Ubuntu Edge – náhrada PC?

Firma Canonical to očividně myslí s mobilním operačním systémem Ubuntu vážně. Nyní na server indiegogo.com podala „inzerát“, který slouží k získání potřebného kapitálu pro zahájení vývoje a následné výroby zařízení. Jedná se o smartphone, který by měl překonávat všechny současné i budoucí vlajkové lodě konkurenčních výrobců nejen výkonem, ale také nezaměnitelným a nápaditým designem.

Ubuntu_Edge

Canonical prezentuje tento projekt jako průkopnický a přirovnává ho k Formuli 1 v automobilovém průmyslu. Hlavní myšlenkou Ubuntu Edge je propojení smartphonu a PC, kdy při normálním používání se zařízení tváří jako klasický smartphone, ale při propojení s monitorem, klávesnicí a myší se ze zařízení stává plnohodnotné stolní PC s desktopovým Ubuntu OS.

Specifikace telefonu je spíše výhledová, protože až se nasbírá potřebná částka, začne Canonical pracovat na samotné kompletaci, ale základní údaje se již rýsují. Základním prvkem bude procesor, o kterém se neví prozatím vůbec nic, snad jen to, že bude nejrychlejší „multi-jádrový“. Nápomocna procesoru bude paměť RAM s úctyhodnou velikostí 4 GB rovnající se současným notebookům. Interní úložiště by mělo být také s nadprůměrnou velikostí – 128 GB. Displej s úhlopříčkou 4,5 (podle Canonicalu ideální pro ovládání jednou rukou) nebude sázet na extrémně vysoké rozlišení, ale bude se držet bohatě dostačujícího HD (1280 x 720). Displej by měl vynikat jasem, barvami a dynamikou. Baterie bude využívat křemíkových anod, které zajistí větší kapacitu při stejných rozměrech. K transformaci telefonu na PC vám postačí jakýkoliv displej s HDMI konektorem a  LTE čip se postará o rychlý internet i na cestách. Fotoaparát také neoplývá přemrštěnými megapixely, prtotže přední kamerka disponuje rozlišením 2 MPx a zadní 8 MPx. Hudbu si poslechnete ze stereo reproduktorů a těšit se můžeme také na NFC, Bluetooth 4 a safírové sklo, které bude pokrývat celou přední část, takže škrábanců se opravdu majitel nebude muset bát.

Ubuntu Edge bue schopen tzv. Dual bootu. Kromě Ubuntu Mobile totiž bude schopný spustit také klasický Android a všechny jeho aplikace. Případně při propojení s monitorem spustí klasický Ubuntu OS, který můžete znát z desktopů, či notebooků. Zároveň máte při práci na PC verzi k dispozici klasický telefon pro hovory a SMS.

Ještě jsem nezmínil cenu nebo alespoň částky, kterými se dá do projektu přispět, ty jsou v některých případech opravdu vysoké.

Za 20 $ jste pouze přispěvatel, který nebude mít z finálního produktu nic. 30 $ vám zajistí dopravu už zaplaceného telefonu kdekoliv po světě kromě US a UK, kde je doprava již v ceně. 675$, 725 $, 775 $, 780 $ a 830 $ stojí jeden kus telefonu. Za 1 400 $ získáte dva kusy tohoto smartphonu a za 10 000 $ obdržíte jeden z prvních padesáti vyrobených kusů včetně pozvánky na oficiální představení. kdo v kapse najde 80 000 $ a zašle je, tak se může těšit na 100 kusů Ubuntu Edge a 30 denní online podporu pro zaměstnance firem na integraci Ubuntu do jejich firmy.

Tak co, koupíte si takový smartphone za v přepočtu více než 14 000 Kč? Je pravda, že výbava bude jedinečná a jen tak někdo ho  vlastnit nebude, na druhou stranu se uvidí, jestli se vůbec podaří získat potřebných 32 000 000 $ (v době psaní článku je nasbíráno již 6 032 239 $ a částka stále roste).

Martin Filák
Další sítě

Martin Filák

Polopasivní fanoušek především "Cupertinských Jablíček", který se však snaží na všechno dívat z více pohledů, tudíž se neřadí mezi "iOvce" a bere vše reálně. Nezatracuje žádnou platformu, jen má k některým blíže.
Martin Filák
Další sítě

Latest posts by Martin Filák (see all)