, část dne Wi-Fi, pak mobilní síť a prohlížení sociálních sítí. Dále pak využívám i funkce telefonu jako takového, přesně SMS a volání, to ale tak často denně neprobíhá. Pokud tedy chcete tento model plně využívat i s hraním, tak celý den s ním v pohodě vydržíte. Záleží, co využíváte a jak často. Navíc možnost nízké úrovně jasu, Vám celkovou výdrž dost podpoří.

Závěr

Mě tento model daleko více zaujmul, než samotná S4, která se vcelku povedla. Tento model Vám navíc přinese voděodolnost, hardwarová tlačítka a pro někoho možná lepší displej. Jinak je to telefon, který se neseká a je plynulý. V této cenové kategorii se s ničím jiným také nepočítá. Pokud tedy hledáte voděodolný telefon a Xperii Z či Z1 nechcete, tak tady máte plnohodnotnou alternativu, která má plastová záda, což je oproti zmiňované Xperii zase výhoda. Škoda jen, že se tomu to modelu až tolik nedaří, přitom je to vlastně voděodolná S4. Já tedy telefon hodnotím velice kladně, jedinou chybkou pro mě je ne až tak atraktivní design, v čemž má konkurence menší výhodu.

František Skuhra
Další sítě

František Skuhra

Jsem člověk, který se snaží do toho dát všechno. Bohužel nejsem bez chyb. Vše píši podle sebe a mých názorů. Nejsem zainteresován na určitý systém, či značku.
František Skuhra
Další sítě