Asus VivoTab Smart ME400C – Windows 8 s kompromisy (recenze)

Version:
Windows 8

Reviewed by:
Rating:
3
On 30.7.2013
Last modified:9.8.2013

Summary:

Tablet působí sympatickým dojmem. Ten ale následně kazí slabá výdrž baterie a nadměrné zahřívání, které je v některých případech nesnesitelné. Vše je ale vykoupeno relativně přístupnou cenou, která je u tabletů s Windows 8 stále vysoká.

Asus VivoTab Smart byl oficiálně představen na tiskové konferenci Asusu, která se konala 23. října minulého roku. Tablet je osazen procesorem s klasickou architekturou od Intelu, díky čemuž bylo možné použít plnohodnotná Windows 8. Na ceně se to kupodivu nijak zásadně nepodepsalo a zůstala na hranici snesitelných deseti tisíc korun. Cena si ale našla své ústupky jinde a bohužel zrovna ne vždy to budou ústupky snesitelné. K těm se ale dostaneme v samotné recenzi, tak se do ní již konečně pusťme.

Balení

Balení se nese v klasickém hávu. Uvnitř mimo samotného tabletu najdeme také kupu návodů, špendlík, pomocí které se vkládá SIM karta, a také nabíječku. Ta je poněkud netradičně tradiční, tedy klasická microUSB. To u tabletů s úhlopříčkou 10 a více palců zdaleka není standard a proto bych chtěl za tento fakt výrobce pochválit. V balení se jinak nic dalšího nenachází, své místo zde nenašla ani sluchátka, což by mohl některým uživatelům vadit.

Asus VivoTab Smart

Hardwarová výbava

Tablet je k dispozici ve dvou klasických barevných – bílá a černá -, nám dorazila ta druhá jmenovaná. Tablet vypadá v bílém provedení elegantně a zcela určitě se za něj nemusíte stydět. Jedná se o monolit, což je u těchto tabletů vcelku běžnou záležitostí. Na přední straně najdeme 10,1“ IPS displej s rozlišením 1366 x 768 pixelů, což je u tabletů s Windows 8 také vcelku běžnou záležitostí. Displej mě svými kvalitami příjemně překvapil a rozhodně patří k těm lepším. Pod displejem najdeme senzorové tlačítko, které slouží k návratu na domovskou obrazovku, tedy do tolik skloňovaného prostředí Metro. To je ale pro dotyky skvěle připraveno a takřka si není nač stěžovat.

Asus VivoTab Smart 2

Dolní hrana zůstala zcela holá a nenalezneme na ní tedy nic. Pravá hrana je mnohem bohatší a najdeme zde kolébkovou regulaci hlasitosti, 3,5mm jack a mikrofon. Zde bych měl výhradu pouze k umístění jacku pro sluchátka. Mnohem raději bych jej totiž viděl na horní hraně, kde bývá umístěn mnohem častěji.

Asus VivoTab Smart pravá hrana

Na horní hraně se tak nachází pouze uspávací tlačítko a druhý mikrofon. Levá hrana je vyhrazena pro veškeré vstupy a konektivitu. Nalezneme zde microHDMI, vstup pro microSD kartu, vstup pro microSIM kartu a také vstup pro microUSB, který využijete především k nabíjení.

Asus VivoTab Smart pravá hrana

Na zadní straně nalezneme mimo loga výrobce a dvou nálepek, díky kterým poznáme, že uvnitř běží procesor od Intelu a Windows 8, také čočku 8MPx fotoaparátu s přisvětlovací LED diodou. Ta svými výkony zrovna neoslní, ale dala by se přirovnat k ostatním tabletům na téže platformě, takže zkrátka standard. Čočka je také schopna natáčet FullHD video.

Asus VivoTab Smart záda

Uvnitř tabletu tepe již tolik zmiňovaný dvoujádrový procesor od Intelu s taktem 1,8 GHz a napomáhají mu 2 GB operační paměti RAM. Nedostatek výkonu opět nehrozí a za celou dobu používání jsem se s žádným razantním zpomalením či dokonce zásekem nesetkal.

Tablet také disponuje všemi bezdrátovými technologiemi včetně NFC a LTE. Bluetooth je zde v nejnovější verzi 4.0.

Tablet také disponuje 64 GB vnitřní paměti, z těch vám ale zbyde necelých 30 GB. I proto doporučuji sáhnout po microSD kartě, ty jsou zde podporovány až do kapacity 64 GB.

Baterie má kapacitu 6760 mAh a bohužel mě trochu zklamala. Bohužel mi ani jednou nevydržela celý den a vždy jsem byl nucen večer tablet dát znovu nabíjet. V tom horším případě tablet nevydržel ani celý den a už v půlce dne byl kompletně vybit. Tablet se navíc i při běžném používání znatelně zahříval, což rozhodně není u ostatních tabletů standardní a jedná se o jeden z největších mínusů celého tabletu.

Windows 8

Tablet pracuje s plnohodnotnou verzí Windows 8. Není tedy žádný problém si zde nainstalovat ty samé programy, na které jste zvyklí z klasického počítače. Chvíli vám asi bude trvat, než si zvyknete na všechna gesta, ta jsou ale intuitivní, takže by to neměl být žádný zásadní problém. Plnohodnotné Windows 8 jsou bezesporu tím největším plusem celého tabletu.

Klávesnice

Se softwarovou klávesnicí jsem byl velmi spokojen. S češtinou sice stále trochu bojuje, ale není to zase tak špatné. Klávesnice je tedy u tohoto, a u všech ostatních tabletů s Windows 8 a RT, zvládnutá velmi dobře.

Výkon

O výkon se zde stará dvoujádrový procesor od Intelu a takřka určitě si na jeho nedostatek nebudete stěžovat. Drtivou většinu všech klasických programů hravě spustí, a pokud se vymezíte především na programy s Windows Storu, nemůžete narazit na problém. Jeden ale tady vlastně je. Ve Windows Storu bohužel nenajdete příliš her, takže on ani nějaký extrémní výkon opravdu vyžadován není.

Bonusové aplikace

Asus i k tomuto tabletu dodal pár bonusových aplikací. Tentokrát se jedná o aplikace pro čtení elektronických knih, slovník, poznámkový blok a místo na Asus web storage.

Závěr

Tablet se mi vcelku líbil. Jedinou výhradu mám k výdrži, kde zdaleka není podle mých představ. Pro změnu se mi ale na tabletu líbí plnohodnotná Windows 8 a také možnost používání tabletu se SIM kartou. Vzhledem k tomu, že se tablet v současné době prodává za cenu pohybující se okolo 10 000 korun, mohu jej s čistým svědomím doporučit a už po několikáté opakuji, že raději si koupím tablet 10“ s Windows 8, než stejně velký tablet s Androidem, který u mě trochu postrádá smysl.