XTechSmartPhone S7589 – malá cena, velký přístroj

Version:
Android 4.1.2
Price:
6 650 Kč

Reviewed by:
Rating:
4
On 6.8.2013
Last modified:15.1.2014

Summary:

Obrovský smartphone s kvalitní výbavou za bezkonkurenční cenu.

XTechSmartPhone S7589 je OEM smartphone, který je s cenou posazen opravdu nízko při pohledu na hardwarovou výbavu, která je více než solidní.

IMG_8516

Balení

Krabička příliš nezaujme barevností a vzhledem, oproti tomu ohromí velikostí a obsahem. Velikost ovšem není zbytečně přehnaná, zkrátka koresponduje se samotnou velikostí telefonu v ní uloženého. Po sejmutí pevného horního víka na nás vykoukne v porovnání s ostatními smartphony přerostlý telefon, pod ním nalezneme přírůčky, CD s návody v českém jazyce, adaptér do zásuvky, USB datový kabel, pecková sluchátka průměrné kvality, 2 (!) baterie a dvojí příslušenství v podobě silikonového ochranného obalu a „flip“ obaly, který se nacvakne místo původního zadního krytu a chrání displej před nechtěnými škrábanci.

Celá přední strana je z výroby překrytá dvěmi fóliemi, na první je potisk a doporučujeme ji sloupnout, ta druhá slouží pro ochranu displeje měli byste ji nechat nalepenou, protože chrání displej velice dobře, nezkresluje barvy, je hladká, takže po ni prs nezadrhává a není téměř vidět, nemluvím o bublinách, které nenajdete v žádném místě.

Hardware

Už na první pohled telefon ohromí všechny, protože je opravdu obrovský. Lákadel je hodně, takže si je rozebereme:

– Displej: Za úhlopříčkou 5,8″ se otočí skutečně každý kolemjdoucí, kamarád nebo kdokoli jiný, kdo zrovna telefon spatří. Jeho rozlišení 1280 x 720 px je bohatě dostačující, na začátku jsem měl trochu obavu, aby nebylo rozlišení na úhlopříčku malé, ale hned první detailnější pohled mě ujistil, že je dostačující na jakoukoliv práci a opravdu není potřeba Full HD. Displej je dobře čitelný i na přímém slunečním světle a zároveň vám nebude ve tmě „rvát oči“ díky automatickému jasu. I kvalita podaných barev je solidní.

– Baterie: Dvě velké baterie z výroby jsou opravdu lákající a osvědčily se. Sice se baterie díky velkému displeji rychle vybíjí, ale díky své velikosti 3 200 mAh vystačí i na dva dny, což je v říši smartphonů dobrá hodnota i na mnohonásobně dražší modely. Když k tomu připočteme ještě druhou baterii, tak se pohybujeme někde kolem 4 – 5 dnů nezávislosti na energetických zdrojích.

– Dotykové pero: Zde přítomné dotykové pero je klasický stylus, který je zasunut do těla přístroje. Hrot pera je tvrdy, plastový a reakce jsou velice dobré, nesetkal jsem s tím, že by dotyková vrstva nezaznamenala dotyk pera nebo jeho pohyb po povrchu krycího sklíčka displeje, pouze nefungují dotyky ve vzdálenosti cca 3 mm od okrajů displeje. Také jsem vyzkoušel tento stylus na jiném kapacitním displeji, bohužel neúspěšně. Nevím, jak to má výrobce ošetřeno, ale jinde nefungovalo.

– Fotoaparáty: Přední fotoaparát ohromí rozlišením 5 MPx, které zajistí spíše jenom velký rozměr fotografie, ale nepořídí příliš kvalitní fotografie a video, fotoaparát disponuje automatickým zaostřováním. Hlavní fotoaparát disponuje také zajímavým rozlišením 12 MPx, ten fotí o poznání lépe, především tedy za dobrého osvětlení. Hlavní fotoaparát natáčí videa ve Full HD. Právě fotoaparát mě na telefonu zaujal a překvapil, protože i zde jsem čekal, že nebude zase tak dobrý kvůli nízké ceně zařízení.

