Samsung ATIV Book 7 – Dokonalý pracovní nástroj (recenze)

Version:
Windows 8
Price:
28 489 Kč

Reviewed by:
Rating:
5
On 9.8.2013
Last modified:1.3.2014

Summary:

Ultrabook Samsung ATIV Book 7 je velmi kvalitní a pro cílovou skupinu skvělé řešení. Rozhodně se jedná o šťastnější řešení, než různé konvertibly, které nenabídnou tak nízkou tloušťku a váhu. Bohužel si Samsung za tento svůj počin nechává slušně zaplatit, což je asi také jediný výrazný problém tohoto ultrabooku. Jinak mu po téměř třech týdnech testování nemám co vytknout a všechny úkoly, které byste od ultrabooku očekávali, bez problémů splní. Samozřejmě nemůžete očekávat, že si na tomto zařízení zahrajete nejnovější hry na plné detaily, na něco podobného skutečně ultrabooky stvořeny nejsou. Pro psaní, mobilitu a výdrž ale ano a pokud toto patří mezi vaše hlavní požadavky, tento stroj je s čistým štítem splní.

Ultrabooky jsou mezi námi už nějaký ten pátek a nejednoho zákazníka si svou podstatou doslova získaly. Pro mě bylo používání ATIV Booku 7 od Samsungu první osobní zkušeností s tímto segmentem elektroniky a už chápu, proč na ně někteří uživatelé nedají dopustit.

Samsung ATIV Book 7

Mobilita nade vše

Certifikace ultrabooků původně vznikla jako odpověď na notebooky od Applu, které v té době vynikaly nízkou váhou, skvělou výdrží a pohodlným používání, mezi jejich stinné stránky ale patřil slabší výkon a hlavně vysoká cena, která se vyrovnala i profesionálním a výkonným mašinám, které byly určeny pro střih videa či pro nejnovější hry. Ultrabookům se zhruba za ty dva roky podařilo Macbookům Air ve většině aspektů vyrovnat bohužel se to dá říct i částečně o ceně. Tak například tento testovaný kousek se zastavil těsně pod hranicí 30 000 Kč, a to už je opravdu slušná suma. Za tyto peníze ale naprosto splní účel, pro který je tento stroj stvořen. Nabídne krásný 13“ FullHD IPS displej, velmi slušnou výdrž a ergonomickou a ke všemu také podsvícenou klávesnici. To vše je zabaleno v tenkém a lehkém hávu.

Samsung ATIV Book 7 - logo

Vše má rub i líc

Krásný a kompaktní design ale má i pár nevýhod. Tak například ultrabook nabídne pouze 3 USB vstupy a z toho pouze jeden v nejnovější verzi 3.0. Potěší ale třeba klasické HDMI a vstup pro ethernetový kabel. Jako nedořešený hodnotím vstup pro SD kartu. Slot je zaslepen krytkou, pokud ale budete chtít SD kartu do ultrabooku vložit, bude zbytečně vyčuhovat a ještě ke všemu vám zůstane plandající krytka, která tak kazí jiná skvělý design. Notebook je monolit, takže na jednoduchou výměnu například disku rychle zapomeňte.

Samsung ATIV Book 7 - SD karta

Stvořeno pro filmové fanoušky

Samsung ATIV Book 7 disponuje již zmiňovaným 13“ IPS displejem s FullHD rozlišením (1920x1080px). Ten je matný, takže i na přímém slunci nenastane žádný problém s odlesky či něčím obdobným. Po této stránce tedy nemám co vytknout. Obdobě spokojen jsem byl i ze zvukového výstupu. Reproduktory jsou sice umístěny trochu neprakticky na zadní straně, a pokud máte ultrabook položen například na klíně, tak někdy může nastat problém, pokud ale leží na stole, není si nač stěžovat. Ještě lepší je pak výstup z3,5mm jacku na levé hraně. V kombinaci s lepšími sluchátky si užijete vskutku velmi dobrý hudební zážitek. Po audiovizuální stránce tedy nemám téměř co vytknout. Pokud tedy jedete na nějakou delší cestu, určitě se nemusíte bát, použít ATIV Book 7 jako multimediální přehrávač. Vydrží téměř 7 hodin, takže se opravdu není čeho bát.

Samsung ATIV Book 7 - levá hrana

Skvělý pracovní nástroj

Pokud často píšete a potřebujete něco mobilního a zároveň se slušnou výdrží, určitě výběrem Samsungu ATIV Booku 7 neuděláte chybu. Na podsvícené klávesnici se píšou opravdu skvěle a nejeden článek z této klávesnice pochází. Někoho by mohla mrzet absence numerického bloku, vzhledem ale k tomu, že se jedná o 13“ ultrabook, tak se jedná o standardní věc.

Samsung ATIV Book 7 - pravá hrana

Škoda té ceny

K tomuto utlrabooku nemám téměř žádné připomínky a pokud jste například studenti, nebo často cestujete a potřebujete s sebou nosit i plnohodnotný počítač, neuděláte chybu. Bohužel si ale budete muset připravit téměř 29 000 Kč. To je opravdu vysoká cena a asi i proto se mezi studenty příliš nerozšíří, což je u tohoto typu zařízení určitě škoda. Cena ale určitě půjde časem dolů, stačí si tedy například do Vánoc a počkat a cena se může i o několik tisíc snížit. Po všech stránkách se totiž jedná o velmi povedené zařízení.