Nyní se vrátíme k popisu telefonu: na přední straně se nachází 5,8″ displej s rozlišením 1280 x 720 zobrazovacích bodů. Pod displejem nalezneme hardwarové tlačítko vzhledu á la Samsung, kolem kterého jsou vpravo senzorová šipka zpět a vlevo senzorová kontextová nabídka. Nad displejem je reproduktor pro hovory, kamerka pro videohovory a skupinka čidel (osvětlení, proximity). Levý bok získal ovládání hlasitosti, spodní strana micro USB konektor a mikrofonek, přibližně v jedné třetině pravého boku nalezneme zapínací tlačítko stejného vzhledu jako ovládání hlasitosti a na vrchní straně se nachází 3,5 mm Jack konektor pro sluchátka společně s druhým mikrofonem. Záda jsou vyvedena leskle s efektem mírného vodorovného broušení, které je opět podobné zařízením Samsung. Na zádech se kromě 12 MPx fotoaparátu, nápisu ANDROID a přisvětlovací LED diody nachází už jen hlasitý reproduktor se slušnou kvalitou.

Uvnitř telefonu pod zadním krytem je nachystáno místo pro micro SD kartu, baterii a 2 Mini SIM karty. Ještě hlouběji v útrobách se nachází veškerý výpočetní výkon zastoupený čtyřjádrovým procesorem Mediatek MTK6589 s taktem 1,2 GHz a doplněný pamětí RAM o velikosti 1 GB, což je pro jakékoliv používání dostačující. Svá data si můžete ukládat nejen na paměťovou kartu do velikosti 32 GB, ale také na interní úložiště s velikostí 8 GB.

Software

Na telefonu běží donedávna nejnovější verze Androidu 4.2.1 Jelly Bean bez jakékoli grafické nadstavby, což vidím jako plus, protože občas grafické nadstavby značně zpomalují chod zařízení. Hned po prvním zapnutí můžete nalézt v zařízení nějakou Čínskou aplikaci, kterou jsem raději neprozkoumával a hned ji odinstaloval. Doinstalovat z Google Play se musí kromě prohlížeče Google Chrome také Youtube, tyto aplikace bývají v mnoha smartphonech již předinstalovány, ale nevídím to jako problém.

Hraní her na tak velkém displeji je potěšením, kde například v Real Racing 3 jsem si hraní opravdu užíval a kvalitně jsem si zahrál bez zádrhelů, zpomalení atd. Také vlakový simulátor TrainZ fungoval bez zaškobrtnutí.

V případě námi testovaného kusu měla horší funkcionalitu GPS, která se někdy rozjela, jindy zase ne. Problém je ale s největší pravděpodobností opravdu pouze v tomto kuse.

Závěr

Z telefonu jsem byl nadšený, byl jsem plný očekávání jak si povede, ale uspěl bez problémů i v náročných situacích. Kladnými body jsou dobrý hardwarová výbava ve spojení s bohatým příslušenstvím v balení a na dnešní dobu velice nízkou cenou. Pokud Vám vyhovují velké displeje a víte, že nebudete mít problém s přenášením telefonu v kapse, kabelce nebo tašce, klidně můžete po takovém telefonu sáhnout. Navíc dostanete solidní hardwarovou výbavu, která se nezalekne žádné hry. Kapacitní pero ve spojení s velikým displejem poslouží dobře pro drobné poznámky i malůvky. Veškerou výbavu završuje dvojice baterií s ohromnou výdrží.

Také se můžete podívat na fotografie pořízené samotným telefonem zde (9 fotografií na konci alba).

XTechSmartPhone S7589 nám do redakce zapůjčil prodejce XTECH, kde jej také můžete zakoupit.

xtech_logo

Martin Filák
Další sítě

Martin Filák

Polopasivní fanoušek především "Cupertinských Jablíček", který se však snaží na všechno dívat z více pohledů, tudíž se neřadí mezi "iOvce" a bere vše reálně. Nezatracuje žádnou platformu, jen má k některým blíže.
Martin Filák
Další sítě

Latest posts by Martin Filák (see all)